הפעל עצור
  • 1
  • 2
  • 3

ניוזלטר ב' שבט תשע"ח

ה"שאהיד" הפתיע! | ספר מיסיונרי וה'סוכנות' | נולדה כערביה, חגגה כיהודיה | הפתק שריגש | ט"ו בשבט ואנחנו

 

הצעד המפתיע של הצעיר שגדל כמוסלמי, רצה להפוך ל"שאהיד" וגילה את יהדותו בעזרת יד לאחים

 

התמונה הזו נראית שגרתית למדי: הכשרת כלים במטבח בבית יהודי אי שם בארץ. לכאורה תמונה שחוזרת על עצמה עשרות פעמים ביום בבתים רבים. אבל הסיפור העומד מאחוריה מרתק ומפעים: ח' בן ה-21 שמתגורר בדירה הזו גדל בשכונה ערבית בצפון ירושלים כמוחמד. הוא נולד לאם יהודיה ולאב ערבי. אמו היהודיה נפטרה כשהיה בן 6 ולכן לא היה מי שיספר לו מה המשמעות של להיות בן לאם יהודיה. "גדלתי בבית מוסלמי לחלוטין, דיברתי ערבית, התפללתי 5 פעמים ביום. אבי גידל אותי כמוסלמי טוב ומעולם לא הרחיב איתי את הסיפור על מוצאי מצד אימי. בבית הספר סיפרו לנו כמה המחבלים גיבורים וזה דרבן אותי לצאת מידי פעם עם חברים ולזרוק אבנים על בתים ומכוניות של יהודים בסביבה. האמת, חלמתי להיות שאהיד".


 

אבל משהו התנפץ יום אחד. ח' עבד בבנייה עם כמה יהודים, וכשאחד מהם שמע על מוצאה של אמו, הוא אמר לו: אתה יהודי!


מוחמד חשב שמדובר בשטויות אבל הוא בדק את הנושא ברשת והופתע. כשגילה כי גם במשרד הפנים הוא רשום כיהודי, נשבר ויצר קשר עם יד לאחים. בשנה האחרונה הוא עומד בקשר רציף עם הרב יואב-זאב רובינסון העומד בראש המחלקה להצלה מהתבוללות של יד לאחים ולומד עוד ועוד על יהדותו. השבוע, כאמור, הוא החליט להכשיר גם את המטבח בבית בו הוא מתגורר בשכונה יהודית בעיר, כדי לעשות צעד נוסף בדרכו לחיק עם ישראל. "אני רוצה שגם המזון שנכנס לפה שלי יהיה כשר, כפי שדורשת תורת ישראל" אמר ח'.

 

 

זעזוע: ספר מיסיונרי עם ברכה נלהבת מיו"ר הסוכנות חולק לניצולי שואה

 

ניצולי שואה מכל רחבי הארץ ובני משפחותיהם הציפו בימים האחרונים את יד לאחים בפנייה מקוממת: לדבריהם, באירוע מטעם 'עמותת ניצולי מחנות הריכוז והגטאות בישראל' בתל-אביב שנערך בשיתוף עם הקרן הקיימת לישראל, הם קיבלו במתנה את הספר 'הגרסא של יחזקאל' מאת יואל רוזנברג.

 

 

שמו של יואל רוזנברג מוכר היטב ליד לאחים כמיסיונר נוצרי נודע וגם הספר הנוכחי שזור בקטעים מיסיונריים לא מעטים. אבל למרבה התדהמה מתברר כי בראש הספר מופיעה ברכה אישית של יו"ר הסוכנות, נתן שרנסקי, הממליץ על הספר ועל מחברו, במילים אלו: "הסופר ג'ואל רוזנברג סופר מוכשר וחבר נאמן של מדינת ישראל וכל עם ישראל. הוא מבין טוב את הבעיות במזרח התיכון, מבין בזה יותר טוב מכל שאר סופרים אמריקניים. בשל כך הספר הזה מאוד מרגש, נבואי ופשוט בלתי נשכח".

 

ביד לאחים הצביעו השבוע על קטעים קשים ביותר המופיעים בספר, שהמכנה המשותף של כולם הוא היותם בעלי אופי מיסיונרי מובהק, ומיהרו לשגר פנייה דחופה אל יו"ר הסוכנות נתן שרנסקי. הרב שמואל ליפשיץ מיד לאחים פנה אל יו"ר הסוכנות במכתב המצטט את פסקאות הבישור המיסיונרי המופיעות בספר ופורש את דמות העומד מאחוריו. "הפונים אלינו", נאמר במכתב, "קבלו כי המילים שלך הכתובות על הספר, יש בהן כדי לגרום לאדם התמים לפתוח את הספר ולקרוא בו, ובכך להיות שותף למסע הצייד המיסיונרי של רוזנברג".

 

"הכיצד יושב ראש הסוכנות היהודית נותן המלצה לספרות מיסיונרית בוטה?", תמה הרב ליפשיץ ודורש: "בקשתנו כי תחזור בך מההמלצה על הספר, וזאת כדי שלא לתת יד למיסיונרים העושים כל שביכולתם, כדי להמיר את דתם של יהודים – לנצרות".

 

 

עד לפני שנתיים י. ידעה רק ערבית; כעת היא חגגה בת מצווה מרגשת

בת מצווה מיוחדת, מרגשת ובלתי שגרתית נערכה השבוע בגדרה וסימנה סגירת מעגל של בת המצווה. עד לפני כשנתיים, לא ידעה י' שהתגוררה בכפר ערבי בצפון, מילה אחת בעברית. השפה היחידה שהייתה שגורה בפיה הייתה ערבית. היא גם הייתה משוכנעת שהיא וכל משפחתה ערבים לכל דבר. לא הייתה לה כל סיבה לחשוב אחרת.

