הבת שלחה אס.אם.אס: "אמא, תצילי אותי"

באחרונה התפרסם ב´סקופ´ סיפורה של סאלי (שם בדוי) שבתה נועה (שם בדוי) בת ה-22 נישאה לבדואי וחיה עמו ועם משפחתו מספר חודשים ב´רהט´. סאלי סיפרה כיצד בתה הכירה בחור ערבי ממזרח ירושלים, החבר באגודה שמנסה לאסלם בנות יהודיות ולחתן אותן עם מוסלמים. משלא עלה בידה לשכנע את בתה לחזור הביתה, יצאה סאלי בשבוע שעבר למבצע שנועד לחלץ את בתה מ´רהט´, לאחר שזו שלחה לה הודעת אס.אם.אס בטלפון הנייד לבוא ולחצה משם.

"היה לה טלפון רק בשביל לקבל שיחות", מספרת השבוע סאלי ל´סקופ´, "וביום שני שעבר הייתי אמורה לפגוש אותה ב´יד מרדכי´. הפגישה תואמה עם בעלה הבדואי של נועה, אבל נועה לא הופיעה לפגישה. סאלי התקשרה לטלפון של בתה ורק לאחר מספר ניסיונות ענה לה בעלה של נועה, ותירץ את אי הגעתה בתקלה טכנית ברכב. מאוחר יותר, לדברי נועה, התפאר הבעל באוזני בני משפחתו ש´עשה צחוק´ מאמה של נועה. הבת שמעה את דבריו וכששאלה אותו מדוע הוא עשה זאת, תקף אותה במכות.

למחרת היום שלחה נועה הודעת אס.אם.אס לאמה: "אמא תתקשרי דחוף, את חייבת לבוא להציל אותי".

סאלי סיפרה השבוע כי שוחחה עם בתה וזו אמרה לה שהיא לא ישנה כל הלילה, משום שבעלה "הרביץ לה מכות רצח", כהגדרתה. סאלי פנתה לפעילת עמותת יד לאחים באשקלון, שתומכת בה מאז שעזבה בתה את הבית. פעילת העמותה ניסתה לארגן צוות חילוץ אשר ייסע ל´רהט´, אולם הדבר לא עלה בידה משום שבאותה עת נערך מבצע חילוץ של נערה אחרת בצפון הארץ. הפעילה החליטה שאסור לחכות ושהיא תיסע יחד עם אמה של נועה לחלץ אותה מ´רהט´. וכך יצאו שתי הנשים לבדן ל´רהט´, להשיב את הבת הביתה.

"היינו בקשר טלפוני עם נועה, קבענו שהיא תלבש כפפות לבנות מתחת לבגדים משום שאי אפשר היה לזהות אותה עם הביגוד השחור האחיד שלובשות הנשים ב´רהט´", מספרת השבוע פעילת יד לאחים. "מהרגע שנכנסו ליישוב, היינו בקשר עם מנהלת מחלקת הטמעה של העמותה והשארנו טלפון אחד פנוי על-מנת שנוכל להתקשר למשטרה במידה שמשהו ישתבש".

האם ופעילת יד אחים ניסו לאתר את כתובתה של הבת, אולם בלא הצלחה מרובה. לאחר שאיתרו את השכונה, הן התקשרו לנועה וביקשו תיאור של הסביבה כדי שיוכלו למצוא את הבית. "נועה סיפרה רק שמול ביתה יש בית עם חלונות מנופצים ואורוות סוסים. שבעה חודשים היא גרה שם וזה כל מה שהיא יודעת לספר על סביבת מגוריה", אומרת סאלי.

כשהגיעו סמוך לביתה, הרטיבה נועה מספר בגדים, שמה אותם בגיגית וסיפרה לבני הבית שהיא יורדת לתלות כביסה, מכיוון שאסור היה לה לצאת לבדה. היא לקחה עימה טלפון, תעודת זהות וכפפות לבנות ויצאה לרחוב. "נועה ראתה את הרכב שלי והחלה לנופף ידיים בפראות. פעילת יד לאחים זיהתה אותה וצעקה בהתרגשות: ´הנה היא, הנה היא´", מספרת סאלי. "ברחנו מהכפר, הגענו לאשקלון ונועה החליפה את הרעלה ואת השמלה שלה בבגדים אחרים. מיד אחר-כך נסענו לאכול ארוחת בוקר כדי להירגע ולחשוב מה הלאה". בשעות הערב ניגשו שלוש הנשים להגיש תלונה במשטרת אשקלון נגד הבעל, ולאחר-מכן נהג של יד לאחים הסיע את נועה למקום מסתור, שם תשהה עד יעבור זעם. במקביל, ניגשה אמה לבית המשפט והגישה בקשה לצו הגנה.

במשפחתה של נועה הרוחות עדיין סוערות, ואביה ואחיה מסרבים עדיין לקבלה משום שבעבר חזרה נועה הביתה ולאחר-מכן ברחה שוב ל´רהט´. אבל האם לא מוותרת, היא מקווה שהפעם נועה חזרה לתמיד. "היא חיבקה אותי ואמרה לי: ´אמא, תאמיני בי הפעם´. "הילדה פורחת, הילדה מאושרת", סיפרה סאלי.

נועה סיפרה להן כי כאשר חייתה ב´רהט´ אצל בני המשפחה הבדואים, היא הפכה למשרתת. "תפקידה היה לשטוף את הבית, לעשות כביסה בידיים ובלי אבקת כביסה ולהכין כמויות אדירות של פיתות", מספרת אמה. "היא סיפרה גם שבעלה נהג להכות אותה עם מקל. ככל הנראה, הקש ששבר את גב הגמל היה היחס של בעלה אליי, בעקבות הפגישה ב´יד מרדכי´ שלא יצאה אל הפועל".

פעילת יד לאחים אמרה השבוע: "אין לך מושג איזה אדרנלין שטף אותנו כשנסענו לחלץ את הבחורה. היו לנו חששות, אבל הבת נתנה את הכוח". סאלי הוסיפה: "הכל היה למען המטרה, אתה רואה את המטרה ואתה רץ ישר לעברה".

בעקבות המקרה החליטה סאלי להתנדב לעמותת יד לאחים ולסייע לאמהות אחרות שנמצאות במצב דומה לשלה. בתוך כך, הוחלט השבוע כי עמותת יד לאחים תקבל בקרוב מעיריית אשקלון הקצאה למבנה לקיום פעילותה, לאחר מאבקים רבים.

ממשטרת מרחב הנגב נמסר השבוע בתגובה לדברים: "אכן הוגשה תלונה במשטרה בגין תקיפה; הנושא הועבר למחלקת תביעות".