בתום דרמה מורטת עצבים סביב השעון, נעצרה ניידת בחניון המשטרה ומתוכה זינקו שתי ילדות…

כל מי שביקש לקבל מוחשיות למושג הקריטי "פדיון שבויים" במלוא מובן המילה – צריך היה לעקוב מקרוב אחר הדרמה שהתחוללה ב-36 השעות שבין בוקרו של יום חמישי שעבר לשעת דמדומי חמה של ערב שבת שלמחרת.

לכל אורך הדרמה, שהגיעה לשיאה בשעון עצר מתקתק, כשבתווך גורלן הלוט בערפל של שתי ילדות יהודיות, היו מעורבים קציני משטרה, פקידי סעד מקומיים ומחוזיים יהודים וערבים, שניהלו מרוץ נגד השעון, חבר-כנסת שנחלץ חושים וטלטל את כל המערכות וחבורת פעילים נחושה של ארגון הפעילים יד לאחים. כל אלו הסתכמו בהצלה הרואית ומרגשת שהמחישה את חיוניות פעילות ההצלה שאנשי יד לאחים עושים למענה לילות כימים, במסירות נפש של ממש.

בשבוע שעבר חל מפנה בפרשה בה מטפלים אנשי יד לאחים, במסגרת פנייה של אם שהצליחה להימלט בעור שיניה מכפר ערבי באזור המשולש, בעוד היא מותירה אחריה את שתי בנותיה היהודיות, בת הארבע ובת החמש. האם טופלה בידי הצוות המקצועי של יד לאחים שהעניק לה הגנה משפטית וסיעודית וכן דירת מסתור מאובזרת היטב. במקביל, החלו להתרקם פרטי המבצע להשבת בנותיה לידיה.

תחילה הוגשה תלונה במשטרה על מעלליו האלימים של האב הערבי בדרישה נחרצת לעוצרו ולהעמידו למשפט. כבר בשלב זה נראה היה כי הלה זוכה לגיבוי סמוי מצד המשטרה המקומית כשהקצין הערבי בתחנה טען כל העת, כי שוטרים שנשלחים אל הבית על מנת לעצור את הבעל, נתקלים בדלת נעולה וכי אין היתר לפרוץ לתוך הבית, אלא אם כן בידי המשטרה יש מידע מודיעיני מדויק כי החשוד נמצא בתוך הבית. ביום חמישי האחרון בשעות הבוקר דיווחו אנשי יד לאחים למוקד החירום כי גילו את האב הערבי נכנס לביתו עם בנותיו. באופן מיידי פנו עורכי הדין של יד לאחים המייצגים את האם אל משטרת ראש העין והצביעו על המידע המדויק המורה כי האב נמצא כעת בביתו וכי יש לעוצרו.

עם קבלת המידע יצאו השוטרים לביתו של האב, שהובל מיידית למעצר. לאחר שנודע כי במקביל למעצר האב הופקדו הילדות אצל משפחה ערבית בכפר, הגיש עורך הדין של יד לאחים בצהרי יום חמישי בקשה לצו משפטי שיורה על העברת הילדות לידי האם לאלתר, במיוחד בשל היותו של האב אלים, והימצאותו במעצר. בית המשפט אכן נעתר לבקשה, והוציא צו להעברת הילדות לידיה של האם.

מצוידת בצו המשפטי פנתה האם בליווי עורך הדין של יד לאחים למשטרת ראש העין בציפייה להעברת הילדות לאם. אולם גם לאחר שהוצג צו בית המשפט, המשיכה המשטרה המקומית להתנהג בעצלתיים באופן מחשיד בעליל. כשחלפו שעתיים יקרות ונראה היה כי המשטרה לא מתכוונת ליישם את הצו המשפטי, יצרו אנשי יד לאחים שוב קשר עם המשטרה – אך אז נאמר להם כי בידי המשטרה יש צו חירום של פקיד סעד מקומי הקובע כי היות והאם "נטשה" את ילדיה ונמלטה ואביהם עצור, יש להעבירם למשמורת אצל משפחה ערבית.

