הפעל עצור
  • 1
  • 2
  • 3

שערוריה: מורמונים מציגים את שמעון ויזנטל כאחד המשתייך לאמונתם
1/01/2007
שמעון ויזנטל (צילום: Simon Wiesenthal-Center)


כת המורמונים הינה כת מיסיונרית קיצונית הנמצאת בשולי הנצרות. לכת זו מנהג מוזר המעורר מחלוקת והוא "טבילת המתים". על פי הכת אנשים שנפטרו ולא קיבלו -או לא הייתה להם הזדמנות לקבל- את הדת המורמונית בחייהם, יוכלו לקבל את הדת לאחר מותם, אך לשם כך עליהם לקבל את כל המצוות המוטלות על המאמין החי, לרבות הטבילה... לכן נוהגים חברי הכת להיטבל בשמם של נפטרים המקבלים עליהם, כביכול, את הדת המורמונית. (מנהג זה מסביר את עניינם הרב של בני הדת המורמונית בגנאלוגיה, כדי למצוא את פרטיהם של נפטרים רבים ככל האפשר ולהטבילם לדת המורמונית.)

בין האנשים המפורסמים שהוטבלו לדת המורמונית לאחר מותם היו כל נשיאי ארצות הברית, כריסטופר קולומבוס, אדולף היטלר, סטלין ובודהה. כן הוטבלו יהודים רבים כרש"י, רמב"ם, מנחם בגין, דוד בן גוריון, בנימין זאב הרצל ורבים אחרים.

הטבלתם של גדולי ישראל  עוררה את זעמם של הקהילה היהודית בעבר, שערורייה שהגיע לשיאה כאשר גם התגלה כי רבים מקורבנות השואה, וביניהם אנה פרנק הוטבלו לאחר מותם לדת המורמונית. מחאת הקהילות היהודיות הובילה להתחייבות המורמונים ב-1995 להפסיק לטבול קורבנות שואה. ב-2002 התברר כי למרות הוראות ברורות שקיבלו ממנהיגות הכת, לא חדלו חבריה מעיסוק נבזה ושפל זה. מרכז שמעון ויזנטל לחקר השואה הביע התנגדות לכך. מחקרים גילו כי רבים מאלו שהוטבלו בשנים שמאז 1995 עלולים להיות קורבנות שואה.

ובחודש אחרון התברר כי שמעון ויזנטל ז'ל עצמו, צייד הנאצים המפורסם שהקדיש את חייו לגלות את אותם הפושעים רוצחי העם היהודי ימ"ש כדי להעמידם לדין, נמצא ברשימת "מוטבלים" של הכנסייה המורמונית.

רבה של "מרכז ויזנטל" הרב מרווין היר פנה לגורמים בכירים בכת בדרישה להסיר מיידית את שמו של ויזנטל ממאגר ה"מוטבלים" שלהם.

יש כאן פגיעה חמורה בזכרו של מייסד המרכז הנושא את שמו., הסביר הרב היר שהדגיש כי מר ויזנטל היה גאה ביהדותו, היה חי כיהודי, נפטר כיהודי, ונקבר כיהודי בארה"ק על פי בקשתו.

לאחר גילוי הפרשה ופניית מרכז ויזנטל למורמונים הוסר שמו של שמעון ויזנטל מהמאגר.

הדפסשלח לחבר

לכל המבזקים

דרונט בניית אתרים
עבור לתוכן העמוד
יד לאחים – לא מוותרים על אף יהודי - טל: 03-6154100