החרדים הביאו לסגירת בית הספר הסיינטולוגי

משרד החינוך מתכוון להוציא בקרוב צו סגירה נגד בית ספר "עתיד", הפועל במתחם מקוה ישראל ברוח עקרונות התנועה הסיינטולוגית. עמותת הורי התלמידים ב"עתיד" זומנה לפגישה בשבוע הבא עם מנכ"לית משרד החינוך, שלומית עמיחי, כשעל הפרק עומדת סגירת בית הספר ומציאת פתרונות חינוכיים לעשרות התלמידים הרשומים למוסד בשנה הבאה.

בית הספר "עתיד" הוקם לפני שנתיים ביוזמת הורים ממרכז תל-אביב ויפו, שביקשו להעניק לילדיהם חינוך איכותי מזה שמציעים להם בתי הספר השכונתיים. ב"עתיד" מלמדים את הילדים ברוח כתביו של מייסד דת הסיינטולוגיה, ל. רון האברד. שיטות הלימוד מציבות את התלמיד וצרכיו במרכז, כשכל תלמיד מתקדם בקצב המתאים לו ועל פי נטיותיו האישיות. לבית הספר נרשמו כמאה תלמידים, מגיל שנתיים עד 12. השנה למדו ב"עתיד" 73 ילדים. שכר הלימוד בבית הספר, שעדיין לא זכה להכרה ומימון ממשרד החינוך, נע בין 2,000 שקלים לחודש לילדי הגן, עד ל-1,600 שקלים לילדים בגילאי גן חובה ובית הספר היסודי. הלימודים כוללים יום חינוך ארוך, ארוחת צהרים והסעות.

מאז שהוקם "עתיד", הפעילו גורמים חרדים לחצים על משרד החינוך לסגור אותו. בסוף חודש יוני שלח יו"ר העמותה החרדית "יד לאחים", הרב שלום ליפשיץ, מכתב ליו"ר ועדת החינוך של הכנסת, ח"כ זבולון אורלב. במכתב דרש ליפשיץ שאורלב יפעל לביטול ההסכם שנחתם בין "עתיד" להנהלת "מקוה ישראל" ולסגירת בית הספר.

במקביל פעלו דיירים דתיים ב"מקוה ישראל" לסילוק בית הספר מן המקום. אחד מהדיירים האלה, חבר מועצת המנהלים של "מקוה ישראל", דוד מוספיר, אומר ל-ynet כי הוא מאמין כי קיים חשש שפעילות "עתיד" תגלוש גם לבית הספר הדתי הנמצא במקום. בנוסף הפעילה עמותה חרדית נוספת, "לב לאחים", לחץ על משרד החינוך להוציא צו סגירה לבית הספר, והתבשרו כי הדבר קרוב לביצוע.

יו"ר עמותת הורים ב"עתיד", יפעה ונדנברג-שטרית, מסרה בתגובה: "היינו מודעים לגורמים דתיים שפעלו לסגירת 'עתיד', אך לא הערכנו שמשרד החינוך ייעתר ללחצים אלה. אם ייסגר בית הספר יהיה זה ניצחון נוסף של החרדים. יש הורים ב'עתיד' שהם סיינטולוגים, אך היום רוב ההורים והמורים אינם סיינטולוגים. אני בחרתי בסיינטולוגיה להוות חלק מההשראות בחיי, אז שאף אחד לא יתערב לי בזה. אם אני צריכה לחשוש לחופש המחשבה שלי, הפכנו לאיראן. לצערנו אין פה חופש דת – סיינטולוגיה היא דת ולא כת". לדבריה ההורים יאבקו נגד סגירת בית הספר ויסרבו להעביר את ילדיהם לבתי הספר האזוריים.

לטענת גורם במשרד החינוך, באחרונה התקבלו תלונות כי "עתיד" שולח נציגים לשכונות, בעיקר בחולון, מתוך כוונה לשווק את בית הספר. שלומית עמיחי מסרה ל-ynet כי המשרד ידון בגורלו של "עתיד", לאור מיעוט הנרשמים בבית הספר בגיל חינוך החובה, ומחוסר הצדקה מספרית לקיומו, ללא קשר לתכני בית הספר.