הפעל עצור
  • 1
  • 2
  • 3

טענה: לחצים סיניים באוניברסיטת ת"א
6/03/2008
צילום אילוסטרציה: חברי הפאלון דאפא צועדים ברחובות  (הגדל)

 

יומיים לאחר שנפתחה באוניברסיטת תל אביב תערוכת ציורים של אנשי הפאלון גונג שניצלו ממחנות עבודה בכפייה בסין הודיעה הנהלת האוניברסיטה למארגני התערוכה כי היא דורשת לסגור את התערוכה מייד.

מארגני התערוכה טוענים: לחצים מצד השגרירות הסינית בישראל על הנהלת האוניברסיטה הובילה להוראה לסגור את התערוכה.


מדובר בתערוכה שבה מוצגים 25 ציורים של ציירים סיניים חברי תנועת הפאלון גונגן. הצגת התערוכה, שנודדת ברחבי העולם, באוניברסיטת תל אביב החלה ב-3 במרס ואמורה היתה להימשך עד ל-14 במרס.

מספר סטודנטים אירגנו את פתיחת התערוכה באוניברסיטה במטרה להעלות אל המודעות את הרדיפה של המשטר הקומוניסטי בסין אחרי אנשי הפאלון גונג.

יניב ניצן, מן המארגנים, מספר ל-Nfc כי את האישורים לפתיחת התערוכה השיג באמצעות אגודת הסטודנטים באוניברסיטה. לדבריו, אתמול דיבר איתו יו"ר אגודת הסטודנטים, גיל גולדנברג, והודיעלו על הוראה ברורה שקיבל מדיקן הסטודנטים, פרופסור יואב אריאל, להסיר את התערוכה. "גורמים באגודת הסטודנטים אמרו לי שזה בעקבות לחץ שהפעילה השגרירות הסינית על האוניברסיטה", ציין. "הם הסבירו שאגודת הסטודנטים עצמה מתנגדת להורדת התערוכה".

פרופסור יואב אריאל, משמש גם כמרצה בפקולטה ללימודי מזרח אסיה באוניברסיטת תל אביב מלבד תפקידו כדיקן הסטודנטים. לדברי ניצן, עובדה זו קשורה ישירות ללחץ הסיני.

"הפקולטות ללימודי מזרח אסיה פועלות בשיתוף פעולה עם השגרירות הסינית שתומכת בהם כספית ומעניקה אישורי כניסה לסין. אנשי השגרירות מאיימים להפסיק את שיתוף הפעולה במידה והתערוכה לא תיסגר", טען.

אנשים נוספים שקשורים לארגון התערוכה גילו ל-Nfc כי מאז פורסמה התערוכה החלו לקבל איומים מגורמים אנונימיים אשר הבהירו להם כי מוטב להם שיסגרו את התערוכה.

מנגד, טען הפרופסור אריאל כי זמנה של התערוכה קוצר מטעמים טכניים וזאת לאחר שניתן למארגני החופש ביטוי נרחב להציג את הציורים ואת הטענות הפוליטיות של אנשי הפאלון גונג.

"התערוכה קויימה במהלך שבוע שלם. אלפי אנשים הגיעו וראו אותו והתווכחו על תכניה. אפשר לבוא גם היום וגם מחר, ביום שישי, לראות את התערוכה", אמר, "איך אפשר להגיד שהתערוכה בוטלה כשכל מי שנכנס לספריה לא יכל שלא לראות אותה?"

לדבריו, משך הזמן של התערוכה קוצר ובמקום שבועיים ניתן לה שבוע. "זה נעשה פעמים רבות. המקום מוגבל ותערוכות יוצאות ונכנסות. וכשישי את השינוי הטכני ומצמצמים את הזמן אז מתחילים עם טענות של רדיפה", דברי פרופסור אריאל.

בינתיים הודיעו מארגני התערוכה כי הם שוקלים את צעדיהם מבחינה משפטית וכי ייאבקו על השבתה לאוניברסיטה.
עד כאן הכתבה

 

בשגרירות הסינית מסרו כי לא ידעו על קיום האירוע

הדפסשלח לחבר

לכל המבזקים

דרונט בניית אתרים
עבור לתוכן העמוד
יד לאחים – לא מוותרים על אף יהודי - טל: 03-6154100