הפעל עצור
  • 1
  • 2
  • 3

האפיפיור לא ישנה תפילה לניצור יהודים
קרדינל גרמני בכיר: האפיפיור ישאיר את התפילה כמות שהיא משום שאין בה פסול מבחינה תיאולוגית * משלחת יהודית תדון בנושא בוותיקן
9/03/2008

 

"האפיפיור בנדיקטוס ה-16 לא ישנה את התפילה הלטינית הקוראת לניצור היהודים משום שמבחינה תיאולוגית אין בה כל פסול". כך אמר קרדינל גרמני בכיר בראיון ששידר (היום, א') ערוץ הטלוויזיה הגרמני ARD. הקרדינל ולטר קספר אמר כי "האפיפיור ישאיר את התפילה כמות שהיא".

 

קספר הוא יו"ר המועצה האפיפיורית לעידוד האחרות הנוצרית וחבר במועצה האפיפיורית לדו-שיח בין-דתי. הוא מסרכי ביום ג' תבקר משלחת של רבנים בוותיקן לשיחות על התפילה שהם מבקשים לשנות.

 

התפילה שמדובר בה היא חלק ממיסה בלטינית הנאמרת ביום שישי הטוב, היום שבו נצלב ישו על-פי המסורת הנוצרית ותחילת חג הפסחא. המיסה שונתה באחרונה כדי שתתאים יותר לרוחו של האפיפיור הנוכחי. היא קוראת למאמינים הנוצרים להתפלל לאל כדיש"יאיר את לב היהודים" כך ש"יוכלו להכיר את ישו המשיח". עד שהתקין הוותיקן את הרפורמה של שנות ה-60, התפללו הנוצרים מאות שנים ל"ניצור היהודים" כך שהאל יוכל לחלצם מ"אפילה" ו"עיוורון".

 

הקרדינל קספר אמר כי לאחר הפגישה בוותיקן יפרסם שר החוץ של הוותיקן, הקרדינל טרציסיו ברטונה, הודעה בנושא זה. הוא הביע תקווה שההודעה "תבהיר את העניין - לא תיישב אבל תבהיר - ואני סבור שנוכל להתגבר על הרוגז הזה של העולם היהודי".

 

ארגונים יהודיים הביעו התנגדות לנוסח התפילה. "חייבים לשנות את הנוסח", אמר סולומון קורן, סגן יו"ר המועצה המרכזית של יהודי גרמניה לערוץ ARD. הוא קרא לבישופים הגרמניים להפעיל לחץ על האפיפיור.

 

"איזה ערך יש לדו-שיח הנמשך 60-50 שנה, איזה ערך יש להודאת הכנסייה באשמה לאחר השואה, אם מראים כל כך מעט כבוד כלפינו", אמר ולטרה ומולקה, חבר הוועד לדוח שיח בין קתולים ליהודים בגרמניה.

 

התיאולוג הקתולי הנס-פטר היינץ, שגם הוא חבר בוועד לדו-שיח, אמר כי התפילה "מעליבה" ליהודים "ומאיימת על היהדות כדת".

הדפסשלח לחבר

לכל המבזקים

דרונט בניית אתרים
עבור לתוכן העמוד
יד לאחים – לא מוותרים על אף יהודי - טל: 03-6154100