הפעל עצור
  • 1
  • 2
  • 3

ניוזלטר תשרי תשע"ח

הערכה למנצחים * אמירה מפתיעה * פעילות ראשונית בחולון * תפילה אצל הסניגור * הרב התנצר? * סוכות - מה ומדוע?

 

מרגש: הצצה לערכה שקיבלו "מנצחי המיסיון" של שנת ה'תשע"ז מיד לאחים

כ-30 יהודים "מנצחי מיסיון" מכל רחבי הארץ – יהודים שפעילי 'המחלקה להצלה מכיתות המיסיון' של יד לאחים הצילו במהלך השנה החולפת מחברות בכיתות מיסיון נוצריות שונות הפועלות בישראל, התרגשו לגלות את אנשי המחלקה בפתח ביתם בערב ראש השנה.
 


אנשי יד לאחים המסורים הגיעו לכל בית ובית של אותם "מנצחימיסיון" והביאו להם ערכה של דבש ומיני מתיקה. הם איחלו להם באופן אישי שאת השנה הבאה יזכו לחגוג כיהודים כשרים ולא כנוצרים המאמינים בא-לוהים אחרים.
 

הבעל הערבי אמר לאשתו היהודיה: אם יד לאחים בתמונה – לא נאריך זמן ביחד
 
ב'מחלקה להצלה מטמיעה' של יד לאחים אמנם רגילים לראות כמעט בכל יום בנות יהודיות מסיימות מסכת קשרים כאובה עם בני מיעוטים, אבל כמעט ולא שומעים על ההדים שיש לפעילות הארגון בקרב גברים בני מיעוטים.
בשבוע שעבר חולצה מ., בחורה בת 23 שנולדה בבת ים והתגוררה עם בן מיעוטים בכפר בדואי בדרום הארץ, במשך 5 שנים.
מ. עברה התעללות קשה במשך כל השנים הללו, אך העדיפה להבליג ולהתגורר יחד עמו. רק לאחר שבנם המשותף החל לסבול גם הוא מאלימות, היא החליטה לפנות ליד לאחים ולבקש את עזרתם.
לאחר שחולצה מביתם המשותף, תוך ניצול מרווח זמן של כמה שעות במהלכן יצא בעלה למקום עבודתו, היא ובנה הובלו לדירת מסתור של הארגון.

 


בין יתר הדברים שסיפרה מ. מאוחר יותר לעובדת הסוציאלית שמלווה אותה, הייתה אנקדוטה מיוחדת. לדבריה, בשלב כלשהוא, כאשר בן זוגה הבין שהיא בקשר עם יד לאחים הוא כעס עליה ואמר שהקשר הזה לא יארך זמן רב. "זה מסוכן. בכפר שלנו אומרים שאם האנשים של יד לאחים מעורבים, הבנות היהודיות יעזבו אותנו וינתקו קשר" צעק הצעיר על זוגתו היהודייה.

 
רב העיר ברדיטשוב העתיר על תורמי יד לאחים בציון "סנגורן של ישראל" באוקראינה
 
שליחי יד לאחים באוקראינה, ובראשם הגאון הרב משה טאלר שליט"א – רבה של ברדיטשוב, עלו בערב ראש השנה ובערב יום הכיפורים לציונו של הצדיק רבי לוי יצחק מברדיטשוב, המכונה "סנגורן של ישראל" והעתירו בתפילה עבור השותפים בפעילות הקודש של יד לאחים ועבור יקיריהם, לפרנסה בהרחבה, בריאות איתנה, ילדים טובים ולשנה טובה ומתוקה. לתועלת הציבור, נפתחה אפשרות להירשם לתפילות נוספות בברדיטשוב, שתיערכנה מעתה בכל ערב ראש חודש, עד לראש השנה ה'תשע"ט.
לפרטים נוספים ניתן לחייג למשרדי יד לאחים בטלפון 9234*.
 בסניף יד לאחים בחולון התקיימו תפילות החגים לקהל דוברי רוסית, שנערכו בעיר לראשונה
 


60 יהודים, יוצאי מדינות חבר העמים השתתפו - חלקם בפעם הראשונה בחייהם - בתפילות הימים הנוראים שנערכו בסניף יד לאחים בחולון. זו הפעם הראשונה שבחולון מתקיימות תפילות כאלו, שנועדו ליהודים שנאלצים להדיר את רגליהם מבתי הכנסת בעיר בשל קשיי שפה ומנטליות.
 
