בעקבות לחץ יד לאחים: ספר הטפה מיסיונרי לילדים שנמכר באתרי 'רשות הטבע והגנים' הוסר מהמדפים

12/01/2017

פניות מאזרחים רבים שהגיעו למוקד החירום של יד לאחים, העלו מידע מדאיג. בחנות בקופת הכניסה של 'רשות הטבע והגנים' במערת הנטיפים הסמוכה לבית שמש המוכרת ממתקים, מזכרות מהמקום, מפות וספרים, מוצע למכירה גם ספר בעל תוכן מיסיונרי לילדים.

רכז השטח של המחלקה להצלה ממיסיון ביד לאחים הרב בנימין וולקן שיצא למקום באופן מידי גילה לתדהמתו כי אכן מדובר בספר המיסיונרי "אוצר סיפורי המקרא שלי" שהודפס על ידי ההוצאה לאור המיסיונרית "החברה לכתבי הקודש" – שאנשיה מזוהים עם הכת המיסיונרית-נוצרית "היהודים המשיחיים" – ושמכיל סיפורים מהתנ"ך המעורבבים עם סיפורי נצרות רח"ל.

עוד עלה מהבדיקה כי ספר מיסיונרי זה היה הספר היחיד שהוצג במקום שלא היה לו תוכן תיירותי הקשור לאתרי הרשות. פעילי יד לאחים שנשלחו במקביל לאתרים נוספים של 'רשות הטבע והגנים', כמו קיסריה, מצפה רמון ועוד, הזדעזעו גם הם לגלות כי הספר המיסיונרי מוצג בריש גלי למכירה.

הנהלת יד לאחים מיהרה לשגר מכתב בהול להנהלת 'רשות הטבע והגנים', עם העתק לשר התיירות הממונה על הרשות. במכתב הנושא את הכותרת "פעילות להמרת דת בקרב ילדים באתרי רשות הטבע והגנים", חשפו ביד לאחים את המיסיונרים העומדים מאחורי ההוצאה לאור של הספר "אוצר סיפורי המקרא שלי", וציינו כי מעבר לסכנת שמד רוחני לילדים יהודים שהספר מביא עמו, מדובר גם לכאורה בעבירה על חוק העונשין המטיל עונש מאסר על שידול קטינים להמרת דת: "מחובתנו גם להדגיש בפניכם כי יש בכך חשש לעבירה על החוק, שכן בחוק העונשין קבוע עונש מאסר על פעולות לשידול להמרת דתו של קטין: סעיף 368 (ב): 'המשדל קטין, בפנייה ישירה אליו, להמיר דתו, דינו – מאסר ששה חדשים'".

לאחר כמה ימים הבינו ב'רשות הטבע והגנים' את הטעות שנעשתה והבהירו כי לא יחדשו יותר את מלאי הספרים המיסיונרים. מבדיקה שערכו אנשי השטח של יד לאחים עלה  כי אף הספרים שהיו במלאי הורדו מידית מהמדפים, ולדברי המוכרים הם עשו זאת לאור הוראה מהמטה הראשי של 'רשות הטבע והגנים'.

 ביד לאחים הודיעו כי ימשיכו לעקוב אחר יישום ההוראה וכי הם מצפים ממשרד התיירות לחדד את הנהלים בנושא.