החתונה בוטלה והכלה עזבה את הארץ

הרצאה מרתקת הפכה לפעולה מרגשת של הצלת נפש מישראל. במסגרת פעילות ההסברה שמקיים יד לאחים כל השנה, בכל המישורים. הפעם היה זה הרב אלכס ארטובסקי והמקום היה אולם הרצאות במדרשה ירושלמית תורנית ידועת שם.

את הרצאתו פתח הרב ארטובסקי בסיפור אישי מתוך הפעילות של השבוע האחרון. הסיפור בתמצית, הוא סיפורה של מנהלת מרכז לרפואה משלימה בעיר אשקלון שאנשי כת עדי ה', הצליחו ללכוד אותה ברשתם. במרוצת כל השנה האחרונה היא הייתה חברה מן המניין בכת, לכל דבר ועניין.

אנשי המיסיון ביקשו למנף את עצם היותה חברה בכת כדי ללכוד באמצעותה רבים, במסגרת היותה מוכרת כמנהלת מרכז לרפואה משלימה בעל מוניטין בעיר ובסביבותיה. כשפעילות יד לאחים ניסו לקשור עמה שיחה ולהבהיר לה כי בעצם חברותה בכת, היא מתנתקת מהעם היהודי, נפלו דבריהן על אוזניים ערלות. שנה תמימה של שטיפת מוח מיסיונרית ופעילות הטפה בלתי פוסקת עשו את שלהם. בשלב מסוים ההינו פעילות יד לאחים והציעו לה להצטרף לסמינריון בן יום אחד שמשולב בטיול שהמכנה המשותף של משתתפותיו הוא בעצם היותן שרויים עדיין בכבלי המיסיון בדרך כזו או אחרת.

לאישה לא הוצג הרעיון כסמינריון אלא כטיול חווייתי של יום אחד במקומות הקדושים בירושלים. היא הסכימה בדעה שאין לה מה להפסיד. ביד לאחים ציפו שהיום במחיצתה יוכל להבקיע בקיעים בחומת הנחישות שעטתה, אולם איש לא שיער שהדבר יתחולל במהירות כה רבה. גולת הכותרת של היום הזה הייתה ביקור בכותל המערבי. דווקא במקום הקדוש הזה, נפרצו כל המסכים ועיני האישה המלומדת, שבטוחה הייתה כי איש לא יוכל להחכימה או להפתיעה, החלו זולגות דמעות. לפעילות יד לאחים היא סיפרה כי ברגע זה נזכרה בסבתה, אם אמה, שהייתה אמנם תושבת דרום אמריקה אך הייתה תורמת ממון רב ליישוב הארץ, ופעם אחת, בילדותה, באה ארצה לביקור ולקחה אותה אל הכותל, לשריד בית מקדשנו.

"אני לא רוצה להתנתק מהמקום הקדוש הזה", הכריזה האישה בקול נרגש. "אינני רוצה להתנתק ממורשת סבתי ואמי. אני אשאר יהודייה". היום הזה הסתיים בהחלטה ברורה ואמיצה שלה לנתק כל מגע עם המיסיון ובד בבד להסביר לכל מי שהיא באה עמו במגע, במסגרת תפקידה הבכיר, את סכנות המיסיון.

משתתפות ההרצאה האזינו לסיפור המרגש בפיות פעורים ומכאן עבר הרב ארטובסקי לדבר על סכנות המיסיון, דרכי הרמייה של אנשיו והכלים להתמודדות במידה ונוצר מגע כלשהו עמם. הפרק הבא של ההרצאה הוקדש לפתיחת צוהר אל עולמן של בנות ישראל הנתונות בצרה ובשביה, בכפרים ערביים, בהיותן כלואות בהם בניגוד לרצונן, כשלרבות מהן ילדים קטנים וגדולים שאינם יודעים דבר אודות יהדותם. סיפורו המרגש והנוגע ללב של אחמד בן שרה – שכמותו יש רבים – נחשף בפני המשתתפות.

זה היה הרגע בו התרחש המפנה וההרצאה הפכה לפעולה אקטיבית, חדה ומפתיעה. תחילה החלו להישמע לחשושים מאחת מפינות האולם אך אלו הלכו וגברו עד כי לא ניתן היה להמשיך בהרצאה. בחושיו החדים זיהה הרב ארטובסקי כי דבר-מה משמעותי הקשור בקשר ישיר לנושא ההרצאה עומד מאחורי הלחשים. הוא ביקש אפוא להכות בברזל בעודו חם. הוא קטע את ההרצאה ואמר כי יחרוג ממנהגו הקבוע, להותיר את שלב השאלות לתום ההרצאה וכי הוא מבקש ממי שיש לה שאלה, להציג אותה כעת.

לאחר התמהמהות קלה נשמע קולה ההססני של אחת המשתתפות אשר סיפרה לפי תומה כי במהלך מחצית השנה האחרונה של שהותה בישראל, הספיקה להתערות בהווי החיים בשכונת גילה בה היא מתגוררת, בדירה משותפת עם כמה חברות, וכי בעוד חודשים אחדים היא עומדת להינשא לבן מיעוטים, תושב בית לחם, העובד בשעות הערב בחנות המכולת בשכונה כדי לממן את לימודיו באוניברסיטה העברית.

המצגת שהוצגה בפניה – שלא פסחה על סיפורים אישיים מסמרי שיער של אלו שחוו נישואים שכאלו –מערערת את שיווי משקלה והיא כבר לא בטוחה כי הצעד שבו היא עומדת לנקוט חיובי. הרב ארטובסקי קלט שברגעים אלו זימנה בידיו ההשגחה העליונה הצלת נפש מישראל שדורות שלמים יכולים להיות תלויים בה. מי יודע, חשב לעצמו, אם הבת שלפניו תיתקל עוד פעם נוספת באיש יד לאחים ואם לא עכשיו – אימתי. הוא הכריז על אתנחתא בהרצאה ופרש הצדה להתייעצות טלפונית דחופה עם יו"ר יד לאחים, הרה"ג רבי שלום דב ליפשיץ שליט"א.

לאחר שהחליפו ביניהם משפטים אחדים, קלט הגרש"ב ליפשיץ היטב את מהות הדחיפות הגורלית. בקו השני מיהר לשגר אל אולם ההרצאות במדרשה הירושלמית את אחת מפעילות האגף למאבק בטמיעה, שהיא עצמה ניצולה לאחר 22 שנות סבל קשה מנשוא בכפר ערבי.

משהתייצבה ש' במקום, שינה האירוע את פניו והפך למפגש טעון ומרגש מלב אל לב בין יהודייה שניצלה בעור שיניה מעמק הבכא לבין צעירה שכל עתידה לפניה, אשר כפסע מפריד בינה ובין התהום. משתתפות ההרצאה עזבו את המקום ברגשות גואים כשהם מותירים את הפעילה הניצולה והכלה המיועדת לשיחה אישית שנמשכה שעות ארוכות.

תוצאותיה של אותה שיחה באו מיד למחרת. הבת שכבר גמרה אומר בלבה לנתק כל מגע עם הערבי ולבטל את החתונה עמו, התייצבה במשרדים הראשיים של יד לאחים. בהוראת יו"ר יד לאחים, הוחלט לעזור לה לפתוח פרק חדש בחייה, הרחק ככל שניתן מהמקום שבו שהתה עד כה. בסוף השבוע האחרון היא הוטסה לקהילה חרדית תומכת באירופה, במימון מלא של יד לאחים תוך כדי ליווי צמוד של עזרה סוציאלית ופסיכולוגית. כך הפכה הרצאה אחת להצלה של נפש מישראל.