בג"ץ חייב את תחנת גלי צה"ל להשיב תשובה לעתירת יד לאחים תוך 60 יום

בית המשפט העליון הורה לתחנת גלי צה"ל להגיש תגובה מקדמית לעתירה שהגיש ארגון הפעילים יד לאחים בתגובה לפסילת תשדיר המזהיר מפני המיסיונרים. בתשדיר נאמר: "נשמה. אל תיתן שיעבדו על הנשמה שלך! באירוע החג ברחבי הארץ, פועלים מיסיונרים במטרה להשפיע עליכם להמיר את דתכם. אל תתפתו! שמרו בגאווה על זהותכם היהודית!" ובסיומו נמסר מספר הטלפון של מוקד החירום בארגון.

התשדיר נפסל על ידי גלי צה"ל בנימוק הנתלה ב"פקודות הצבא" ולפיהן "אנו לא יכולים לשדר תשדיר שפוגע ברגשותיהם הדתיים של חלק זה או אחר באוכלוסייה, גם אם הם מיעוט". בנוסף, קבעו גלי צה"ל כי פעילות יד לאחים "גם אם היא חוקית ולגיטימית – היא שנויה במחלוקת אידיאולוגית בציבור ועל כן אנו כגוף צבאי לא יכולים לשדר תשדיר מסוג זה".

בעקבות הפסילה, שיגר עו"ד יורם שפטל, בשם יד לאחים, מכתב תגובה לגלי צה"ל בו תקף מכול וכול את ההחלטה והבהיר כי "תשדיר שירות המתריע בפני יהודים על פעילות מיסיונרית-אנטישמית בקרבם אינו פוגע ברגשות הדתיים של שום חלק באוכלוסייה הישראלית".

גלי צה"ל נותרו במרי העיקש שלא לפרסם את התשדיר. הפעם הייתה זו מפקדת הפרקליט הצבאי הראשי שכתבה, בין היתר, כי "תחנת רדיו צבאית ציבורית אינה יכולה להפוך לזירת התגוששות בין גורמים התומכים במיסיונריות ובכתות לבין גורמים המתנגדים להם". כאילו לא היה די בכך, קבעה הפרקליטות הצבאית הראשית כי מהתשדיר עולה מסר "העשוי לעורר פחד ובהלה בקרב הציבור". לא פחות.

בעתירה, מנומקת היטב המשתרעת על פני 13 עמודים, שהוגשה בידי עו"ד יורם שפטל ודורון בקרמן בשם יד לאחים, לאחר שהסירוב של התחנה נותר בעינו, נסקר בהרחבה הרקע החוקתי הברור של מעמד גלי צה"ל וחוקיות המשדר מטעמי חופש הביטוי, תוך הבאת שלל ציטטות ותקדימים משפטיים המהווים סעד לעתירה.

בחלק ה'דיון' של העתירה מתמודדים העותרים עם טענות גלי צה"ל או אלו שמתיימרות להיות כאלו. "האומנם סבורים המשיבים באמת ובתמים כי פעילות מיסיונרית היא 'עניין השנוי במחלוקת', שמא כוונתם לאזהרה מפניה?! כך או כך, לוקה טענתם זו באורח חמור במיוחד.

"בנוסף, הטענה כי 'המסר העולה מן התשדיר, הינו מסר העשוי לעורר בהלה בקרב הציבור', ההופכת את בחירת המינוחים במכתב הנ"ל לאומללה במיוחד. האם המשיבים גורסים, ברצינות, כי יש בתשדיר השירות כדי לגרום בוודאות קרובה לפרוץ בהלה בקרב הציבור?", תוהים מגישי העתירה, באי כוח יד לאחים, ופוסקים: "התשובה לשאלה רטורית זו ברורה מאליה".

כאמור, ההחלטה של בית משפט העליון קובעת כי על גלי צה"ל ("המשיבה") לתת תגובה מקדמית לעתירה בתוך 60 יום.

יו"ר יד לאחים, הרה"ג רבי שלום דב ליפשיץ, הביע תקווה כי העתירה תתקבל וכי "התשדירים החשובים שנועדו להאיר את עיני הציבור, בבחינת 'לפני עיוור לא תיתן מכשול' – יעשו את פעילותם וימנעו מיהודים תמימים ותועים ליפול שבי לידי זרועות המיסיון".