ברית המילה הביאה לפיוס משפחתי מרגש

21/01/2015
הרך הנימול, בן הניצולה, בברית המילה לפני ימים אחדים

אירוע מרגש נחוג בימים האחרונים בארגון הפעילים יד לאחים: ברית מילה כהלכה לבנה הרך של אחת מניצולות הארגון. האירוע היה מרגש ביותר וכל מי שנכח במקום והכיר את הסיפור האישי שמאחוריו, לא יכול היה שלא לחוש בשמחה המיוחדת שהייתה באוויר.

האם, ע. בת ה-25, לא יכלה לעצור את דמעותיה. עבורה זו היה גם אירוע שחיבר אותה מחדש למשפחתה ולעם היהודי. כמה חודשים קודם לכן, היא יצרה קשר עם יד לאחים. אחרי שנים של סבל, ובהן קשר אומלל וקשה עם בן מיעוטים, היא פנתה וזעקה לעזרה. הקשר עם בני משפחתה, היא סיפרה, נותק במהלך התקופה בה הייתה בקשר עם הערבי.

"אחרי שחולצה, כשהלחץ ירד והיא נרגעה, היא שיתפה אותי בכאב שלה בנוגע למשפחתה הקרובה שכועסת עליה ועל כך שהיא חשה מבוישת לחדש עמם את הקשר כעת", סיפרה העובדת הסוציאלית שלה, שמלווה אותה מטעם יד לאחים. "ובתוך המציאות המורכבת שלה, ללא קורת גג וללא משפחה תומכת, חשוב היה לה ביותר לקיים ברית מילה כהלכה לרך שעתיד להיוולד לה בעוד מספר חודשים, אבל היא חששה שלא תצליח לארגן ברית לבדה…".

"מרגע יצירת הקשר של ע. עם הארגון", סיפרו ביד לאחים, "אנשי הצוות במחלקה להצלה מטמיעה לא עוזבים אותה לרגע ומסייעים לכל מחסורה. כשנולד התינוק, התקבלה באופן טבעי ההחלטה לסייע לה בהגשמת בקשתה ולארגן לתינוק ברית מילה כהלכה".

אבל ע. ידעה שמבחינתה האירוע לא יהיה שלם אם בני משפחתה לא יהיו נוכחים, כדי לשמוח יחד אתה. על כן, לבקשתה, התקשרה העובדת הסוציאלית שלה להוריה, ובשמה בישרה להם על לידת התינוק ועל קיום הברית. "היא ניתקה כל קשר מהערבי ומבקשת בכל ליבה שאביה יגיע לברית ויהיה הסנדק", הפצירה העובדת הסוציאלית והם אכן הגיעו והתייצבו בהרכב מלא.

הרגע בו ישב האב – אחרי שנים ארוכות של נתק – על כיסא הסנדק, ובירך את בתו בעודו עטוף בטלית כשהוא מניח את ידיו על ראשה, לא הותיר עין יבשה בקרב הנוכחים.

מיד לאחים נמסר כי מקרה מרגש זה מוכיח עד כמה שערי תשובה לא ננעלו ויוצר שערי תקווה הן לבנות הנלכדות והן לעוסקים במלאכת הקודש