הפעל עצור
  • 1
  • 2
  • 3

שני צדדים למטבע
לפני כשלוש שנים הוקם בית הארחה במגדל שבצפון * רב היישוב, הרב יגאל ממניה, חש בפעילות מיסיון, אבל שום דבר בשטח לא הוכיח את תחושותיו * בשבוע שעבר שבו הביתה ילדי היישוב, חלקם מבתים שומרי תורה ומצוות, ובידיהם מטבעות נוצצים, ועליהם הכיתוב "ישו הוא המשיח" * הרב ממניה ל"קו עיתונות דתית": "הגשנו תלונות במשטרה, למען יישמעו וייראו"
16/11/2006
נוצץ ולא שווה גרוש!

הרב יגאל ממניה מכהן כרבו של היישוב מגדל הסמוך לכינרת מזה 17 שנה. היישוב, המאכלס כ-200 משפחות, שקט בדרך כלל. אמנם בשנים האחרונות מתפתחת תופעה מרגשת של חזרה המונית בתשובה, אבל זה לא ממש מפר את השקט. רק השבוע, הרב ממניה נשמע מודאג.

יום אחד, בשבוע שעבר, שבו הביתה ילדי התושבים, חלקם מבתים שומרי תורה ומצוות, כאשר בידיהם מטבעות נוצצים. ההורים המופתעים, גילו כי על המטבעות מופיע צלב, וכן הכיתובים "ישו הוא המשיח" ו"גיליתי את המשיח".

לרב ממניה לא היה קשה לנחש מה המקור למטבעות. "לפני כשלוש שנים", הוא מספר בשיחה עם "קו עיתונות דתית", "קבוצה מסויימת של גויים, הקוראים לעצמם 'אוהבי ישראל', הקימו כאן בית הארחה. 'בית ברכה' הם קוראים לזה. הם מארחים בו גויים המבקרים בארץ וכבר בתחילה הבנו שהם מאמינים ב'אותו האיש' והייתה תחושה שהם עושים איזו פעילות". אולם, בשיתוף עם "יד לאחים", בזמנו, הגיעו למסקנה שמבחינה חוקית לא ניתן לעשות דבר, שכן לכל אדם הזכות לרכוש שטח בישראל. בשלוש השנים האלה, מעיד הרב ממניה, עקב אחר הקבוצה בזכוכית מגדלת, לזהות פעילות חריגה. אבל ב'בית ברכה' לא פעלו ברמה שניתן יהיה להפליל אותם בחוק המיסיון.

כעת, לצערו, בא המועד.

"אמנם", אמר לנו רונן כהן, תושב מגדל, "חוק המיסיון הוא חוק חוסר שיניים. אבל אחד מסעיפיו המרכזיים מדבר על המרת דת של קטין, ולכן אפר לעשות משהו".

הרב ממניה והורים לילדים שקיבלו את המטבעות, הגישו בימים אלו תלונות במשטרה המקומית. והשר ר' יצחק כהן (ש"ס) כבר הבטיח להגיש שאילתא בנושא.

"כרבו של המקום אין לי עניין לעשות מזה עניין", מסביר הרב ממניה. "אני רק רוצה שזה יפסיק. הגשת התלונה, מטרתה היא למען ישמעו וייראו. שהמיסיונרים יבינו שאנחנו עם עין פקוחה ושהם עלולים להסתבך עם הממשל. הדבר בוודאי יטילעליהם אימה וימנע מהם להתעסק בעתיד עם כאלה דברים".

"בוודאי שהייתי מעדיף שיעזבו את המקום", אומר הרב ממניה, "אבל מה הרווחתי. הרי להבריח אותם מהארץ לא נצליח, הם רוצים להיות בארץ, הם יעברו לירושלים או לטבריה. צריכים להיות מעשיים. אנחנו גם לא רוצים לנהוג בבריונות כדי לא להסתבך עם החוק. לא תפקידנו לשנות את תפיסתם, זה ישתנה רק כשיבוא משיח, 'ביום ההוא יהיה ה' אחד'. אנחנו רק מבקשים שלא ישפיעו על יהודים טובים משלנו".

עד כאן הכתבה.

"בית ברכה" הינו בית הארחה הנמצא בהנהלת הכנסיה האנגליקנית. לכנסיה זו השתייך מרגל האטום מרדכי ואנונו. הכנסיה האנגליקנית ידועה כבעלת קשרי אהדה מיוחדים לכת "היהודים המשיחיים", ובנוסף קיימים בין השתים קשרי גומלין של שיתוף פעולה במגוון תחומים.

הדפסשלח לחבר

לכל המבזקים

דרונט בניית אתרים
עבור לתוכן העמוד
יד לאחים – לא מוותרים על אף יהודי - טל: 03-6154100