הפעל עצור
  • 1
  • 2
  • 3

שכונת רחביה, ירושלים: לא רוצים מיסיונרים
בניין מגורים ישן בלב שכונת רחביה מאיים להצית מלחמת דת בירושלים. עמותה של יהודים משיחיים מתכוונת לפתוח במקום מרכז לבני הקהילה. תושבי שכונת היוקרה החילונית מאיימים להילחם ביוזמה בכל דרך: "הם חושבים שבגלל שמדובר בשכונה שלווה ושקטה נאפשר להם את זה? נעשה פה מהומות עד שהם יסתלקו"
14/04/2008
בניין המריבה ברחביה

 

במבט חטוף מבחוץ, בניין המגורים הישן במרכז שכונת רחביה בירושלים לא מסגיר את הקרב המתחולל סביבו. אבל בחודשים האחרונים מאיימת בקשה שגרתית לשיפוץ ולהרחבת הבניין, שכמוה מוגשות עוד מאות לוועדות הבנייה בעיר, להפר את השלווה בשכונת היוקרה.

 

תושבי רחביה עוקבים בעניין אחרי כל מבנה שמתפנה בשכונה. החשש הגדול של התושבים הוא מהקמת ישיבה חרדית בלב השכונה החילונית. בדיוק מהסיבה הזאת בדקה קבוצה של אנשי השכונה בדקדקנות בקשה של גוף המכנה את עצמו "נתיביה" לשפץ בניין מגורים ישן לטובת "מרכז ציבורי חדש". הבדיקה העלתה תוצאה מפתיעה: לא מדובר בגוף חרדי, כפי ששיערו חלקם, אלא בארגון יהודי משיחי שמתכוון לפתוח במקום מרכז פעילות.

 

הממצאים הבלתי צפויים לא הרגיעו את התושבים. להיפך. ספק אם ברחביה האמינו אי פעם שיגיע היום שבו ישתפו פעולה עם גופים דתיים וייצאו איתם למאבק משותף, אבל זה בדיוק מה שקורא עכשיו. "זה כמו להקים בית כנסת באמצע אום אל פאחם", אומר אחד מתושבי השכונה. "מדובר במרכז שיופעל על ידי משיחים יהודיים מיסיונרים לשמם. המרכז הזה יקום רק על גופתנו המתה".

"תהיה פה מלחמת חורמה", מזהיר תושב אחר. "מיסיונרים לא יהיו פה. מה הם חושבים לעצמם, שבגלל שמדובר בשכונה שלווה ושקטה אנחנו נאפשר את הדבר הזה?"

 

... אז לתושבי רחביה יש אולי תדמית שלווה, אבל מאיימים בשכונה לנקוט בצעדים חריפים כדי לסכל את התוכנית. "יהודים משיחיים הם נושא שמעורר הרבה מאוד אנטגוניזם", אומר אחד התושבים. "שוחחנו איתם ארוכות, חשבנו לסיים את הנושא הזה בהבנה הדדית, אבל אם זה לא ילך נגיע עם זה עד לבג"ץ. אם הבג"ץ לא יעזור נעשה פה מאומות. נפגין עד שהם יסתלקו. אני אומר לך, המרכז לא יוקם פה. הם כנראה חושבים שרק אנחנו מדברים. אני לא אדם דתי, אבל אני לא רוצה שהילדה שלי תראה מול הבית  שלה כל יום קבוצת משיחים יהודיים שבאה להתפלל ולדבר איתה על ישו".

 

... "יש פה תחושה של סודיות", אומרת אחת התושבות. "אף אחד לא יודע מה בדיוק הם הולכים לעשות שם. כל הניסיונות שלנו לברר איתם עלו בתוהו. הם לא מדברים איתנו ולא מוכנים לתת לנו תשובות. אנחנו לא יכולים שלא להיות מודאגים מהיהודים המשיחיים. אנחנו מפחדים שהם יהפכו את המקום הזה למרכז מיסיונרי".

 

גם סוגיית מקור המימון לפרויקט מטרידה את המתנגדים מקרב תושבי רחביה. "למה לבנות את המרכז דווקא אצלנו? מדובר באחת השכונות הכי יקרות בירושלים, מאיפה יש להם את הכסף? יש מאחוריהם גופים מבוססים שמסייעים להם כספית. יש פה יד מכוונת, זה לא סתם שהם הגיעו אלינו. אנחנו לא רוצים אותם אצלנו, והטענות שלהם כאילו החרדים מסיתים אותנו לא נכונות."....

הדפסשלח לחבר

לכל המבזקים

דרונט בניית אתרים
עבור לתוכן העמוד
יד לאחים – לא מוותרים על אף יהודי - טל: 03-6154100