האב הערבי חטף את התינוק והפעילים אצו לתחנה הבאה

המוהל הרב ביטון בברית מילה

הפנייה שהגיעה אל מוקד החירום של יד לאחים הייתה נרגשת, מתוחה ובעלת מטרה בלתי שגרתית. על הקו הייתה אישה שהציגה את עצמה ואת תכליתה ללא הקדמות או דברי רקע. "אני גרה בכפר ערבי סמוך לבאר שבע. מחר ימלאו שמונה ימים ללידת בני. אני מבקשת לערוך לו ברית מילה. הצלחתי לשכנע את בעלי הערבי שיסכים לכך. הבטחתי לו שרופא יעשה זאת ולא רב. שמעתי עליכם רבות. השאלה שלי היא אם אתם יכולים לערוך לו מחר את ברית המילה?". התשובה המיידית הייתה חיובית.

סבב קצר של טלפונים ובירורים גילה את פרטי המקרה לאשורו. בעצה אחת עם בני משפחתה של האם היהודייה הורה יו"ר יד לאחים, הרה"ג רבי שלום דב ליפשיץ, כי ברית המילה תתקיים במתכונת צנועה, הרחק מעין רואים, באולם קטן בבאר שבע.

בשעה המיועדת התייצבו במקום הרב אליהו ביטון, מוהל ידוע ומוכר בבאר שבע, שהופיע בחלוק לבן כרופא, הסבא והסבתא, כמה מפעילות יד לאחים ובהן הפעילה המכונה בארגון 'האימא של הניצולות' וכמובן התינוק והוריו. שניות אחדות לפני שנפתח מעמד ברית המילה, בערה בו חמתו של האב הערבי שעד אז נראה היה שלו וסימפטי. הוא פלט כמה מילים נרגזות ובתוך כך חטף את העגלה ובה התינוק ונמלט מהאולם אל הכביש, כשהוא מנסה לעצור מונית ולברוח.

במקום נוצרה מהומה. היולדת הטרייה והמבוהלת החלה לצעוק בקולי קולות. בעוד היא רצה כל עוד נפשה בה ומתחננת לבעלה שימתין לה, צווחה האם לאנשי יד לאחים: אני מתחננת אליכם, לכו מכאן, אם תישארו פה, הוא יקח ממני את התינוק ולא יחזיר אותו. וכך, לנגד עיניהם הקרועות מתדהמה של אנשי יד לאחים, ההורים הנדהמים והמוהל, נעלמו האב הערבי, האם היהודייה והתינוק למונית שהובילה אותם בחזרה אל הכפר.

אנשי יד לאחים יצרו עמה קשר טלפוני וניסו לדבר על לב האב אולם הוא היה נחרץ בדעתו ולא הסכים לסוב על עקבותיו בהזהירו כי לא יצרו עמו ועם אשתו כל קשר.

כמה דקות של מבוכה דוממת חלפו ואז אמרה 'האימא של הניצולות' למוהל: לא הגענו עד באר שבע לשווא. אני רוצה שתחשוב ותיזכר במישהי מקומית שאתה אולי התוודעת לקיומה והיא זקוקה להצלה. כשמוע המוהל את הדברים, אורו עיניו. "לפני שבוע וחצי, ערכתי כאן בבאר שבע ברית מילה לתינוק שאמו יהודייה ואביו ערבי". במקום הוחלט כי המוהל הרב ביטון והפעילה יבואו אל בית הורי היולדת בו היא שוהה כעת עם תינוקה. הם החליטו להפתיע אותה מחשש שלא תסכים לבואם.

בהגיעם לבית, נכנס המוהל ראשון ואמר שעבר במקום והחליט לראות מה שלום התינוק. האם התרגשה מהמחווה ואז אמר המוהל, "הבאתי לך אורחת". 'האימא של הניצולות' הציגה את עצמה וסיפרה על פעילות יד לאחים. האם התרגשה מאוד וגוללה את סיפורה, כבת למשפחת עולים, שנקלעה למלכודת שכזאת. היא הביעה רצון עז להתנתק מהערבי אך הצביעה על הקושי הרב הכרוך בכך.

פעילת יד לאחים הבהירה לה כי תעמוד לימינה והעמידה לרשותה חומר הסברה מאיר עיניים. לפני שבוע השתתפה האם בשבת סמינר של יד לאחים במושב צפריה במרכז הארץ, בו השתתפו עשרות ניצולות שנפדו בחודשים האחרונים מכפרים ערביים ובימים אלו, לאחר ניתוק כל קשר מהערבי, היא עוברת ליווי צמוד של עובדת סוציאלית מטעם יד לאחים, כשהיא עולה על דרך המלך.

יו"ר יד לאחים, הרה"ג רבי שלום דב ליפשיץ, אמר השבוע כי "אי אפשר שלא להתפעל לנוכח יד ההשגחה העליונה אשר סובבה את הסיבות והביאה לכך שבת ישראל נפדתה מהשבי ויוצאת מאפלה לאורה", בקוראו על כך את הפסוק "מה' מצעדי גבר כוננו".ומה עלה בגורל האם והתינוק מהברית שלא הייתה? ביד לאחים אמרו השבוע כי בקרוב ניתן יהיה לפרסם את סופו המלא של הסיפור.