ניסיונותיהם של פעילי יד לאחים להבהיר לאנשי המשטרה כי צו בית המשפט גובר על צו החירום שהוצא על-ידי פקיד הסעד המקומי – שלא נפגש עם האם ואינו יכול להסיק מסקנות על סמך הצהרות סובייקטיביות של האב הערבי – נפלו על אוזניים ערלות. נראה היה בבירור, כי קצין המשטרה ופקיד הסעד המקומיים, הפועלים בשיתוף פעולה עם האב הערבי, עושים הכול על מנת שהילדות לא ישובו לידי האם היהודייה.

בלילה שבין חמישי לשישי, כשהמשטרה המקומית דבקה בצו החירום של פקיד הסעד, הוחלט בארגון הפעילים יד לאחים להכניס לתמונה את ח"כ הרב יעקב כהן מיהדות התורה, המוכר בפעילותו הנמרצת ורבת התושייה בנושאי רווחה.

"השעה הייתה אחרי שתים עשרה בלילה, כשקיבלתי טלפון בהול מארגון יד לאחים", משחזר ח"כ הרב יעקב כהן את אשר אירע. "ביקשתי לקבל את כל פרטי המקרה ועד מהרה הבנתי שאם נשב בחיבוק ידיים, הילדות היהודיות יכולות להיות מוברחות ולא נוכל להגיע אליהן. למרות השעה המאוחרת, הרמתי כמה טלפונים והצלחתי להגיע לפרטיה של פקידת הסעד המחוזית האחראית על פקיד הסעד המקומי.

"פקידת הסעד המחוזית נדהמה לגלות כי יש מי שמבקש את התערבותה במקרה חירום, בשעה 1:00 לפנות בוקר. הסברתי לה שמדובר כאן בפיקוח נפש ואני חרד לשלום הילדות וכי אני דורש ממנה לדאוג לקיומו של צו בית המשפט", מספר ח"כ הרב כהן. פקידת הסעד המחוזית לא שיתפה פעולה מהרגע הראשון ותחילה דרשה לדעת כי אין מדובר בהתחזות וכי ח"כ כהן הוא הדובר מעברו השני של הקו. "אמרתי לה שהיא יכולה לבדוק זאת באמצעות מספר הזהות שלי ואם זה לא מספיק לה, בתוך עשר דקות היא תקבל טלפון ישיר ממנכ"ל משרד הרווחה שיורה לה לבצע את הנדרש ממנה על-פי חוק", מתאר הרב כהן.

בראותה כי דברי הרב כהן נחושים ואינם משתמעים לשתי פנים, אמרה פקידת הסעד כי מחר עם בוקר תעשה את כל המוטל עליה על מנת להביא לסיומה של הפרשה. "הדברים הללו לא סיפקו אותי, ודרשתי לדעת מה בכוונתה לעשות. היא הסבירה שמחר תיצור קשר עם פקיד הסעד המקומי ותורה לו לכבד את צו בית המשפט". השיחה הסתיימה. וח"כ הרב כהן מיהר לעדכן את פעילי יד לאחים תוך כדי סיכום ברור שלמחרת, בבוקר יום שישי, יתחדש הקשר, על מנת לוודא את הבאת הילדים לידי האם.

ח"כ כהן, שמיד עם שחר כבר הקיץ מתרדמתם שורה של גורמי רווחה מרכזיים ואף עדכן בנושא את צמרת המשרד לבטחון פנים, טלפן שוב אל פקיד הסעד המקומי וביקש לדעת את פשר העיכוב. בשומעו את ההתפתלויות בקולו, שאג ח"כ הרב כהן לתוך הטלפון: "אם עוד עשר דקות תימשך הסחבת, אגיע אישית אל תחנת המשטרה בראש העין עם השר לבטחון פנים, שיבוא לערוב אישית להבאת הילדים אל האם, בהתאם לצו בית המשפט".

קצין המשטרה המקומי ופקיד הסעד, שכל העת ניסו להציב מקלות בגלגלי המאמצים להצלת הילדות, העלו עתה מוקש בירוקרטי חדש. אין אפשרות להורות על הבאת הילדות לבית האם מבלי לפגוש תחילה את האם ולהתרשם באופן בלתי אמצעי מתנאי הדירה שבה הן אמורות להתגורר.

