הפעל עצור
  • 1
  • 2
  • 3

ניוזלטר מס' 19, תמוז תשע"ח

 

  זה מה שקרה ביד לאחים בשבועיים האחרונים  

 

"כֹּחַ עַז לְךָ" - מסיבות סוף השנה של יד לאחים לילדי ניצולות מכפרים ערביים

 


בשבוע שעבר התקיימו שתי מסיבות סוף שנה מרגשות במסגרת פרויקט החונכות של יד לאחים. פרויקט החונכות נועד לתת גב שיקומי, בדמות חיזוק הזהות היהודית ומתן מענה רגשי לילדים הנושאים על גבם "תיק" כבד של בלבול זהות מעצם היותם ילדים לאב ערבי ואם יהודיה. המסיבות היו חלק מכברת הדרך הארוכה שנושא בחובו כל סיפור הצלה של נשים ונערות יהודיות שיד לאחים חילץ אותן מסבך נישואים עם בני מיעוטים.

 

המסיבה הראשונה נערכה ביום ראשון והשתתפו בה עשרות חונכות והילדים אותם הן משקמות. הילדים הכינו מתנה שרשרת יוקרתית לאמותיהם, כשהמסר שהועבר היה על הזכות להיות חלק משרשרת הדורות היהודית. לאחר מכן השתתפו הילדים בהצגה מרתקת על ירושלים, שסיכמה את הנושא האחרון בו התמקדו המפגשים בין החונכים לילדים: ההיסטוריה של העם היהודי בירושלים העתיקה ובתקופת בתי המקדש.


לקראת סיום הכינו הילדים זרי ממתקים לחונכות כאות הכרת הטוב וקיבלו שי בדמות סדר ברכת המזון מרהיב.


ביום רביעי התקיימה מסיבה נוספת, הפעם לחונכות ולנערות. תוכן  המסיבה היה בהשראת האמרה: "בן אדם, עלה למעלה עלה, כי כח עז לך. יש לך כנפי רוח, כנפי נשרים אבירים. אל תכחש בם פן יכחשו לך. דרוש אותם וימצא לך מיד".


את המפגש פתחו הנערות בעליה לכדור פורח - כדי לגעת בשמים ולבקש מאלוקים את בקשותיהן... משם הן המשיכו לסדנא לעיצוב סידורי תפילה. מדהים היה לראות את החיבור המידי בין כל נערה לסידור שהשקיעה בעיצובו.


בהמשך נשאה דברים גב' שרי לאופר, עובדת ביד לאחים שדיברה על הכוח שיש בכל אחת ואחת מעצם היותה חלק מהעם הנבחר, ולפני סיום קיבלו הנערות שי שכלל קובץ תפילות מפואר.


הצוות שארגן את מסיבות הסיום הופתע והתרגש לראות את הקשר האישי והקרב עם החונכת ואת ההתקדמות האישית של כל ילד, ילדה ונערה מבחינה רגשית ובבחינה יהודית. ביד לאחים מציינים כי למרות מסיבות הסיום, הקשר האמיץ של החונכות והילדים לא מפסיק וימשך גם במהלך החופש הגדול, במסגרת קייטנות מיוחדות שיערכו בשבועות הקרובים.

 
 

הארכיון חושף: כך הוקמה 'המחלקה להצלה מכתות' ביד לאחים לפני 59 שנים!

 

 

ארגון יד לאחים הוקם לפני 70 שנה, ובשל כך הוא אחד מארגוני החסד והסיוע הוותיקים ביותר בארץ, אם לא הוותיק שבהם. כמי שליווה לאורך השנים מאבקים רבים לשמירת זהותה היהודית של המדינה, מחזיק יד לאחים בארכיון גדול בכמות ובאיכות. סופרים ועיתונאים רבים שחוקרים או כותבים על אירועים אלו או על אישים הקשורים אליהם, מגיעים לארכיון יד לאחים ודולים ממנו מידע רב לצרכיהם. במסגרת זו, גילו השבוע כמה מאנשי המחלקה למאבק במיסיון של הארגון גזיר עיתון מיום שני, ג' בשבט, הלקוח מעיתון 'הצופה'. בקטע זה מסופר על ניסיון להמרת דת המונית בקרית גת שהובא לידי 'חבר הפעילים התורני' (לימים 'יד לאחים'), וטורפד בזכות התערבות אנשי הארגון.

