"אנא יהוד!"

מקרה מיוחד שהגיע לארגון הפעילים יד לאחים בחודשים האחרונים, חשף משפחה ענפה של עשרות ילדים ונכדים שיכולים היו לגדול כערבים לכל דבר, אלמלא וידויה הנורא של הסבתא היהודייה זמן קצר לפני מותה.

למקרה התוודע מנהל רשת מוסדות תורניים בדרום הארץ, שבנו היה מאושפז בבית החולים 'שניידר' בפתח תקווה. ליד בנו של המנהל שכב חולה נער בעל חזות ערבית שהחל מיוזמתו לקשור עם האב והבן שיחה באומרו להם: "אנא יהוד" (אני יהודי, בערבית). הנער הפתיע אותם באומרו זאת והם ביקשו לשמוע הסבר לפשר ההצהרה הבלתי צפויה.

לתדהמתם התברר כי החולה אינו אלא נכד לסבתא יהודייה, ניצולת שואה, שעלתה ארצה לפני עשרות שנים לבדה, ללא כל קרובי משפחה. היא מצאה לה בית בעיר מעורבת של יהודים וערבים ולאחר זמן לא רב נישאה לערבי. במרוצת השנים נולדו לה שישה ילדים ונכדים לרוב. זמן קצר לפני מותה ממחלה קשה, ביקשה לכנס את ילדיה בהשמיעה בפניהם את צוואתה המפתיעה. לנגד עיניהם הקרועות מתדהמה, ביקשה האם להיקבר בקבר ישראל באומרה כי היא יהודייה מבטן ומלידה.

מנהל הרשת ששמע את הדברים מפי הנער החולה, מיהר ליצור קשר עם יו"ר יד לאחים, הרה"ג רבי שלום דב ליפשיץ שליט"א, אשר החליט לשגר כמה מפעילי האגף להצלה מטמיעה לבית החולים, לפגישה בלתי אמצעית עם הנער ועם בני משפחתו. למחרת היום, באחד מחדרי המחלקה ב'שניידר' נצפה מחזה בלתי שגרתי בעליל. קבוצת אנשים שלכל מביט מהצד נראים כערבים לכל דבר דיברו בהתרגשות אודות שורשיהם היהודיים. הללו הופיעו במקום כשהם מצוידים במסמכים רשמיים המוכיחים את מוצאם היהודי שכן אמותיהן הן בנות אותה סבתא יהודיה. לאחר שיחה ארוכה ומרגשת, הניחו כמה מהם תפילין לראשונה בחייהם.

בימים אלו מקיימים אנשי יד לאחים מגעים מתקדמים עם כמה מבני המשפחה המקבלים שיעורים ביהדות ומביעים רצון עז לשוב לחיק העם היהודי תוך קיום מצוות התורה.בקרוב אמורה להיערך ברית מילה לשישה מבני המשפחה שקיבלו על עצמם עול תורה ומצוות.