הפעל עצור
  • 1
  • 2
  • 3

ברית מילה מרגשת לבן ניצולה מכפר ערבי
בשכנועם הנמרץ של אנשי יד לאחים, היא נטשה את הבית בשכונת ג'ואריש ברמלה וחזרה לבית אביה * בשבוע האחרון נערכה, ברוב פאר והדר, ברית מילה לתינוקה הקט - בצל איומו המפורש של הערבי, הנתון במעצר-בית לנוכח היותו חשוד ברצח, כי רע ומר יאונה לה ולתינוק אם לא ייקרא בשם ערבי * חרדת אם
המוהל הרב דוד פיטוסי והרך הנימול


לסיפור ההצלה של מ' מלב שכונת ג'ואריש בפאתי רמלה אין עדיין סוף. מ', בת טובים מחבל לכיש, אמנם כבר מתגוררת הרחק מהשכונה הערבית בה היא חוותה חיי סבל, אולם הסכנה בה היא שוהה עודה בעיצומה. בשבוע האחרון הופיעה קרן אור בחייה. במעמד מרגש ומפואר, שנערך בידי פעילי יד לאחים, הוכנס בנה התינוק בבריתו של אברהם אבינו. גם על המעמד הזה העיב חשש גדול. 

 חרף הסבל הרב שחוותה בג'ואריש, לא היה קל לשכנע את מ' לעזוב את הבית ולהימלט על נפשה. היא חששה כל העת פן יבולע לה לאחר שייוודע כי היא נמלטה מהשכונה הערבית לבלי שוב. לאחר מלאכת שכנוע רבה בידי פעילת האגף להצלה מטמיעה של יד לאחים שליוותה אותה כל העת, הסכימה מ' לעשות את הצעד הנועז ולנטוש את הבית.

 היא עברה להתגורר במחיצת אביה. הפחד מפני הבעל הערבי שעשוי להופיע בכל יום ולשלם נקם – התפוגג במקצת לנוכח הידיעה כי הוא נתון במעצר-בית לנוכח היותו חשוד ברצח אחותו.

 בשבוע האחרון הייתה סיבה למסיבה לה כמו לפעילי האגף להצלה מטמיעה ביד לאחים היודעים רגעים רבים של מתח, סיכון וחרדה. היה זה בעת מעמד ברית המילה לבנה של מ'. הברית נערכה ברוב פאר והדר בבית-הכנסת הסמוך למקום מגורי אביה, סב הרך הנימול. המוהל המיוחס רבי דוד פיטוסי ערך את הברית ולקול קריאת מזל טוב בעיניים דומעות מהתרגשות, נכנס בן נוסף לעם היהודי.

 על השמחה העיב חשש גדול. האב הערבי שממקום שבתו בג'ואריש במעצר-בית לא חדל לטלפן אל מ' ולהביע את זעמו לנוכח נטישתה, איים עליה במפורש, עם היוודע לו דבר הלידה וברית המילה המתוכננת כי הילד חייב להיקרא בשם ערבי וכי רע ומר יאונה לה ולתינוק אם יקרה אחרת. "אני שמחה על הזכות הגדולה שהבן היהודי נכנס לבריתו של אברהם אבינו, אבל גם חוששת מאוד מפני הנורא מכול", ביטאה האם את רגשותיה.

אנשי יד לאחים המלווים כל העת את האם, עירבו את המשטרה המעודכנת היטב באיומים המפורשים שהשמיע האב הערבי. יו"ר יד לאחים, הרה"ג רבי שלום דב ליפשיץ שליט"א, אמר לאחר הברית: "הילד הזה שנכנס בבריתו של אברהם אבינו, עלול היה להתגולל בסמטאות שכונת ג'ואריש, לחיות ולגדול כערבי לכל דבר". הגרש"ב ליפשיץ הביע תקווה כי שלטונות החוק יעשו הכול על מנת לשים את חיית האדם מאחורי סורג ובריח.

הדפסשלח לחבר

עוד סיפורי הצלה מטמיעה

דרונט בניית אתרים
עבור לתוכן העמוד
יד לאחים – לא מוותרים על אף יהודי - טל: 03-6154100