 


אבל בבוקר חורפי אחד, אמא שלה העירה אותה בשעת בוקר מוקדמת ולחשה באוזניה ובאוזני חמשת אחיה: "קומו! הזדרזו! יוצאים!". רק כשהם היו בתוך רכב החילוץ הגדול של יד לאחים, אמרה להם אמם את האמת: דעו שאני יהודייה ולכן גם אתם יהודים. לכן אתם כל כך סובלים כל השנים מאבא ומכל החמולה בכפר.


במשך החודשים שקדמו לכך נוצר קשר בין האם לבין יד לאחים. היא הייתה נפגשת בסתר עם עובדת סוציאלית מטעם הארגון וכך הלכה והתפתחה תכנית החילוץ.

 

ההתרגשות משני הצדדים בעת החילוץ הייתה בשיאה. עוד משפחה חוזרת לעם היהודי. המשפחה הועברה לדירת מסתור מצוידת ומאובזרת היטב בעיר גדרה, שנועדה לקלוט משפחה נרחבת בתנאים מעולים. יד לאחים גייס גם את נשות הגרעין התורני במקומי שיעניקו תמיכה וחברה טובה ומערך חונכים וחונכות מטעם יד לאחים מלווה את הילדים במטרה לחזק את הזהות היהודית שלהם ולתת מענה רגשי.


בשבוע האחרון, כשהיא מוקפת בתמיכה ואהבה גדולה, חגגה יסמין את בת המצווה שלה והביעה בהתרגשות עצומה את שמחתה להיות חלק מהעם היהודי.

 

במעמד השתתף ראש מועצת גדרה, מר יואל גמליאל, שסיפר על הילדות שחווה בבית עני וצפוף ותיאר כיצד הדבר לא מנע ממנו להצליח בחייו, בהטעימו את מאמר חז"ל: היזהרו בבני עניים כי מהם תצא תורה. הוא ברך את האם והבת שיזכו להמשיך ולהתקדם בדרך העולה בית א-ל.

 

 

הפתק שנמצא בקופת הצדקה ושריגש את פעילי יד לאחים

 

התפילות שעורכים תלמידי חכמים, שלוחי יד לאחים על התורמים למצוות פדיון שבויים שבה עוסק הארגון, זכו לשם דבר בקרב הציבור. סיפורים רבים על אנשים שראו ישועות זורמות כדבר שבשגרה למוקד התפילות של יד לאחים, והמיוחדים שבהם מלווים בהזמנות לחתונות של רווקים ורווקות שזכו להינשא בזכות התפילות שמתקיימות בעמוקה בכל ערב ראש חודש.


 


בתמונה הזו נראים שני צדדים של דף קטן, ששולשל לקופת צדקה של יד לאחים בסמוך לאחד מבתי הכנסת בבני ברק. פתקים כאלו הם מחזה די נפוץ בקופות הצדקה של הארגון הקבועים בכל רחבי הארץ, אבל את הפתק הזה ניתן לחשוף בגלל שאין בו סימנים מזהים. בצד אחד (התחתון בתמונה) הכותב או הכותבת האלמוניים מודה על שרשרת ניסים שקרו לאנשים הקרובים להם בזכות התפילות שעורך יד לאחים... בצד השני (בראש התמונה) הוא מבקש להתפלל על שמות של קרובי משפחה וידידים אחרים שלו.

 

 

ט"ו בשבט הגיע... והקשר אלינו?

 

ט"ו בשבט הוא ראש השנה לאילנות או במילים אחרות: ראש השנה לצמיחה ולגדילה. הצמיחה העיקרית שנלמדת מט"ו בשבט היא כמובן הצמיחה האישית שלנו - “כי האדם עץ השדה". לכל חג יש מסר אחר שהוא מעניק לחיינו. מסר זה רלוונטי לכל ימות השנה, אך החג מהווה תחנת ריענון והטענה שלו, עד לפעם הבאה בשנה הבאה, שבה נטען את המסר מחדש.

 

 

 

 

מסר הצמיחה של ט"ו בשבט בא לידי ביטוי בשלושה רבדים.
ראשית, צמיחה וגידול אישיים: עץ טוב ממשיך לגדול משנה לשנה ולעשות עוד ועוד פירות, והיום שבו ניתן לו הכוח להתחדש לשנה שלמה הוא ט"ו בשבט - "ראש השנה לאילנות". ביום הזה עלינו לעשות חשבון נפש על הגדילה והצמיחה בשנה שעברה, ויחד עם זאת לקבל על עצמנו להוסיף לגדול ולפרוח בשנה הבאה.

 

שנית, לוודא שהצמיחה והגידול יהוו מודל לחיקוי: להוות דוגמא אישית של אילן המצמיח פירות, כך שנגרום לשאר האילנות - האנשים סביבנו - לרצות להידמות לנו.

 

ושלישית, הצמיחה של הילדים שלנו: הרובד הזה הוא החשוב ביותר כי הילדים הם הפירות האמיתיים של כל אדם ומסמלים את הצמיחה שלנו. הילדים שלנו חייבים תשומת לב אישית, חום והרבה רגש כדי לגדול ולפרוח. הפריחה שלהם, בדיוק כמו בעולם הצומח, דורשת השקעה יומיומית כדי שלא יבלו חלילה, אלא רק יצמחו.
מתוך עלון 'עלמה פרינסס' – נשים ויהדות על פי תורת חב"ד

הדפסשלח לחבר

עוד חדשות בקצרה...

דרונט בניית אתרים
עבור לתוכן העמוד
יד לאחים – לא מוותרים על אף יהודי - טל: 03-6154100