הפעל עצור
  • 1
  • 2
  • 3

אוייב אחד פחות
לוחם עיקש ובודד שנאבק שנתייים בכת הסיינטולוגיה נמצא מת בדירתו. זה נראה כמו התאבדות, אבל המשטרה חוקרת
22/02/2008

 

שון לונסדייל, שהתפרסם במלחמת היחיד שניהל נגד כת הסיינטולוגיה, נמצא מת בדירתו, כתוצאה מהתאבדות לכאורה.

ה"סנט פיטסבורג טיימס" מדווח שהמשטרה מצאה את גופתו של לונסדייל, בן 39, כשצינור השקייה מחובר לאגזוז של מכוניתו ומשם לחלון ביתו. המשטרה מוסרת שאין סימנים להתאבדות מבוימת ושהיא מצאה מכתב התאבדות, שטרם נחשף לציבור. הודעה רשמית על סיבת המוות תימסר לאחר בדיקה רפואית.

לונסדייל היה תושב קלירווטר, פלורידה, עיר המשמשת כבירה העולמית של הכת. הוא החל להיאבק בסיינטולוגיה ב-2006, כשהוא נעמד מול מטה הכת עם לוח קרטון שעליו נכתב "פיקוח כתות". לונסדייל נהג להסתובב שם כעשר שעות בכל יום ולצלם בווידיאו את הבניינים של הסיינטולוגיה, את אנשי הארגון הולכים ברחוב, אנשי ביטחון העוקבים אחר פעולותיו ועימותים מילוליים רבים עם סיינטולוגים. את החומר ערך לסרטים כמו-דוקומנטריים שהעלה לרשת הכבלים המקומית ולאינטרנט.

לונסדייל היה יריב מוזר: בניגוד לרוב מתנגדי הכת, הוא מעולם לא היה סיינטולוג, אלא מובטל תושב קלירווטר, שמעט איבד את הכיוון בחייו. העימות הראשון שלו עם הכת החל אחרי שיום אחד עלה לו רעיון - להכין ספר על הומלסים בעיירה. הוא הגיע למועצת העיר ושם התפתח ריב קולני בינו לבין סיינטולוג על ענייני פיתוח עירוני. בראיון שנערך איתו לפני שנתיים הוא הסביר מדוע הוא כל כך אובססיבי בנוגע לסיינטולוגיה.

בלילות לונסדייל נהג לפזר עלונים נגד הסיינטולוגיה. הוא נהג לחנות את מכוניתו מול הקפיטריה של מרכז התנועה ולתלות עליה כרזות שהפנו לאתר באינטרנט (www.xenu.net) שבו אפשר לקבל את כתבי הכת הסודיים בחינם, ולא לשלם עליהם עשרות אלפי דולרים. הוא נהג לחטט בפחים של בתי עסק הקשורים בכת, למצוא מסמכים ולפרסם אותם ברשת.

 

החזירו מלחמה

 

הסיינטולוגיה, כהרגלה, נלחמה בחזרה. לונסדייל סבל מהטרדות ואיומים על חייו בטלפון. הכת אף שכרה חוקר פרטי כדי למצוא רפש בעברו. הסיינטולוגים גם התקשרו למעסיק של לונסדייל באותם ימים והזהירו אותו שלונסדייל הוא קנאי דתי ואף החלו לנהל נגדו מערכה משפטית, בטענה שהוא חבר בקבוצת אנטי-סיינטולוגיה שנאסר עליה להפגין מול מרכז הכת. עו"ד לוק לירו, שהתנדב להגן על לונסדייל, טוען שהיה אדם אינטיליגנטי וחביב. "אני מקווה שתיעשה חקירה רצינית בעניינו", אמר. 

בחודשים האחרונים דווקא נראה שלונסדייל החל להתעייף מהמאבק. הוא הזניח את האתר שלו והחל להפגין פחות ופחות. הוא התקבל למשרה במחסן והחל לעבוד בצורה סדירה. בעל הבית של לונסדייל, ג'ון קריצ'לי, אמר שהוא היה דייר למופת, ששילם בזמן ושמר על בית נקי. "הוא אחד האנשים האחרונים שהייתי מצפה מהם להתאבד", אמר, "אבל לעולם אי אפשר לדעת".

הדפסשלח לחבר

לכל המבזקים

דרונט בניית אתרים
עבור לתוכן העמוד
יד לאחים – לא מוותרים על אף יהודי - טל: 03-6154100