הפעל עצור
  • 1
  • 2
  • 3

בוחשים בקפה: הסיינטולוגים שוב מנסים לגייס חברים בדרכים עקלקלות
כשרשת "קפה קפה" פצחה במיזם משותף עם בית הספר לשיווק Success, היא היתה בטוחה שמדובר ברעיון טוב. הרי מה רע בשיחות עסקים על כוס קפוצ'ינו? אלא שהמצב היה שונה לחלוטין: המוסד הכלכלי פועל על פי שיטות הסיינטולוגיה ודרך המסרים מפתה את המאזינים להצטרף אל הכת
31/07/2008


"אוי, הם נראו נהדר. הלכתי עם בעלי לברביקיו שהם ארגנו, היה שם הרבה מאוד כסף. גם הרבה
מאוד בעלי הון הגיעו לשם, מפורסמים. כן, בטח שזה הרשים אותי בהתחלה. הם היו רהוטים, כולם לבושים בחליפות, בהתחלה את לא רואה את הסימנים. את לא מבינה שיש פה בעצם משהו פסיכי", אומרת רבקה (שם בדוי, השם המלא שמור במערכת). אבל הסימנים לא איחרו לבוא. למעשה, הם היו שם כל הזמן.

 

"פתאום בעלי התחיל לדבר איתי על חייזרים. הוא אמר לחברים שלנו שהוא יודע שבגלגול הקודם הוא היה במחנות ההשמדה בשואה. אחר כך הוא התחיל לחזור שוב ושוב על המנטרה שמה הכי חשוב לו עכשיו זה להציל את כדור הארץ, אני אמרתי לו שלי הכי חשוב המשפחה, הילדים, אבל הוא התעקש, 'לא. לי איכפת רק מכדור הארץ'".

 

רק אחרי שהוא משך מאות אלפי שקלים, רוקן את חשבונות הפנסיה המשותפים שלהם, והותיר אותה בחובות, הבינה רבקה שהמוסד הלימודי שבו לומד בעלה כבר ארבע שנים, מנוהל למעשה על פי עקרונות הסיינטולוגיה, המוגדרת בישראל וברחבי העולם ככת. "הם מגיעים לכל מקום, ושובים אותך בדרכים שאתה לא רואה", היא מזהירה, "אם הם הצליחו להגיע לבעלי, אז הם באמת יכולים להגיע לכל אחד".

 

עכשיו, מסתבר, הם הצליחו לגייס גם את מכונות האספרסו לצדם. בשבועות האחרונים פצחה רשת בתי הקפה המצליחה "קפה קפה" בשיתוף פעולה ראשון מסוגו עם חברת הייעוץ העסקי Success, שנחשפה וגם הוכרה על ידי המרכז לנפגעי כתות בישראל כאחת מעשרות חברות לייעוץ עסקי המשתמשות בעקרונות הניהול של ל' רון האברד, מייסד תנועת הסיינטולוגיה.

 

האברד האמין כי לפני עשרות מיליוני שנים הגיע לכדור הארץ דיקטטור ושמו זינו, ששתל בהרי הגעש נשמות של חייזרים ואחר כך הפציץ אותם בפצצות מימן, דבר שיצר נשמות של חייזרים שנטפלים לבני האדם שניתנות לריפוי על ידי סיינטולוגים. רבות נכתב על הסיינטולוגיה, והתנועה ומוסדותיה הסתבכו עם החוק לא מעט פעמים ברחבי העולם. בארץ אין חוק מפורש נגד פעילות של כתות, אך דוח גלזר שהוגש לממשלה בשנת 1987 מנה אותה בין הכתות בישראל, וראה בה כת מסוכנת. מעניין לדעת כי למרות כל הפרסומים והמודעות ההולכת וגוברת, התנועה ממשיכה לגדול, והמוסדות שלה ממשיכים להתרבות ומצליחים לחדור לנישות שונות (כמו קייטנות או ארגונים חברתיים שונים). הפעם נדמה כי מבחינת התננועה, מדובר בהצלחה של ממש.


חייזרים בסניף קפה קפה

הרעיון הוא פשוט. על כוס קפה ומאפה, כשהם יושבים בכורסאות נוחות ומעוצבות שבסניפים של רשת בית הקפה, יועצי החברה יכולים לעזור לבעלי עסקים קטנים להגדיל את מספר הלקוחות שלהם, ועל הדרך גם להעביר להם הרצאה. אבל לא רק בעלי עסקים. כל יושבי בית הקפה שנמצאים בסניף יכולים להצטרף ולשמוע את התכנים, בעלות של 50 שקלים כמובן. "הצלחה, כוח, כסף, מעמד" מבטיחות המילים באתר החברה, שמציגה את עצמה כ"פועלת בחסות וברישיון מטעם תאגיד הייעוץ הגדול ביותר בעולם Wise". עוד כתוב באתר כי "חברת Success חברה באיגוד לשכת המסחר והתעשייה ומספקת שירותים לחבריו".

