בחודש אחד- שלוש נשים ערביות גילו שהן יהודיות

במשרדי עמותת יד לאחים, המסייעים ומטפלים בנשים יהודיות שנכנסו לקשרים עם גברים בני מיעוטים, התקבלו בתקופה האחרונה מספר פניות מעניינות שלכולן מכנה משותף אחד- בגיל מבוגר יחסית, גילו הנשים שפנו, שגדלו כערביות, כי הן בכלל יהודיות.

אותן נשים, שחיו עד עכשיו בידיעה שהן ערביות, גדלו בכפרים פלסטיניים, תחת הדת המוסלמית ובאמונה אדוקה בה, והן כלל לא חשדו כי הן יהודיות.

בשלושה מקרים מתוך מספר רב של מקרים שהגיעו לעמותת יד לאחים מדובר על נשים ערביות בגילאים מבוגרים יחסית- ל' בת 21, ש' בת 40 וא' בת 30. שלושתן נולדו לאם יהודיה ואב ערבי, ולא ידעו את זהותה האמתית של אמן וכולן פנו בחודש האחרון לעמותת יד לאחים.

"לגלות בגיל מאוחר שיש לך זהות אחרת ממה שהכרת עד היום זה קשה מאד", אומרים ביד לאחים. "נשים רבות שפנו אלינו בתקופה האחרונה וגילו שהן בכלל יהודיות, הן בגילאים יחסית מבוגרים. לכן הטיפול שאנחנו נותנים להן קצת שונה" מסבירים בעמותה.

א', נולדה וגדלה בקלנסוואה, ולפני כחודש גילתה שהיא יהודיה, לאחר שגדלה כערביה מוסלמית. "תמיד היה לי כבוד ליהודים וליהדות. לא מזמן גיליתי, כמעט במקרה, שאני בכלל יהודיה. החלטתי לעזוב את הכפר ולהתחיל בחיים חדשים. היום אני מתקדמת אט אט, מדליקה נרות, מתפללת ומחוברת מאד ליהדות".

"למעלה מ-500 מקרים בשנה מטופלים בעמותה", אומרים ביד לאחים, "ותמיד מרגש לראות שגם בגילאים מבוגרים ישנם כאלה שמגלים את זהותם האמיתית, מבקשים להתחבר ליהדות ולהתחיל בחיים חדשים לגמרי".