את התפילות שנערכו בשפה הרוסית, וכללו גם מחזורי תפילה, חומשים וחומרי הסברה בשפה זו, ניהל הרב מנחם יאמקוב, (הרב מנחם פועל בעיר מטעם ארגון 'חב"ד בעליה').
 
לדברי הרב יאמקוב, לאור הצלחת התפילות בסניף יד לאחים בעיר, הוא יתחיל למסור במקום שני שיעורי תורה שבועיים בשפה הרוסית בארגון הסניף של יד לאחים.

 

הופיע המגזין החדש מבית יד לאחים ליהודים החברים בכת "היהודים המשיחיים"
 

מחלקת ההסברה של יד לאחים הוציאה בחודש האחרון את מגזין מס' 7 של 'מחפשים' – כתב העת המיועד לאנשים הבאים במגע עם כתות המיסיון הנוצרי.
 
תחקיר מיוחד שנחשף במגזין מתחקה אחר עקבותיו של "רב" מהונגריה, שהמיסיונרים מציגים תדיר בכתביהם כמי שהמיר את דתו. התחקיר מסיר את המסכה מפניו של אותו "רב" ומביא מסמכים אותנטיים המראים כי הוא הועמד למשפט בארה"ב בגין התחזות לרב וכי מדובר באיכר שנמלט מהונגריה לאחר שנחשד בגניבה.
 
הכתבה המרכזית במגזין מוקדשת לראיון מיוחד ומרתק עם אחד מבכירי המיסיונרים לשעבר ביוון שפעל להמרת דתם של יהודי המדינה מטעם הכת הנוצרית "היהודים המשיחיים". בסופו של דבר הוא גילה סתירות של ממש בכתובים הנוצריים, הבין את טעותו והתגייר כהלכה עם משפחתו. הראיון עמו נערך בירושלים, כשחזותו היהודית אינה מסגירה את עברו.
 


בגיליון מובא גם סיפורה של אישה יהודייה שלאחר נפילת מסך הברזל נגררה על ידי מיסיונרית לנצרות, ועד מהרה הפכה להיות מראשי הכנסיה הפרוטסטנטית הגדולה ביותר בקייב בירת אוקראינה, ובמסגרת זו הביאה יהודים רבים להצטרף לכנסיה. היא מספרת על ההליך שעברו היא ובני משפחתה, שבמהלכו גילו את השקר שבנצרות ונטשו את הכנסיה תוך שהם מוותרים על משכורות עתק וחיי פאר.
 
ב'מחפשים' מס' 7 מוצגים מדורים נוספים ומרתקים, המוכיחים את אמיתת היהדות. מאמר מיוחד מסביר לקוראים מדוע יש לשמור על יום השבת כיום מנוחה, מציג את הדרכים לשמור אותה ואת הסיבה לסייגים לשמירת השבת שקבעו חז"ל.
 
במגזין משולבים גם סיפורי השגחה פרטית, היסטוריה יהודית לאור ממצאים ארכיאולוגיים, כתבות ומאמרים נוספים לטובת היהודים שהלכו שבי אחר הכת המיסיונרית. לצד אלו מופיעים גם קטעי קומיקס השמים ללעג את הבדיות שמפיצים המיסיונרים.
 
'מחפשים' מס' 7 מופץ בחודש האחרון לאלפי יהודים שנלכדו ברשת המיסיונרית ברחבי הארץ. בין היתר עומדים פעילי יד לאחים ומחלקים את העיתון בשערי למעלה מ-150 הקהילות המיסיונריות, לאלו הבאים ליטול חלק בטקסים ובהרצאות.
 