 

המקרה ההוא, שעורר אז סערה בכל קצות הקשת בארץ וסוקר בהרחבה בכל כלי התקשורת, חשף את הציבור לפעילות המיסיונרית האינטנסיבית שנערכה בארץ עם ניצולי שואה ועם עולים חדשים ממדינות צפון אפריקה, והביא את 'חבר הפעילים התורני' להקים מחלקה ייעודית שתיאבק בתופעה הנלוזה והמסוכנת הזו.


 


נערים צעירים שחולצו מהמיסיון השתתפו בפרויקט 'שבת אחים' של יד לאחים

 

 


חמשה עשר יהודים שניצלו מכתות מיסיונריות והחלו להתקרב לתורה ולמצוות, התאספו ל'שבת אחים' - ערב מיוחד של התחזקות ביהדות שערך עבורם יד לאחים.

 

המאפיין הבולט של האירוע הנוכחי היה בהשתתפותם של שלושה נערים בגילאי 14 ו-15, מבתים דתיים שונים, שנפלו באמצעות הרשת המקוונת לכת המיסיונרית "היהודים המשיחיים". בשלושת המקרים היו אלו מחנכים בבית הספר הדתי בו הם לומדים, ששמו לב לוויכוחים שעורכים נערים אלו כל העת עם נערים בני גילם. כשהתעניינו במה מדובר, נחרדו המורים לשמוע כי אותם צעירים מנסים לשכנע את חבריהם להאמין באמונה הנוצרית, רח"ל.

 

מספר הרב יואב רובינסון: "המחנכים שהתקשרו אלינו למוקד החירום של יד לאחים, היו מזועזעים. משיחות שקיימו עם הנערים עלה כי כבר שנתיים ימים שהם נמצאים עמוק בתוככי האמונה הנוצרית. המחנכים סיפרו כי למרבה התדהמה הנערים ניסו לשכנע גם אותם בדרכם החדשה. עם קבלת המידע יצרתי קשר עם הורי הנערים שנדהמו לשמוע על הנושא. הם הבהירו כי זו הפעם הראשונה שהם שומעים על הקשר של ילדיהם עם המיסיון הנוצרי, והודיעו כי יעשו כל אשר נאמר להם על מנת להוציא את ילדיהם מציפורני המיסיון".


"לאחר ששוחחתי עם ההורים", ממשיך הרב רובינסון, "פניתי לאותם נערים ולשמחתי הם הסכימו להיפגש באזור מגוריהם, כדי ללבן את הנושא. הנערים היו שבויים עמוק בתוככי האמונה הנוצרית ורק לאחר שלושה מפגשים ממושכים שבהם הועמדו על טעותם, הם הסכימו לנתק כל קשר עם המיסיונרים ולהתחיל לחזור ליהדותם".


הנערים הללו נמנו עם משתתפי הערב לניצולי כתות המיסיון. הערב החווייתי כלל לימוד משותף עם קבוצת בחורי ישיבה שנקראו למשימה. מי שנכנס למקום נדהם לראות את החברותות המשותפות לבחורים ולניצולי הכתות, כשהם צוללים יחד בהתלהבות לעומקן של סוגיות, כשכל אחד מהניצולים בוחר את הסוגיה אותה הוא מעדיף ללמוד מתוך רשימת נושאים שהוצעו לו.