"בשלב מסוים", מגלה ח"כ הרב יעקב כהן, "התעורר חשש רציני כי השבת תיכנס והמאמצים הקדחתניים להצלת הילדות עלולים לרדת לטמיון. קיבלנו פסק דין ממרן הגר"ש וואזנר שליט"א שהורה כי לנוכח פיקוח נפש, בו מצויות הילדות, ניתן לחלל את השבת".

בתגובה למכשול החדש, הבהירו אנשי יד לאחים כי הם עומדים על כך שפקידת סעד אובייקטיבית מהעיר שבה הוכנה מראש דירת המסתור היא זו שתפגוש את האם ותתרשם מהדירה. תוך פחות משעה התייצבה פקידת הסעד בדירה, ולנגד עיניה המופתעות נגלתה דירה מאובזרת היטב עם מיטות נוער חדישות העומדות הכן לטובת הילדות. פקידת הסעד שוחחה ממושכות עם האם ובעדותה הזימה באחת את תדמית הכזב של אם נוטשת אותה ניסו לשוות לה האב כל העת, באמצעות פקיד הסעד הערבי וקצין המשטרה המקומי.

כמו מלאך רע שעונה בעל כורחו אמן, נאלצו גם אחרוני העקשנים להורות על הוצאת הילדות בניידת משטרה שתוביל אותן לתחנת משטרת ראש העין.

אך כאילו התאגדו הכל נגד הצלתן, שוב התגלעו קשיים מצידו של הפקיד המקומי. פקיד הסעד הערבי טען בעת בואו לבית עם המשטרה, כי הילדות 'מפוחדות ואינן משתפות פעולה' וכי במצב כזה לא ניתן להוציאן לשום מקום. 'הן בכלל לא רוצות לחזור לאימן', אמר. לאחר התערבות של גורמים בכירים אותם עירב ח"כ הרב כהן, קיבל פקיד הסעד הוראה חד משמעית: 'הבא את הילדות לאימן, מיד, ללא שהיות ותירוצים מאולתרים'.

השעה הייתה שתיים וחצי בצהרי יום שישי כשאל החנייה של משטרת ראש העין נכנסה הניידת המשטרתית ובתוכה הבנות. ברגע שבו נעצרה הניידת, זינקו מתוכה שתי הבנות שהתנפלו בהתרגשות על האם שחיכתה להן. המחזה המרגש הזה המיס את לבבות כל מי שנכחו באותה עת בתחנה ועיניהם זלגו דמעות. האושר בפניהן של הילדות הסגיר באחת את הדאגה שהן חוו מאז שהאם נאלצה לעזוב אותן ואת ההקלה שחשו עם מפגשן. "העקשנות שלכם הצילה את הילדים הללו", אמרו הנוכחים במעמד המרגש לאנשי יד לאחים.

האם והילדות הוסעו אל דירת המסתור המאובזרת שהוכנה להן מבעוד מועד על-ידי פעילי יד לאחים, כשהיא מלאה במוצרי מזון ובכל צרכי השבת הקרובה, וח"כ הרב כהן, שליווה את ההתפתחויות כל העת, באמצעות הטלפון, יכול היה, סוף סוף, לנשום לרווחה.

"הייתה לי זכות גדולה", אומר ח"כ הרב יעקב כהן, "להיות שותף לפעילות ההצלה של יד לאחים. נפעמתי לראות את המסירות של הפעילים ואת הליווי הנאמן שלהם. במשך כל שעות הלילה והיום שלמחרת שוחחתי עם הפעילים ונדהמתי לגלות את המסירות שלהם. נוכחתי לדעת כי המשפט המלווה את פעילות יד לאחים, 'לא מוותרים על אף יהודי', אינו רק סיסמא אלא מוטו שמלווה כל צעד בפעילות הנפלאה שלהם להציל יקר מזולל ולהציל נפשות, פשוטו כמשמעו".

יו"ר יד לאחים, הרה"ג רבי שלום דב ליפשיץ שליט"א, שליווה את הפרשה לכל אורכה, העלה על נס את פעילותו הנחושה של ח"כ הרב יעקב כהן ואמר: "הניסיון הזה שהסתיים בכי טוב מלמד כי גם כשנראה שכל הגורמים עושים יד אחת על מנת להצר את צעדינו – עקשנות ודבקות במשימה תוך כדי פעילות ללא חת, מובילים לתוצאות ולהצלת נפשות".