אם יהודייה ושמונת ילדיה חולצו במבצע חילוץ דרמטי ומרגש מלב הרובע המוסלמי בירושלים

14/07/2008

לאחר 17 שנה של פחד ואיומים בא הקץ לסבלה של האם * ברגע שאנשי יחידת החילוץ של יד לאחים צרו על הבית, פרצה האם בככי חסר מעצורים * "אין לכם מושג כמה אני צריכה להודות לכם", אמרה שוב ושוב לאנשי יד לאחים שהובילוה עם ילדיה לדירת מסתור רחבת ידיים ומוגנת היטב שהוכנה מבעוד מועד * בליווי אנשי יד לאחים עושים האם וילדיה את צעדיהם הראשונים אל היהדות

לפני כמה חודשים הגיע דבר מצבה הקשה לארגון יד לאחים . אנשי הארגון יצרו קשר עם נעמה והציעו לה לחזור ליהדות. "הפגשנו אותה עם יהודייה שחוותה אותו סיפור בדיוק והצליחה להשתקם ואז היא השתכנעה", סיפרו השבוע ב יד לאחים .

החילוץ החל ביום ראשון סמוך לשעה שלוש וחצי בצהריים. עשרת המתנדבים ביחידת החילוץ של יד לאחים נפגשו סמוך לשער יפו וערכו את ההכנות האחרונות למשימה. תנאי הפתיחה של פעולת החילוץ היו קשים ביותר בהתחשב בעובדה שמדובר בבית שמצוי בתוך אוכלוסייה צפופה של מאות בתים ערביים. השתהות של רגע אחד מיותר, יכולה הייתה להקים עלינו את כל יושבי הבתים מסביב, אמר אחד המחלצים. רכב מיוחד של חיפוי ציפה לכוחות החילוץ, כשהוא נתון בכוננות, בכניסה למתחם, בעוד היושבים ברכב נושאים פרקי תהילים להצלחת חבריהם במשימה הרגישה.

בכניסה לבית חיכתה נעמה עם אחד מילדיה. ברגע שאנשי היחידה צרו על הבית, פרצה נעמה בבכי חסר מעצורים. העובדות הסוציאליות שהתלוו לאנשי החילוץ לא יכלו שלא להבחין בסבל הרב שעבר על נעמה בכל השנים. הסתבר שנעמה וילדיה חיו בתוך בית אחד שהכיל בו-זמנית משפחות רבות שהרכיבו 'חמולה' ענפה. המחזה היה קשה ומזעזע.

בנוסף לנעמה ולילדיה שהו בבית גם גיסה וגיסתה וכן כמה אחיינים קטנים. הופעתה של חבורה בת שבעה מחלצים, ללא כל התראה מוקדמת, הדהימה את אנשי הבית והותירה אותם המומים, כשהם חיוורים מפחד ובהלה. ניסיון אחרון של הגיס למנוע בעדה לברוח, לא עלה בידו. הציוד המועט שלקחה נעמה לחייה החדשים נארז בכמה ארגזי קרטון שנישאו לכלי הרכב על ידי פעילי יד לאחים . מפאת הרגישות האזורית נדרשה, כאמור, פעולת בזק ותוך פחות רבע שעה עזבה השיירה את המקום כשהמשימה הוכתרה בהצלחה

רגע לפני היציאה מתוך הרובע המוסלמי, התברר כי אחד הילדים אינו ברכב החילוץ. בירור קצר העלה כי הילד נמצא ליד שער יפו. המתח בקרב צוות החילוץ זינק באחת. ברקע קינן חשש מפני מארב מתוכנן של בני המשפחה הערבים. דקות ספורות של פעולה נמרצת ונסיעה מהירה חולפות ואל הרכב נאסף גם הילד האובד. המשימה הוכתרה בהצלחה.

חלק מן הילדים בניידת החילוץ אחרי החילוץ המוצלח עברו נעמה והילדים לדירת מסתור, רחבת ידיים, מאובזרת כהלכה ומוגנת היטב. כאן הם פותחים בימים אלו בחיים חדשים. "היא תלמד להיות עצמאית, יש לנו אנשים שילוו אותה, ויעניקו להם חום ואהבה. הילדים לא מדברים עברית, לא עברו ברית מילה. לא נשאר אצלם כלום מהיהדות, חוץ מהנשמה", אמר מפקד יחידת החילוץ לכלי התקשורת שליוו את המבצע. בימים אלו, כך נודע, מתחילים האם וילדיה את צעדיהם הראשונים לעולמה של תורה ומצוותיה, בליוויים המסור של כוחות מקצועיים מקרב אנשי יד לאחים .

יו"ר יד לאחים , הרה"ג רבי שלום דב ליפשיץ , שיבח את פעילותם הזריזה והמיומנת של אנשי החילוץ אך קרא בה בעת "לתת את הדעת ואת הלב לכל אותן נשמות יהודיות שעדיין כלואות, בניגוד מוחלט לרצונן ולמצפונן, ברבעים ובכפרים כאלו ואחרים. עלינו לנקוט בכל האמצעים הלגיטימיים העומדים לרשותנו על מנת להצילם מאפלה לאורה", סיכם.