הגר"ע יוסף בפגישה עם יו"ר יד לאחים: הגיע הזמן לחוקק חוק שיאסור פעילות המיסיון

05/09/2006

בפגישה מיוחדת שהתקיימה במעונו, קיבל נשיא מועצת חכמי התורה, הגר"ע יוסף שליט"א, את יו"ר ארגון יד לאחים, הרה"ג רבי שלום דב ליפשיץ שליט"א, לשיחת עדכון אודות המאבקים שמנהל יד לאחים בזירות המיסיון והטמיעה. יו"ר יד לאחים הציג בפני הגר"ע יוסף נתונים עדכניים המעידים על התפשטות המיסיון ברחבי הארץ והעלה את הבקשה שנציגי ש"ס יקדמו הצעת חוק שתאסור את פעילות המיסיון בארץ.

לדברי יו"ר יד לאחים, הצעת החוק תאסור כל פעילות להשפעה להמרת דת של בן דת אחת לדת אחרת. כך שלא יוכלו לבוא בטענות כי הצעת החוק נגועה באפליה. "על נוצרי יהיה אסור להשפיע על יהודי ומוסלמי להמיר את דתו, על מוסלמי יהיה אסור להשפיע על נוצרי ויהודי להמיר את דתו ועל יהודי יהיה אסור להשפיע על נוצרים ומוסלמי להמיר את דתם", הבהיר הגרש"ב ליפשיץ.

בזמנו, הזכיר יו"ר יד לאחים להגר"ע יוסף, הניח הרב רפאל פנחסי (המכהן כיום כמזכיר מועצת החכמים) הצעת חוק ברוח זו אשר עברה בקריאה טרומית אך לא היה לכך המשך. בעבר היו בין הפוליטיקאים מי שהצעת החוק לא הייתה מקובלת עליהם שכן לדעתם – המשוללת, כמובן מכול וכול על-ידי גדולי ישראל – אין להטיל מגבלות על משימות גיוס ושכנוע מצד העם היהודי כלפי גויים, על מנת לגיירם.

הגר"ע יוסף התרשם עמוקות מהדברים ופנה אל יו"ר ש"ס, השר אלי ישי, שנכח בפגישה לפי בקשתו האישית של נשיא מועצת החכמים, והורה לו כי על הסיעה להגיש את החוק ולדאוג לקידומו.

בתוך כך: בקרב היהדות החרדית בחיפה נרשמת השבוע דריכות מיוחדת לקראת המשפט שיתחדש ביום שלישי הקרוב, בבית משפט המחוזי בעיר, לנוכח התביעה שהגישו המיסיונרים נגד מרכז הקונגרסים ועיריית חיפה – לנוכח סגירת השערים בפניהם, כתוצאה מהמאבק העיקש של יד לאחים, לאחר שורה של אירועים מיסיונריים שהתקיימו במקום, שאף כללו הטבלה לנצרות.

בדיון הקודם הודיע בית המשפט כי לדיון הנוכחי הוא מבקש שגם נציג מטעם היועץ המשפטי לממשלה יופיע בדיון הבא. לנוכח זאת, שיגר יו"ר יד לאחים, הרה"ג רבי שלום דב ליפשיץ, מכתב מיוחד ליועץ המשפטי לממשלה, מני מזוז. "ברצוננו להסב את תשומת לבך", נאמר במכתב, בין היתר, "לכך כי יהודים דתיים רבים בחיפה ובצפון, מנעו בעד עצמם לערוך ארועים צבוריים ומשפחתיים במרכז הקונגרסים, זאת לאור העובדה שבמקום התקיימה פעילות מיסיונרית". בכך מבקש יו"ר יד לאחים להבהיר כי הסוגיה המשפטית הנדונה היא כלכלית בלבד ותביעת המיסיונרים יכולה להידחות על הסף ולו מנימוקים כלכליים.

בנוסף, קורא הגרש"ב ליפשיץ ליועץ המשפטי: "אל תיתן לקבוצה עוינת ומסוכנת ככת "עדי ה'" לקבל זכויות למול האוכלוסיה היהודית הגדולה אשר אסור לה להיכנס למקום בו נערכת פעילות מיסיונרית על כל סוגיה ואופניה, ומרכז הקונגרסים בחיפה אכן יהא רשאי שלא לתת במה לארגונים מיסיונריים. בודאי אף לא אחד מאיתנו ירצה לקבל על אחריותו סיוע ישיר או עקיף להמרת דתם של יהודים במדינת היהודים".