במבצע משותף המשטרה צה"ל ויד לאחים חולצו שתי ילדות יהודיות

בשעה שתים וחצי לפנות בוקר בקע ממכשיר הקשר המשטרתי ההודעה: "שתי הילדות בשלום". חמשת הג'יפים החלו לנוע חזרה מתוככי הכפר אולה אל שטחי ישראל. הפרשה שהחלה 26 ימים קודם לכן, עם היעלמות שתי הילדות, באה אל סיומה.

קריאה מיוחדת שהתקבלה במטה החירום של יד לאחים לפני כחודש דיווחה על חטיפה של שתי ילדות, האחת בת ארבע וחצי והשנייה תינוקת בת שנה, בידי אביהן הערבי, שבא לביקור תמים וניצל את היעדרות האם כדי לבצע את זממו. פחות משנה קודם לכן, הצליחה האם להימלט, בתואנת שווא, בעור שיניה, מתוך שטחי הרשות הפלסטינית . האב הערבי לא הכחיש את דבר חטיפת הילדות ובשיחה טלפונית הבהיר לאם: "אם את רוצה לראות את הילדות, יש לך ברירה אחת – לחזור אל הכפר".

האם פנתה אפוא אל יד לאחים בבקשת עזרה מיוחדת. עו"ד סיגל פייזקוב, מהצוות המשפטי של יד לאחים, הצליחה תוך זמן קצר להוציא מבית המשפט באשדוד צו משמורת שלפיו על הבנות לשוב לידי האם. בנוסף קבע בית המשפט: "תסייע משטרת ישראל למבקשת, בכל דרך אפשרית, בהשבת הקטינות למשמרת אימן".

יד לאחים פנה עם הצו למשטרת ישראל ואז החל סבך של בירוקרטיה שלא היה נראה ממנו כל מוצא. המשטרה טענה: החטיפה אירעה לתוך שטחי הרשות הפלסטינית, זה שייך לצבא. בצבא טענו: לא קיבלנו שום הוראה לחדור לשטחי הרשות. הסיפור כולו, חרף גורל שתי ילדות יהודיות שבמרכזו, נראה היה כחסר מוצא.

 בחלוף שבוע וחצי, החליט יו"ר יד לאחים, הרה"ג רבי שלום דב ליפשיץ, לשים קץ לסחבת ההמתנה למשטרה והצבא שגלגלו זה על זה את האחריות. הוא פנה אל ח"כ הרב יעקב כהן, המוכר היטב ביד לאחים כמי שנחלץ לטובת מקרים סוציאליים סבוכים ואשר העמיד את כל כולו להצלת הילדות היהודיות, על כל המשתמע מכך.

עו"ד פייזקוב: "משך שבוע וחצי מאז מתן צו בית משפט המורה מפורשות למשטרת ישראל להחזיר הבנות החטופות לאלתר לידי אימן, ועל אף אינספור פניות מצידנו, לא הואילה משטרת ישראל לעשות על מנת לקדם ביצוע הצו באופן משמעותי. כל שנמסר הוא כי היות ומדובר במקרה בעל אופי אזרחי אין סמכות להכניס כוחות ישראליים לשטחי הרשות אלא יש לקבל אישורה לפעול בתחומיה מתוקף הסכמים בינלאומיים. כשנטען כי מדובר בשתי פעוטות שנחטפו והורחקו מאימן לשטחים נדרשנו להתאזר בסבלנות שיתכן ותארך חצי שנה ויתכן מספר שנים, הכל תלוי בשיתוף פעולה מצד המשטרה הפלסטינית, כך נמסר.

"מדהים היה להיווכח", מוסיפה עו"ד פייזקוב, "כמה השתנו פני הדברים כשארגון יד לאחים עירב גורמי ממשל בכירים ואיך הפך לפתע אירוע בעל אופי אזרחי כאוב אך זניח לאירוע בעל אופי לאומני ולמבצע חילוץ שתי ילדות ישראליות שנחטפו לשטחים על-ידי מסתנן פלסטיני. אטימות הרשויות בה נתקלנו מהלך השבוע וחצי האחרונים לא תאומן למרות רגישות המקרה והסכנה שנשקפה לחיי הילדות", היא מדגישה.

