"הילד הזה יהודי, אני לא רוצה אותו"

ברית מילה לבן ניצולה מכפר ערבי

הקשר הראשוני בין יד לאחים לבין האם היהודייה שבמרכזה של הפרשייה הנוכחית החל בדרך מסתורית. בחול המועד סוכות התקבלה פנייה כתובה ואנונימית. הכותבת הזדהתה כאחות בבית חולים במרכז הארץ שבשמו נקבה. היא סיפרה על יולדת יהודייה שילדה בן יום קודם לכן.

"אני מנועה", כתבה האחות, "למסור לכם שם של היולדת כי אסור לי לעשות זאת, מטעמי חיסיון. מאותה סיבה אינני יכולה למסור גם את שמי האמיתי. אני רק יכולה לומר לכם שהיולדת יהודייה ואילו אבי התינוק ערבי. יש לי הרושם כי היולדת סובלת מאוד מכך. החלטתי שאכתוב לכם מבלי לפרט, לא את שם היולדת ולא את השם שלי ואתם תעשו בזה כרצונכם".

שעה קלה לאחר קבלת הדואר האלקטרוני, התייצבו שתי פעילות של יד לאחים במחלקת היולדות בניסיון לאתר בדרך זו או אחרת את האם היהודייה. הניסיונות עלו בתוהו. ביד לאחים מיהרו להשיב לפנייה האנונימית בקריאה ובקשה נרגשת: "אנא, מסרי לי פרט או פרטים נוספים. אם היולדת שבאחריותך סובלת – מה לך כי תחרישי!".

התשובה שהתקבלה גרמה למפח נפש ותחושת תסכול ביד לאחים. זה היה נוסח התשובה הלקונית: "מצטערת. היולדת עזבה את בית החולים. שלום".

יותר מחצי שנה חלפה ביעף. בחודש אייר התקבל ביד לאחים דיווח ספציפי שפרטיו הצביעו על תחייתו של 'התיק' שנחשב אבוד. הדיווח היה מפיה של אם נרגשת ומודאגת כאחד. בקול נרגש סיפרה האם, תושבת דרום הארץ, על בתה שהצליחה להימלט מעור שיניה מהכפר הערבי בו התגוררה עד כה, לאחר שסבלה קשות ומרות.

בפיה של האם היו מילות הודיה לה' על שבתה נותרה בחיים והצליחה לצאת מחשכה לאורה. בד בבד, מיררה בבכי וגוללה את המשכו העגום של הסיפור, שפרטיו העידו כי מדובר באותו מקרה שהסתיים בלא כלום: "הבת שלי ילדה תינוק בחג הסוכות האחרון בבית חולים במרכז הארץ, אולם הבעל הערבי לא הסכים לעשות לו ברית מילה. זמן קצר לאחר שחזרה ביתי היולדת עם תינוקה לביתם בכפר, היא החליטה לברוח, אולם לא הצליחה לקחת את התינוק עמה והחליטה להציל את עצמה, כי חששה לחייה. היא הייתה בטוחה שכשהיא תהיה במקום מבטחים תוכל להוציא את התינוק מידיו. כעת אנו פונים אליכם. האב הערבי גילה שהיא ברחה לבית הוריה ללא כל כוונה לחזור והודיע לה: תשכחי מהילד. אל תעזי לפנות אליי בעניין הילד. הילד הזה יגדל רק אצלי. כעת, אני פונה אליכם: אנא עזרו לביתי להחזיר את בנה לחיקה".

אנשי המחלקה המשפטית של יד לאחים נכנסו לעובי הקורה בניסיון לגבש את הקו האפקטיבי והיעיל ביותר להחזרת הילד לחיק אמו היהודייה. המפנה המפתיע התחולל ביום שישי, ערב השבת הסמוכה לחג השבועות. בבית ההורים בדרום הארץ הופיע האב הערבי כשבידו התינוק בן החצי שנה. כשעיניו מביעות נחישות מוזרה אמר לאם היהודייה הנדהמת: "הילד הזה הוא יהודי, אני לא רוצה אותו, קחי אותו ממני".

ביד לאחים פנו מיידית לארגון ברית יוסף יצחק המתמחים בבריתות אלו ובשבוע שעבר הוכנס התינוק לבריתו של אברהם אבינו במעמד מרגש. את סגירת המעגל ניתן היה לחוש באוויר. שוב הוכחו הדברים שאותם שינן וחזר ושינן באוזני הפעילים כל השנים, מייסד ויו"ר יד לאחים, הרה"ג רבי שלום דובער ליפשיץ זצ"ל, "לעולם אין לומר נואש משום יהודי".