גני התערוכה בתל-אביב: 11 יהודים הוטבלו לנצרות תוך כדי חילול שבת בפרהסיה

אחד עשר יהודים עולי חבר העמים הוטבלו לנצרות בעיצומה של שבת קודש פרשת ראה, במהלך כנס רב משתתפים שאורגן בידי 'חברת מצפה' הפועלת מטעם הכת המיסיונרית הידועה לשמצה, עדי ה'. את המידע חשף השבוע ארגון הפעילים יד לאחים.

ימים אחדים לפני קיומו של האירוע המיסיונרי, נודעו ליד לאחים פרטיו המדויקים. יו"ר יד לאחים, הרה"ג רבי שלום דב ליפשיץ שליט"א, מיהר לשגר מכתב אזהרה דחוף אל מנכ"ל גני התערוכה, אמיר תמרי, בו נאמר, בין היתר: "המסיונרים הם אויבי עם ישראל הרוצים להכחיד שארית וזכר מעם ישראל. פונים אנו אליך: אל תיתן לציידי הנפשות, המיסיונרים, דריסת רגל בכל מתחם גני התערוכה".

בפנייתו ציין הגרש"ב ליפשיץ כי "מחובתנו לציין כי הקהילה הדתית תראה באופן שלילי ביותר קיום ארועים מסיונריים בגני התערוכה". על מנת לתת תוקף מעשי לדבריו הזכיר יו"ר יד לאחים את ההצלחה שנרשמה במאבקים דומים בשנים האחרונות: "בזמנו נערכו כנסים מיסיונריים רבים בבנייני האומה בירושלים ובכפר המכבייה ברמת גן. לאור פניותינו ובעקבות לחץ ציבורי כבד של היהדות החרדית, התחייבו הנהלות בנייני האומה וכפר המכביה שלא לקיים יותר אירועים מיסיונריים".

מיד לאחר קבלת המכתב, יצר מנכ"ל גני התערוכה קשר טלפוני עם יו"ר יד לאחים והבהיר כי לא יבטל את האירוע, תוך כדי ניסיון לטענה שיש הבדל מהותי בין מעמדו החוקי של בנייני האומה לבין גני התערוכה. משעה שהדברים לא הרשימו את הגרש"ב ליפשיץ, נענה תמרי באומרו: "החרדים ממילא לא מקיימים אצלנו אירועים, בשל העובדה שאנו מחללים שבת, כך שאין לכם נשק אמיתי נגדנו". יו"ר יד לאחים הציע לו בתגובה שלא לדאוג לשורת הצעדים הלגיטימיים בהם יכול לנקוט הארגון, אם יימשכו האירועים המיסיונריים במקום. בתום השיחה הודיע מנכ"ל גני התערוכה כי החלטות כאלו יכולה לקבל עיריית תל-אביב וכי להבנתו אם תתקבל החלטה כזו, היא לא תהיה חוקית.

בינתיים התקיים האירוע המקומם אשר במהלכו הוטבלו, כאמור, אחד-עשר יהודים לנצרות רח"ל. יו"ר יד לאחים פנה בנושא אל ראש עיריית תל אביב, רון חולדאי, והעמידו על חומרת הדברים, בצרפו חומר הסברה תמציתי על מעשיה הנפשעים של כת עדי ה'. מלשכת ראש העיר לא נמסרה עד כה תגובה.

יו"ר יד לאחים, הרה"ג רבי שלום דב ליפשיץ, אמר השבוע כי "הניסיון בבנייני האומה ובכפר המכבייה מוכיח כי כשמנהלים מאבק עיקש – מגיעים לתוצאות אמת" וכי "אין לנו כל כוונה להתפשר בנושא: לא ננוח ולא נשקוט עד שרגלי המיסיונרים יידחקו גם מגני התערוכה".

"הגיע הזמן", הטעים הגרש"ב ליפשיץ "לתקן את חוק המיסיון שישים קץ לכל אשר עינינו רואות. החוק אמור לקבוע בצורה שאינה משתמעת לשתי פנים כי אסור לקיים כל פעילות שכנוע או הטפה להמרת דת, לאף אחד מבני הדתות. רק תיקון החוק יסלק את הנגע הזה מעל פני הארץ".