האפיפיור: בקרוב אספק לך מידע על פעילותי בעניין ילדי השואה

בעקבות המכתב ששיגר יו"ר יד לאחים, הרה"ג רבי שלום דב ליפשיץ, אל האפיפיור בנדיקטוס ה-16 בו קרא לו לצאת בקריאה פומבית שעל הנוצרים לגלות ליתומי השואה שגדלו בחסותם את עברם היהודי, השיב השבוע האפיפיור במכתב רשמי וראשון מסוגו בנושא רגיש זה שעד כה סירבו ראשי הכנסייה להתייחס אליו בפומבי * בכך מצטרף האפיפיור לנשיא צרפת ובית המלוכה הבריטי וההולנדי ששיגרו בעבר ליו"ר יד לאחים מכתבים חיוביים התומכים בפעילות בנושא * שיתוף פעולה שנרקם בין יד לאחים לבין מרכז רבני אירופה הוליד משרד מיוחד שיפעל למטרה זו באירופה.

ערב ביקורו של האפיפיור בנדיקטוס ה-16 בישראל, שיגר אליו יו"ר יד לאחיםקריאה אישית ונרגשת. "לנוכח העובדות המזעזעות כל לב יהודי בעניין יתומי השואה אשר הופקדו על ידי הוריהם הקדושים בין משפחות נוצריות במטרה מפורשת שיוחזרו למשפחותיהם היהודיות, בתום המלחמה. אך למרבה הצער, הכאב והאכזבה המרה סרבו המשפחות המאמצות לגלות לילדי הקדושים את מוצאם ובכך מנעו מהם כל אפשרות שיבה לעם היהודי".
"אין לנו ספק", קבע יו"ר יד לאחים, "כי המשך השתיקה בנושא רגיש זה תנציח את סבל העם היהודי ואת נצחון מטרתם של הנאצים להעלמת העם היהודי. על כן פונים אנו כי אנא תצא נא בקריאה כי חובה על כל נוצרי לגלות לאותם יתומי-שואה, את עברם היהודי ולספק להם כל מידע על משפחותיהם".

השבוע, אם כי באיחור ולאחר תום הביקור, התקבל במשרדים הראשיים של יד לאחים מכתב התשובה של האפיפיור, הפונה ישירות אל יו"ר יד לאחים, הרה"ג רבי שלום דב ליפשיץ. "קיבלתי בתשומת לב את בקשתך", נפתח המכתב. "נושא ילדי המשפחות היהודיות בזמן מלחמת העולם השנייה הינו נושא רגיש מאוד ומורכב. אני יודע שננקטו פעולות על ידי האפיפיור אולם כרגע אין ביכולתי לפרט. אני מבטיח לנסות לספק לך אינפורמציה מדויקת יותר ולראות אם ניתן לצאת בקריאה או בקשה אותה הצעת".

על המכתב הנושא את נייר המכתבים הרשמי, חתום, בשם האפיפיור הארכיבישוף אנתוניו פרנקו.
כזכור, לפני שנים אחדות פתח ארגון הפעילים יד לאחים בפעילות נמרצת לאיתורם של יותר מאלפיים יהודים אשר בילדותם נמסרו לכנסיות ולמשפחות נוצריות ברחבי אירופה. מידע מדויק שהתקבל בארגון יד לאחים הצביע על כך שבתום המלחמה אסר האפיפיור פיוס ה-12 על הכנסייה להחזיר ילדים יהודים שכבר הוטבלו, אפילו לדרישת הוריהם. הוא גם אסר ליידע את הארגונים היהודים שניסו לאתר את הילדים, בדבר שמותיהם וכתובתם, כך שרק מספר קטן של ילדים הוחזרו לחיק משפחותיהם.

יו"ר יד לאחים אמר השבוע כי בעת האחרונה נרקם שיתוף פעולה בין יד לאחים לבין מרכז רבני אירופה וכי בימים הקרובים עומד לקום משרד מיוחד באירופה שירכז את הטיפול בנושא.
הרב אריה גולדברג, סמנכ"ל מרכז רבני אירופה, אישר את הקמתו הקרובה של הפרוייקט החדש ואמר כי "לפי הנתונים שנמסרו לנו מיד לאחים, כרגע נאמד מספר היהודים האבודים המתגוררים בהולנד בכאלף, בצרפת ידוע לנו על כשש מאות יהודים ויש מאות נוספים בבלגיה ובאיטליה. אין ספק שככל שנקדים לפעול, נוכל להגיע לשמות נוספים" וכי בימים הקרובים יסע לאירופה לצורך כך הרב אריה לינקר מרכז רבני אירופה שירכז את הטיפול בפרוייקט. .

הגרש"ב ליפשיץ ציין כי "מכתבו של האפיפיור חשוב ביותר שכן עד כה, מילאו ראשי הוותיקן והכנסייה את פיהם מים וסירבו בעקשנות עקבית להתייחס פומבית לכל הפרשה". הוא ציין כי בעבר השיבו גם נשיא צרפת ובית המלוכה הבריטי וההולנדי מכתבים ברוח חיובית וטובה כשהם מעבירים את המשך הטיפול לידיים נאמנות ברוח חיובית וטובה והוסיף כי "הזמן אינו פועל לטובתנו ודרושה פעילות נמרצת. אין ספק שהוריהם והורי הוריהם הקדושים של אותם יתומים, שחלקם הגדול והמכריע אינו יודע דבר אודות יהדותם, אינם שקטים ואינם נחים במרומים ברצותם שצאצאיהם ישובו לדת אבותיהם ולמולדתם".