חג הסוכות, מה ומדוע – סקירה קצרה ומרתקת
 
חג הסוכות הוא אחד מ'שלושת הרגלים' - החגים המוזכרים בתנ"ך שבהם כל בני-ישראל היו "עולים לרגל" לירושלים. החג עצמו הוא בן שבעה ימים, מי"ד בתשרי בערב ועד לצאת הכוכבים של כ"א בתשרי.
בחג הסוכות ניתן למצוא שלוש מצוות מיוחדות: ישיבה בסוכה, נטילת ארבעה מינים ושמחת החג.
 
סוכה:
הסוכה היא המצווה הראשונה שנעשית בסוכות, ולמעשה היא היחידה שחייבים בה לכל אורך ימי החג. מדובר בדירת עראי (מעץ, ברזל ובגדול, מכל חומר דומם אחר) אשר תקרתו עשויה מצמחים. המצווה לשבת בה נועדה להזכיר לנו שעם ישראל ישב בדירות עראי מעין אלו בשעה שיצאו מצרים, ובלשון הפסוק בספר ויקרא: "בסוכות תשבו שבעת ימים ...למען ידעו דורותיכם כי בסוכות הושבתי את בני ישראל בהוציאי אותם מארץ מצרים" (ויקרא כג).
 
עיקר המצווה של הסוכה היא לאכול ולשתות בה, אך נוהגים גם לשבת בה, ללמוד בה ויש שגם ישנים בה.
בגלל שהאכילה והשתיה בסוכה הינם בגדר מצווה, חייבים לברך לפני כל אכילה או שתיה (כמובן מלבד הברכה הפרטית לאותו מאכל או שתיה), את הברכה הזו: "ברוך אתה א-דני א-לוהינו מלך העולם אשר קדשנו במצוותיו וציוונו לישב בסוכה." בפעם הראשונה שאוכלים או שותים בה, צריך לברך גם ברוך אתה א-דני א-לוהינו מלך העולם שהחיינו וקיימנו והגיענו לזמן הזה.
 


ארבעת המינים:

מצווה המזוהה מאוד עם חג הסוכות היא "מצוות נטילת לולב", אותה מקיימים כאשר לוקחים לולב (מעץ דקל), יחד עם אתרוג (םרי הדר), הדס (שיח ריחני) וערבה (ענפים הגדלים בעיקר בגדות נחל). אין כאן די מקום כדי להרחיב על כך, אבל בגדול כל אחד מהם מסמל סוג אחר של יהודי וצירופם יחד מלמד אותנו שעלינו תמיד לשאוף להיות ביחד עם הזולת, גם אן הוא שונה מאיתנו.
 
חובה לציין שלארבעת המינים הללו ישנם קריטריונים ברורים הקובעים את כשרותם, ולכן מומלץ לרכוש אותם אצל אדם מוסמך או להתייעץ עם הרב המקומי כדי לוודא את כשרותם.
על ארבעת המינים האלו נהוג ליטול (להחזיק ולברך) בכל יום מימות החג, מלבד בשבת.
 
לפני "הנטילה" יש לומר את הברכה הזו:
"ברוך אתה א-דני א-לוהינו מלך העולם אשר קדשנו במצוותיו וציוונו על נטילת לולב".
בפעם הראשונה שבה נוטלים את הלולב יש להוסיף גם ברכה נוספת: ברוך אתה א-דני א-לוהינו מלך העולם שהחיינו וקיימנו והגיענו לזמן הזה.
 
ושמחת בחגך!
כל חג הוא חג שמח, אך חג הסוכות הוא שמח במיוחד עד שאחד משמותיו הוא זמן שמחתנו. לא רבים יודעים אך הפסוק "ושמחת בחגך... והיית אך שמח" נאמר בתורה דווקא על חג הסוכות, שמכונה בכתבי חכמי ישראל "זמן שמחתנו".

הדפסשלח לחבר

עוד חדשות בקצרה...

דרונט בניית אתרים
עבור לתוכן העמוד
יד לאחים – לא מוותרים על אף יהודי - טל: 03-6154100