לאחר הלימוד המשותף הם ניגשו לסעוד יחד באולם סמוך. גולת הכותרת של הסעודה הייתה "כי הם חיינו". במהלכה נעמד כל אחד מהניצולים בתורו וחזר על נקודה מסוימת שנוגעת בחיי היום-יום, מתוך הלימוד בחברותא זה עתה. "המטרה הייתה לטעת בהם את הידיעה וההכרה שכל אחד שייך לתורה ושהתורה היא דרך חיים פרקטית ויומיומית עבור כל יהודי", אומר הרב חנוך גכטמן, מנהל המחלקה להצלה ממיסיון של יד לאחים.
ביד לאחים סיכמו את הפרויקט המרגש ואמרו כי מיזם 'שבת אחים' פועל בהצלחה קרוב לשלוש שנים וכי התוצאות המבורכות שבעקבותיו מצביעות על חשיבותו. "נמשיך להתמיד ולהגביר את הפרויקט המבורך הזה, כדי לעזור לניצולי המיסיון לחזור לתורת ולעם ישראל".

 

 

 

1946 שנים אחרי: אלו מנהגי אבלות על חורבן בית המקדש נהוגים בימים אלו, ומדוע?

 

 בימים אלו אנו נמצאים בתקופה הנקראת "שלשת השבועות". התקופה הזו שבין שבין י"ז בתמוז ועד לתשעה באב היא תקופה מכוננת שבה אנו מתאבלים על חורבן ירושלים וחורבן בית-המקדש. למעשה בי"ז בתמוז פרצו הבבלים והרומאים את חומות ירושלים ובתשעה באב הגיעו לבית המקדש ושרפו אותו. זו התקופה העצובה ביותר בלוח השנה היהודי ובה אנו אבלים ולכן נמנעים מהפעולות הבאות: עריכת חתונות, חגיגות וכדומה. תספורת מכל סוג שהיא. האזנה למוסיקה (האזנה לשירה ללא כלי נגינה מותרת). רכישת או לבישת בגד חדש. חכמינו קראו לנצל ימים אלו כדי להוסיף בנתינת צדקה ובלימוד תורה, ברוח הפסוק הנבואי (ישעיה א, כז): "ציון במשפט תפדה, ושביה בצדקה". כמו-כן, נהוג להוסיף במיוחד בלימוד ההלכות הקשורות לבנין בית-המקדש שיבנה במהרה בימינו.

 

בשבוע הבא יחול ראש חודש אב, ואז ייכנסו לתקפם "תשעת הימים" שבהם נוהגים להתאבל ולהתענות אף יותר. בתקופה זו אנו לא אוכלים בשר או שותים יין (זכר לעבודת הקורבנות וניסוך היין בבית המקדש שפסקו בימים אלו). לא לובשים בגדים חדשים וכן לא מכבסים בגדים (נוהגים לכבס מראש את הבגדים לימים אלו). לא רוחצים בבריכת שחיה או כל רחצה אחרת למטרות הנאה. לא משפצים או מרחיבים בית. לא נוטעים עצים הנועדים להטיל צל או להעניק ריח נעים (מותר לנטוע עצי פרי הנועדים לאכילה). לא קונים, תופרים או מתקנים בגדים – גם אם לא נלבש אותם בתשעת הימים. לפי מנהג ספרד נמנעים מאכילת בשר, שתיית יין ורחצה לתענוג רק מתחילת השבוע שבו יחול תשעה באב.
"על חודש אב נאמר "משנכנס אב ממעטין בשמחה" (מסכת תענית, דף כ"ו).


חודש אב כולו נחשב לחודש חסר מזל לבני-ישראל, אך עם זאת אנו יודעים היטב כי עם ביאת המשיח יהפכו ימים אלה "לששון, לשמחה ולמועדים טובים". תשעת הימים הם לא רק מקור לעצב ולאבלות; הם מכילים פוטנציאל עצום של אור ושמחה, פוטנציאל שיתגלה בביאת המשיח. לפיכך, אנו מנסים למתן את העצב והאבלות באמצעות השתתפות בשמחות המותרות בימים אלו.


 

מבוסס על מאמר בנושא באתר  he.Chabad.org

הדפסשלח לחבר

עוד חדשות בקצרה...

דרונט בניית אתרים
עבור לתוכן העמוד
יד לאחים – לא מוותרים על אף יהודי - טל: 03-6154100