 

אז הנה כמה הבהרות. Wise הוא ארגון הגג הסיינטלוגי שאחראי לכל חברות הייעוץ העסקי בבעלות סיינטולוגית בארץ ובעולם. בדיקה שנעשתה עם איגוד לשכות המסחר העלתה שאכן התקבלה פנייה של חברת Success לקבלת חברות באיגוד לשכת המסחר של תל אביב, אך היא נעשתה לפני שנה וחצי וטרם אושרה. לעומת זאת, בלשכת האיגוד למסחר בחיפה דווקא כן קיבלו אותם כחברים. "לא ידענו שהם שייכים לסיינטולוגיה", הם אומרים, "אבל אנחנו מברכים על כל מי שעוסק בהרצאות לשיווק. הם העבירו אצלנו הרצאה, אבל הם לא מדברים על סיינטולוגיה".
 
חברת Success עצמה מאשרת את הדברים, וטוענת כי היא חברה בלשכת המסחר והתעשייה של מחוז חיפה והצפון.

 

בעקבות פניית מעריב, החליט מנכ"ל "קפה קפה" אבינועם בן מוחה להפסיק לאלתר את ההתקשרות עם חברת Success, ולברר את הדברים בעצמו. "אני מאמין בקונספט של להפגיש מנהלים בפלטפורמה של בית קפה", אומר בן מוחה בתגובה, "עד לפנייתכם אלינו אני בכלל לא ידעתי שהם שייכים לסיינטולוגיה. הם לא אמרו לי כלום. בכל מקרה, עכשיו כשנודע לנו שהם מעבירים פעילות מיסיונרית במסווה הזה, אני מיד הפסקתי את הפעילות. אנחנו רצינו להיטיב עם הלקוחות שלנו, חשבתי שכולם יוכלו להרוויח מכך. אבל זה ניצול ציני של שיתוף הפעולה וחוסר תום לב מצדם. זה לא מקובל עליי, ואני לא מתכוון לתת ללקוחות שלי להיחשף לזה יותר. אני לא מבין מה הסרט שלהם, שיעשו את הדברים האלה בחוגי בית שלהם, ולא אצלי בסניפים. אני מקווה שזה ברור מספיק. הדבר האחרון שאני צריך זה שינחתו לי עכשיו חייזרים בסניף".

 

חשוב להדגיש, התכנים של ההרצאות בפגישות אינם עוסקים בסיינטולוגיה או בעריצים בשם זינו, ואף אחד לא מתבקש להצטרף לשום קבוצה. אבל זו בדיוק, אומרים המתנגדים, התרמית והמלכודת הגדולה. "חד וחלק, זאת הונאה. אין מילה אחרת שאני יכולה להשתמש בה", אומרת דנית קרן, מנכ"לית המרכז לנפגעי כתות. "רון האברד המייסד נתן בעצמו הוראות ברורות לסיינטולוגים כיצד לגייס חברים לכת, ואמר כי אחת הדרכים הטובות היא פתיחת חברות לייעוץ עסק. זה בדיוק מה שהם עושים. כי מי לא רוצה להצליח? מי לא רוצה להרוויח הרבה כסף? באמצעות הדרכים האלה של הסוואה ושקרים הם מצליחים להגיע לאנשים, ולפתות אותם להצטרף אל הכת. הרי הם לא מקבלים את ההכשרה שלהם ממוסד אקדמי מוכר, אלא מקולג' האברד שעל שמו של מייסד כת הסיינטולוגיה. אבל לאנשים אין מושג, הם לא יודעים שהם מקבלים ייעוץ מסיינטולוגים, הם פשוט חושבים שהם מקבלים שיעורים בשיווק. בדיוק ככה אנשים נלכדים ברשת שלהם, ואחר כך כבר קשה מאוד להוציא אותם שם".

בעיות בביטחון עצמי וטראומות מהעבר

ובכל זאת, האם זה באמת מסוכן? גם אם המרצים לשיווק מאמינים בדת הסיינטולוגיה, האם זה אומר שהם לא מבינים דבר בעסקים? לפחות במקרה של רבקה התשובה היא חיובית. היא ובעלה היו נשואים יותר מ-30 שנה. הם למדו באותו בית ספר, התחתנו, יחד הביאו ילדים, ופיתחו קריירות מצליחות.

