הפעל עצור
  • 1
  • 2
  • 3

פרסומת משיחית בערוץ 2
1/03/2007

בליל שבת פ' משפטים (16-2), שודר בערוץ 2 'תחקיר' על כת היהודים המשיחיים. אמנם במקום תחקיר קבלו הצופים פרסומת לכת, חינם -  אין כסף, אודות אמונתם ואורח חייהם של המיסיונרים המשיחיים.

אכן, לא היה זה תחקיר, בכתבה לא הובא אף צד אחר, אף לא מהצד האקדמאי או המשפטי.

לאחר שפעילי המחלקה למאבק במיסיון נועדו בישיבה דחופה עקב התכנית, הרב אלכס ארטובסקי, העומד בראשה, שיגר מכתב נחרץ להנהלת חברת החדשות של ערוץ 2 ולשר התקשורת, הרב אריאל אטיאס, בו הוא חושף את כל השקרים שהובאו בכתבה:

היהודים המשיחיים מוגדרים ככת נוצרית בכמה פסקי-דין של בית-המשפט הגבוה לצדק ובכל מבחן תיאולוגי מכריע.

המגמה להציגם כ'יהודים כשרים על פי ההלכה' הינה מגוחכת. לידיעתכם, ד. ר. שבביתו נפתח התחקיר אינו יהודי כלל (אף לא מצד האב).

הכתבה חושפת את קהילת "שמן ששון". י. וכ. מ., מראשי הקהילה, נראים בכתבה נואמים, אולם אין בינם לבין היהודים כל קשר - הם בנים לאם נוצרייה ללא כל שורש יהודי. ניסיון עלייתו של אב המשפחה ארצה כיהודי למרות הטבלתו לנצרות ב-1972, נוגדת את חוק השבות הקובע כי כל מי שהוא יהודי רשאי לעלות ארצה, כלומר מי שנולד לאם יהודיה או שנתגייר והוא אינו בן דת אחרת (חוק השבות תש"י, סעיפים 1 ו-4ב).

אמנם, בתחקיר רואיינו גם יהודים ('על פי ההלכה'). ירון מקרית גת המוזכר בכתבה הגיע לאמונה בישו דרך פעילות מיסיונרית שנערכה בפסטיבל 'בומבמלה' בהיותו בן 16. כזכור, שידול קטין להמיר את דתו מהווה עבירה על חוק מדינת ישראל (חוק העונשין תשל"ז סעיף 368).

למרות הדברים המובאים כאן לא טרחו בערוץ 2 להביא את הצד השני, הצד שהותקף בו, 'האויב החרדי'; מוצגים ספרים שרופים... תמונה ממנה משתמע משהו בסגנון "ליל הבדולח בנוסח חרדי"! באם הייתם עורכים בירור מקדים, הייתם מגלים כי המשיחיים הוליכו אתכם שולל ו"שכחו" לספר שמשטרת ערד עצרה חולה נפש האחראי על המעשה, לו אין כל קשר לקהילת חסידי גור במקום. אגב, פעילותה של קהילת גור נגד המיסיון החלה בעקבות הצטרפותה של קטינה לכת המשיחית, ללא ידיעת הוריה (כנ"ל סעיף 368).

בכתבה העדפתם להדגיש את השרות הצבאי של המשיחיים ונאמנותם למדינה, תופעה חדשה ואינטרסנטית, שלא הייתה קודם - "אם עד לפני עשור העדיפו משיחיים רבים להימנע משירות צבאי, וחלקם אף ירדו מן הארץ לשם כך, היום אנו עדים למגמה הפוכה". כותבת רחלי סולומון במגזין המשיחי "כוון" (מס' 36, דצמ' 03, עמ' 8).

השאלה הקשה והשקופה ביותר, שלא נשאלה בחסות הדיס-אינפורמציה, היא: מהיכן נובעת המוטיבציה שלהם לשרת בצה"ל?

הסיבה ברורה, הייתי קורא לזה 'מטרה': הטפה לאמונה המשיחית בקרב חיילי צה"ל. דברים  אלו מוכחים, בביטאון משיחי לנוער בשם "מהפכה", בו מראיינת מד"נית מוריה פקס את יובל שקד, שנקרא בצו 8 לשירות ברמאללה בקיץ 2002:

"הצבא זה אחד המקומות הטובים ביותר לבישור. כאשר 'תקועים' עשר שעות בתוך נגמ"ש ברחובות רמאללה, שיחות על אלוהים, מוות ושאר נושאים רוחניים חייבים להעלות. אני רוצה לעודד את כל החיילים: נצלו את האפשרויות שהצבא נותן לכם, אם זה בשמירות, נסיעות ארוכות וכדו'."

בעלון "כוון" מחודש נובמבר 2003, המשיחי אוליבר יהודה בחנה, המשרת כצלף בגדוד צנחנים מעודד  פעילות מיסיונרית בקרב חיילינו.

גם בכתבה של רחלי סלומון המובאת לעיל, ניתן לקרוא את דבריה של החיילת נעמי, משיחית שעלתה מארה"ב בשנת 2002, והתגייסה: "היום לא כל כך קשה לבטא את האמונה בישוע בצבא. צריך להבין שיש הרבה חיילים, קצינים ומפקדים שמאוד פתוחים לשמוע על האמונה."

בכתבה זו מובאים דברי המשיחי דניאל המתכוון להתגייס בתקופה הקרובה וכבר מודיע על המטרה שלו: מטרתו בשירות הצבאי ממוקדת ומוגדרת:  "יש לי קריאה לבשר".

תמוה ביותר, כיצד שימש ערוץ 2 כשופר תעמולה של כת משיחית, ללא הבאת צד נוסף לפחות מתחום האקדמאי? דברים שנאמרו בכתבה נוגדים את האמת, מבחינה תיאולוגית, ציונית, משפטית ואף סטטיסטית.

מר עדי אלדר, יו"ר מרכז השלטון המקומי, הגדיר את התופעה כ"איום על אופייה היהודי של המדינה", זאת לאחר שהוברר לו כי מיסיונרים משיחיים נצלו מצבי מצוקה של אזרחים ופיתו אותם באמצעות הטבות שונות בכדי להשפיע עליהם להמיר את דתם – בניגוד לחוק האוסר מתן הטבות כפיתוי להמרת דת (חוק העונשין תשל"ז סעיף 174).

במקום להציגם כעבריינים על פי חוק המדינה, בחרתם להתעלם מהעובדות ולהציגם כאזרחים 'טובים' כביכול, בין השאר על-ידי הוצאת דברים מהקשרם והצגתם באופן מגמתי, תוך סילוף האמת ושימוש במניפולציות זולות וזריית חול בעיניים. כך קבלו מיסיונרים במה נכבדה שתוצאותיה תחת אחריותכם.

צופים חילוניים ששוחחו איתנו, והביעו את כעסם על הפרסום שקיבל הכת המשיחית בערוץ 2, שאלו האם הערוץ הפך להיות שופר תעמולה מיסיונרי.

לאור כל הנ"ל, מיותר לציין כי הכתבה נוגדת את כללי האתיקה העיתונאית.

בהמשך, פונה הרב ארטובסקי להנהלת הערוץ, כי מן הראוי שתפורסם תוכנית נוספת החושפת את פניהם האמיתיות של חברי הכת מראי האמת הנוקבת.

הדפסשלח לחבר

לכל המבזקים

דרונט בניית אתרים
עבור לתוכן העמוד
יד לאחים – לא מוותרים על אף יהודי - טל: 03-6154100