גל של הדים ותגובות בעקבות מנשר מיוחד של יד לאחים שפורסם בעיתון 'הארץ'

תחת הכותרת "היהודים המשיחיים עובדים עלינו בעיניים", פורסמה במקום בולט בשבוע שחלף בעיתון הארץ מודעת מנשר מיוחד מטעם ארגון הפעילים יד לאחים, הארגון הניצב בחזית המערכה להצלה ממיסיון. המנשר הוכן כמניפסט מקצועי, קליט וחד, הממצה את המסר הקונצנזואלי ביותר נגד המיסיון.

לצד תמונתו, מופיעים דבריו של נשיא בית המשפט העליון, אהרן ברק: "היהודיים המשיחיים – בני דת אחרת". במשבצת הבאה מופיעים דבריו של שופט בית המשפט העליון צבי ברנזון שקבע בפסק בג"ץ מיוחד: "היהדות הקיאה את היהודים המשיחיים". בהמשך מובאים דבריו של שר המשפטים דאז טומי לפיד: "אני מתנגד באופן נחרץ לפעולות מיסיון וסבור שאחרי שהמיסיונרים אילצו במרוצת הדורות מיליוני יהודים להתנצר, העם היהודי זכאי לכך שבארצו, המיסיונרים יניחו לו". הדובר המצוטט הבא הוא חתן פרס לשלום, סופר השואה, אלי ויזל, שאמר: "היהודים המשיחיים פורשים רשת רמייה ושקרים".

לאחר הציטוטים הבולטים הללו באה הקריאה: "הגיעה השעה לחוקק חוק שיבלום את פעילותם ההרסנית!". בתחתית המודעה מופיעים פרטי יד לאחים והציבור נקרא להצטרף למאבק.

בעקבות הפרסום הוצפו משרדי יד לאחים בגל של פניות של אזרחים – מקרב קוראי עיתון הארץ, בהם יהודים שעד כה לא היו מודעים לכך שאלו שקוראים לעצמם 'היהודים המשיחיים' אינם אלא מתחזים שפלים וכי גם אלו שמעולם לא נמנו עם אוהבי ואוהדי הדת, בלשון המעטה, יצאו חוצץ נגדם. הפונים הרבים צירפו את חתימותיהם לעצומת יד לאחים הקוראת לממשלה ולכנסת לתקן את התיקון המיוחל בחוק המיסיון שיאסור כל פעילות מיסיונרית מכל סוג שהוא בארץ (ולא רק בקרב קטינים או תמורת טובות הנאה, כנאמר בחוק במתכונתו הנוכחית).

מנגד, ההד הנרחב הוציא משלוותם גם את המיסיונרים. הללו מיהרו לפרסם בפרסומיהם הפנימיים קריאות היסטריות לאנשיהם. "יד לאחים מעלה פאזה במאבק", דיווח באנגלית אחד המרכזים המקוונים היותר מפוקפקים של המיסיון וגרורותיו וקרא לאנשיו: "נתארגן במערך בלימה נגד הפעילות המתחדשת לתיקון החוק". במקום מפורטות שורה של פעולות שרשרת שיינקטו על מנת לטרפד רוב שעלול להיווצר בכנסת למען תיקון החוק.

יו"ר יד לאחים, הרה"ג רבי שלום דוב ליפשיץ, אמר השבוע כי "אין ספק שהפרסום הזה, שאת דוגמתו נראה בימים הקרובים בעוד מקומות נגישים לציבור הרחב, נועד להאיר את עיני המון העם ולהבחין בין חושך לאור. ב"ה שהדברים פועלים פעולתם". בהתייחסו לתגובה המיסיונרית המיידית, אמר הגרש"ב ליפשיץ כי היא "מלמדת וממחישה עד כמה נחוץ וחיוני, דווקא כעת, יותר מאי פעם לתקן את החוק – ללא תירוצים, ללא התחמקויות וללא כל דחייה שעלולה להיות הרת אסון".