הפעל עצור
  • 1
  • 2
  • 3

לאן נעלמים יהודי הגולה
בעוד שמספר היהודים בישראל גדל מדי שנה, כמות היהודים בתפוצות דווקא מצטמקת. אפילו בקהילה היהודית בארצות - הברית לא נרשם גידול משמעותי. הסיבה: אחוזי התבוללות גבוהים ושיעור ילודה נמוך
18/09/2007
התשובה להתבוללות: חינוך יהודי (הגדל)


(...) מסתבר כי שיעור היהודים בתפוצות נמצא דווקא בירידה. ב-27 השנה האחרונות ירד מספר היהודים בחו"ל ב-2.3 מיליון נפש, וכעת הוא עומד על 7.76 מיליון בלבד. כך עולה מנתונים רשמיים של המכון לתכנון מדיניות העם היהודי, מייסודה של הסוכנות היהודית.

כיום חיים בעולם, כולל בישראל, 13.1 מיליון יהודים. מדובר בגידול של פחות מחצי מיליון נפש, שהוא כארבעה אחוז בלבד, בהשוואה לשנת 1970. הירידה הגדולה במספר יהודים בתפוצות היא כמובן ממדינות ברית-המועצות לשעבר ומזרח אירופה, משם הגרו כמיליון יהודים לישראל. כעת גרים שם כ-450 אלף יהודים בלבד, מתוכם 221 אלף ברוסיה, ו-79 אלף באוקראינה.

ירידה משמעותית נוספת של כ-24 אחוז חלה בדרום אמריקה, בה נותרו 393 אלף יהודים. 184 אלף יהודים מתגוררים בארגנטינה, 96 אלף בברזיל, ובמקסיקו ישנם 40 אלף יהודים. גם בצפון אפריקה חל דלדול משמעותי במספר היהודים, וכעת מתגוררים באזור 5,000 יהודים בלבד, לעומת 83 אלף בשנת 1970. בדרום אפריקה המצב טוב יותר, מתוך 124 אלף יהודים בשנת 1970 נותרו 72 אלף יהודים בלבד. גם ממדינות אסיה נרשמה ירידה משמעותית. מתוך 100 אלף יהודים שחיו ביבשת בשנת 1970, נותרו רק 20 אלף יהודים, רובם המוחלט באיראן. כ-300 יהודים מתגוררים בתימן, כעשרה בסוריה, ויהודי אחד בלבד המתגורר באפגניסטאן.

מספר היהודים בצפון אמריקה עדיין לא השתנה בצורה משמעותית, למרות גלי הגירה יהודית גדולים ממזרח אירופה, ועומד על 5.6 מיליון יהודים. במערב אירופה חלה ירידה של כחמישה אחוזים במספר היהודים, כיום מתגוררים באזור קצת יותר ממיליון יהודים: כ-490 אלף בצרפת, 295 אלף באנגליה ו-120 אלף בגרמניה. רק באוסטרליה ובניו-זילנד, חל גידול במספר היהודים, שעומד על 111 אלף יהודים לעומת 70 אלף בשנת 1970.

לעומת הירידה במספר היהודים החיים בעולם, האוכלוסייה היהודית בישראל הכפילה עצמה מאז 1970, ועומדת כיום על 5.4 מיליון יהודים, שהם 40 אחוז מכלל האוכלוסייה היהודית בעולם. לדברי יושב ראש הסוכנות היהודית, זאב ביילסקי, מספר היהודים המתגוררים בישראל רק הולך וגדל.

אחת הסיבות העיקריות לדילול מספר יהודי התפוצות היא כמובן עלייה לישראל, אולם סיבה נוספת וחשובה לא פחות היא התבוללות. בצפון אמריקה עומדים אחוזי ההתבוללות על כ-50 אחוז, ברוסיה על כ-70 אחוז ובמערב אירופה על כ-45 אחוז. שיעור הפריון גם הוא נתון מכריע הקשור לירידת מספר היהודים בעולם. בעוד שבישראל, שיעור הפריון עומד על 2.75 ילדים למשפחה יהודית, במערב הוא עומד על 1.5 ילדים כשבמדינות ברית- המועצות לשעבר, השיעור נמוך יותר ונע סביב ילד אחד למשפחה.(...)

מנכ"ל ועידת הנשיאים של הארגונים היהודיים בארה"ב:
נושא דלדול האוכלוסייה היהודית בארצות הברית מדאיג את כולם, אם כי אנו מאמינים שהקהילה היהודית תמשיך להתקיים בעתיד. השאלה היא רק באיזו איכות ובאיזו כמות. עדיין לא מצאנו נוסחה מנצחת. למרות זאת, אנחנו יודעים בוודאות שחינוך יהודי הוא המפתח, וזה אומר חינוך פורמאלי ולא פורמאלי, בתי ספר יהודים יומיים, מחנות קיץ, פרויקט תגלית וכל מה שיכול לסייע. אין דבר אחד שהוא התשובה להכל. (...)

אני לא רואה סתירה בין להשקיע יותר מאמצים בחינוך יהודי, לבין לעודד צעירים לעשות עלייה. עידוד עלייה הוא לא מה שיהרוס את הקהילה היהודית בארצות-הברית ולא יקבע את עתידה, שהרי מספרי העלייה מאוד נמוכים. המצב שונה באירופה, שם ישראל צריכה להגביר את מאמצי העלייה של היהודים בגלל הגידול המהיר באוכלוסייה המוסלמית והדאגה לגבי העתיד שם.

יותר מדי קל להאשים את העלייה בירידה במספר היהודים בארצות-הברית, אבל האמת היא שאנחנו לא סיפקנו את המערכת החינוכית היהודית ולא עשינו את היהדות אטרקטיבית מספיק. לא לקחנו את נושא החינוך היהודי בצורה רצינית ולא השקענו מספיק בצעירים. גם היום לא עושים את המקסימום. הרי החברה בארצות-הברית כל כך פתוחה, מה שגורם להתבוללות להיות קלה במיוחד. פשוט צריך לקבל החלטות לגבי חלוקת המשאבים של הפילנטרופיה היהודית. מי שנותן הרבה כסף למוזיאונים ובתי חולים, צריך גם לתרום למען מטרות יהודיות ולצקת תוכן יהודי בקרב הצעירים וזה יעשה את ההבדל. יש לשאוף שכל אחד יוכל להתחבר למשהו יהודי, ולכן צריך לחשוב על דרכים יצירתיות להגיע אל הצעירים.

אני מסכים שבישראל קל יותר להישאר יהודי מאשר בכל מקום אחר. אבל זה לא מספיק. גם ישראל צריכה לעבוד יותר על החינוך היהודי והזהות היהודית של צעיריה. צעירים ישראלים רבים אינם יודעים על ההיסטוריה והמורשת היהודית, ועל כן הם חסרי זהות ותוכן יהודי. אם הילדים לא יודעים למה ישראל מיוחדת, אז למה שהם יישארו בישראל? תראו כמה מהם יורדים מישראל. זה לא מספיק להיות רק ישראלי, ולכן צריך להעניק להם את התוכן. יהדות היא לא רק שואה, ובישראל צריך להבין שמה שהצעירים מחפשים בהודו או בתאילנד, נמצא ביהדות. בנוסף, יש גם לחזק את הקשר בין ישראל והתפוצות. זה חייב להיות קשר דו כיווני.(...)

הדפסשלח לחבר

לכל המבזקים

דרונט בניית אתרים
עבור לתוכן העמוד
יד לאחים – לא מוותרים על אף יהודי - טל: 03-6154100