הפעל עצור
  • 1
  • 2
  • 3

הכושים העברים
כת זו אינה מיסיונרית
מנהיג הכת: בן עמי

 הקדמה

כת זו, מיסודו של בן קרטר - אינה מיסיונרית, אולם היא קבוצה-קומונה בשולי הנצרות, שאפיונה (כדלקמן) מייצב אותה כחברה ברשימת הכתות בארץ.

 

הקבוצה נוסדה בשיקגו שבארה"ב על ידי פועל פלדה אפרו-אמריקאי בשם בן קרטר. לדבריו של קרטר ביום מן הימים דיבר אליו קול שאמר לו כי הוא צאצא של שבט דן - מבני השבטים האבודים. בעקבות זאת החל קרטר בהזיותיו והתווה את יסודות הכת, ומאוחר יותר אף החליף את שמו לבן-עמי בן ישראל - עם הגעתו לארץ ב1969. 

אמונתם של הכושים העברים הינה בין היתר ערבוביה של אלמנטים יהודים, ונוצרים. אנשיה מאופיינים כגזענים לנוכח אמונתם בעליונות הגזע השחור. הם מאמינים כי דמויות התנ"ך והברית החדשה היו כולם שחורים.


אמונת הכת

מחד טוענים הכושים העבריים כי הם היהודים האמיתיים, ולכן הם שומרים על מצוות מסוימות הכתובות בתורה וחוגגים את החגים היהודיים בדרכם שלהם, אך מאידך אינם מאמינים בתורה שבע"פ. לעומת זאת חברי הכת מאמינים כי מנהיג הכת הוא המשיח, הוא ממשיך דרכו של יש"ו והם מאמינים ב'ברית החדשה'.


מיותר לציין כי אין כל מחקר המאמת את שייכותם לעם ישראל.

האמונה הרווחת בקרב אנשי הכת היא שבני העם היהודי הנוכחי הם "מתחזים", ויום יבוא והכושים העברים יישבו את ארץ הקודש במקומם.

קבוצה זו נוהגת ככת לכל דבר (לפי הגדרת סוציולוגים שקבעו קווים מנחים בנושא): אנשי הקבוצה כפופים למרותו העליונה והבלעדית של מנהיגם, הם מדברים על הגזע השחור העליון, הם ארגון דתי הסוטה מהדת המקובלת (הנצרות) – עם אמונות ופולחנים חדשים.


הכת בישראל

קרטר ו-30 מחסידיו התיישבו תחילה במדינת ליבריה שביבשת אפריקה, ובשנת 1969 החלו אנשי הכת להגר לישראל על בסיס אשרות זמניות, אשר חודשו מעת לעת באמתלאות שונות. כשגדלה הקבוצה, פסק הרב הראשי לישראל באותה העת, הרב איסר יהודה אונטרמן כי אנשי הכת אינם יהודים ולפיכך אינם זכאים לאזרחות על סמך חוק השבות. למרות זאת, המשיכו אנשי הכת להגיע לישראל (בדרך כלל במסווה של תיירים) והתיישבו בדימונה, כשהקבוצה גדלה עקב הגירה וריבוי טבעי. הממשלה סירבה לתת לחברי הקבוצה אזרחות והחל משנת 1971 גירשה חלק מן המגיעים. אחרים לא גורשו, לאחר שוויתרו על אזרחותם האמריקנית, מכיוון שנפתחה כנגדם חקירה פלילית של האף.בי.איי.


בשנת 1990, הגיעה הקבוצה להסכמה עם הממשלה לפיה יקבלו חברי הקבוצה אשרות תייר עם רישיון עבודה. ב- 1991 ניתן לחברי הקבוצה מעמד של תושב ארעי לפרק זמן של 5 שנים, שחודש ל-3 שנים נוספות ב1995. בתחילת 2004 נתן משרד הפנים מעמד של תושב קבע לחברי הקבוצה עם פטור משירות בצבא. עם זאת, חלק מבני העדה משרתים כיום בצבא.


רוב חברי הקבוצה חיים בקהילה שיתופית בשכונה צמודת-קרקע בדימונה. קהילה זו מארחת מאות מבקרים בשנה. הקהילה דוגלת בתזונה טבעונית, בהינזרות מאלכוהול (למעט יין מיצור עצמי) ומהימנעות מנטילת תרופות כלשהן. לקהילה רשת מסעדות המגישות אוכל טבעוני והם דוגלים בנישואים פוליגאמיים – בניגוד לחוק.

הדפסשלח לחבר
דרונט בניית אתרים
עבור לתוכן העמוד
יד לאחים – לא מוותרים על אף יהודי - טל: 03-6154100