 

"היינו מאושרים. באמת היה לנו טוב. אבל הם תופסים אותך כשאתה בנקודה של משבר, ובעלי שהוא איש חכם מאוד ומוערך, שעבד במוסדות נחשבים, נתקל בקשיים כלכליים, ובתמימות פנה לקבלת ייעוץ עסקי. בהתחלה זה נראה נפלא. הם הרי טובים בשיווק. היו לו חברים חדשים שהוא דיבר עליהם כל הזמן. אבל מה לעשות, חודשים עוברים והעסקים לא באמת מתרוממים".

 

לאחר מכן ערכו לו יועצי המוסד מבחן אישי (הנקרא גם "מבחן אוקספורד" ), ובעקבותיו אמרו לו אנשי החברה שיש לו בעיות בביטחון העצמי ובעיות בתקשורת. "אז הם שלחו אותו לעוד קורסים, ולעוד מפגשים, והדברים האלה עולים מאות אלפי שקלים! אחר כך אמרו לו שיש לו טראומות מהעבר שמקשות עליו, נו באמת. מה, אתה ילד בכיתה ז'? הייתי בשוק שהוא לא רואה את מה שאני רואה. כל הזמן הם ניסו למשוך גם אותי, וכשסירבתי וניסיתי להראות לו לאן הוא נופל, הם אמרו לו שהוא לא מתקדם כי אני, אשתו, מכשילה אותו. הם קראו לי 'האויב מבית'. והוא האמין להם. הוא התנתק לגמרי מהילדים. ראיתי את הגבר שהתחתנתי איתו משתנה לי מול העיניים, ולא יכולתי לעשות שום דבר בנידון".

 

היום, כמה שבועות לאחר שהם התגרשו, בעלה לשעבר מרושש ומתגורר בשכונת מצוקה באחת מערי המרכז. "אני איבדתי בעל, הילדים שלי איבדו אבא. נמאס לי לרחם עליו, עכשיו אני פשוט כועסת. כל מה שאני רוצה לעשות זה להזהיר אנשים".

 

בהיעדר חוק האוסר על אנשים לפעול בכתות, לא נותר הרבה מה לעשות כדי להרתיע את האנשים שעוסקים בכך. "הכלים היחידים שיש לנו הם המודעות, והכל קורה מתחת לאף שלנו", אומרת דנית קרן. בשבוע האחרון מוקרן בערוצי הטלוויזיה תשדיר שהכינו סטודנטים של "הבצפר" לפרסום, שהחליטו להירתם כדי להגביר את המודעות לתופעה. "חיבוק גם יכול לחנוק. וזה בדיוק מה שהכתות האלה עושות", מסבירה סיוון ברזילאי (22), שכתבה את התשדיר. "גם אותי ניסו לגייס. אני באמת מאמינה שכל אחד מאיתנו יכול להיות קורבן".

 

בחברת Success אישרו את שיתוף הפעולה עם רשת "קפה קפה" ואת היותם פועלים בכפוף ל-Wise" :Wise הוא ארגון הייעוץ הגדול ביותר בעולם, ובעל סניפים בכ-80 מדינות. יועציו מעניקים שירותים למאות אלפי בתי עסק, ובהם קוקה קולה, Avis, מרצדס, יבמ, ג'נרל אלקטריק, ג'נרל מוטורס ועוד", נמסר מ- .Wise .

 

" Success נוסד על ידי אנשים שמכירים בערכה של הטכנולוגיה המנהלית של ל' רון האברד, מייסד דת הסיינטולוגיה, והבינו כי מה שנחשב ל'חיים' במקום העבודה המודרני הוא פעמים רבות מדי עבודת פרך אינסופית, חוסר יעילות, חוסר ודאות ותסבוכות ביורוקרטיות. אנשים אלה החלו להשתמש באותם העקרונות המינהליים שפיתח ל' רון האברד לארגוני הסיינטולוגיה כדי לשפר את עסקיהם שלהם, את ארגוניהם, את קבוצותיהם, ואפילו כדי לשפר את חייהם האישיים. זו לא פעם ראשונה שבה חברת Success נתקלת בבורות הנובעת מחוסר ידע על ההבדלים בין ארגון Wise לבין דת הסיינטולוגיה, ובאופן יוצא מן הכלל אנו מזמינים כל בעל עסק, המעוניין להתרשם בעצמו, לאחד המפגשים הרבים שאנו מקיימים".

הדפסשלח לחבר

לכל המבזקים

דרונט בניית אתרים
עבור לתוכן העמוד
יד לאחים – לא מוותרים על אף יהודי - טל: 03-6154100