"ברגע שקיבלתי את הטלפון מהרב ליפשיץ", מספר ח"כ הרב כהן, "לא השתהיתי ויצרתי קשר מיידי תחילה עם מח"ט חברון, יהודה פוקס, שטחתי לפניו את המקרה הסבוך, הצבעתי על הסכנה המיידית הנשקפת לשלום הילדות וקיימתי עמו דיון קצר וממצה על החלופות העומדות לרשותנו. בעקבות השיחה עמו יצרתי קשר מיידי עם מפקד המרחב, סנ"צ אבשלום פלד, אשר מרגע זה ואילך, ריכז את הטיפול כולו בידיו. הייתי בקשר רצוף עם אנשי יד לאחים ועם כל כוחות הפיקוד עד לרגע שבו הסתיים המבצע בשלום. כל העת הבהרתי לאנשי כוחות הביטחון חזור והבהר כי כל עיכוב או השתהות עלולים לעלות חלילה בחיי שתי הילדות".

בצהרי יום רביעי הובאו לנקודת המשטרה בגוש עציון האם ונציגי יד לאחים. צוות פיקוד משותף של הצבא והמשטרה החל לעבד תכנית חילוץ. בשלב מסוים הגיע ליד לאחים מידע מודיעיני שהצביע על כך ששתי הבנות הופרדו וכל אחת מוחזקת בבית כל אחת מנשותיו הערביות של האב. כדי לוודא את זיהוי הבנות, הוחלט לצרף את האם אל כוח החילוץ, כשהיא נותרת בגי'פ המשטרתי ולגופה שכפ"ץ.

כוח של 26 חיילים, חמשה קציני משטרה וחמישה ג'יפים נטל חלק במשימה. פקודת המבצע הייתה: לחלץ את הבנות ולהביאן בשלום אל אמן היהודייה. שני צוותי מו"מ צה"ליים הועמדו בכוננות למקרה שבו תשתקף סכנה לחיי הילדות. רגעים אחדים לפני הכניסה לכפר, אמרו החיילים שהשתתפו במבצע, לאנשי יד לאחים שהיו עמם: "אף פעם לא השתתפנו במבצע כה מרגש של הצלה פיזית של שתי ילדות".

בכל אותה עת, ליווה יו"ר יד לאחים את המבצע, כשהוא נושא פרקי תהלים ומורה לכל ראשי ופעילי יד לאחים לשאת תפילה, כשהם נותרים ערים עד לסיומו המוצלח של המבצע, בשעות הקטנות של הלילה.

תחילה החלו הכוחות לכתר את אזור שני הבתים. ככל הנראה, באותו שלב חמק האב הערבי מהאזור. לאחר חיפוש מדוקדק בבית הראשון, נמצאה הבת, בת הארבע וחצי, כשהיא מוחבאת בגג הבית.

מיד לאחר מכן פנו הכוחות אל הבית השני שהיה חשוך כולו. לאחר שעה ארוכה של חיפוש נמצאה התינוקת בת השנה, בתוך ארון, כשהיא עטופה בשמיכה ומעליה כריות ושמיכות ברגע שבו נמצאה התינוקת בת השנה, כשהיא עטופה בשמיכה בתוך ארון, נפלטה קריאת הפתעה מפי הקצין המשטרתי לתוך מכשיר הקשר. . עם השבתן של שתי הילדות לחיק האם, היא פרצה בבכי קורע לב. ברגע שבו הוכנסה התינוקת אל הג'יפ, זינקה בהתרגשות לעבר אחותה. התברר כי במשך 26 הימים האחרונים נותקו שתי האחיות זו מזו והאחות בת הארבע וחצי לא ראתה את אחותה התינוקת.

עם שובן לשטח ישראל, הוביל יד לאחים את האם ובנותיה לדירת מסתור מוגנת היטב, כשאנשיו מספקים לאם ביגוד, מזון וכלכלה מלאה.