המיסיונרים התלוננו לשלטונות ארה"ב על פעילות 'יד לאחים'

הדוח החדש של משרד החוץ האמריקני על חופש דת בעולם מעניק לישראל ציון "בלתי מספיק" בכל הקשור לסובלנות דתית – על רקע תלונות רבות של המיסיונרים לנוכח "הרדיפות החוזרות והנשנות של הארגון החרדי יד לאחים, שאינן זוכות לשום גינוי ואף מקבלות עידוד ממשלתי".

הדוח המפורט של מזכירות הממשל של ארצות הברית בנושא חופש הדת, בישראל ובשטחים קובע כי "ארגון יד לאחים הציל 174 נפשות ממלתעות המיסיון במשך השנה החולפת. המחלקה החשאית למחצה של הארגון, המרוכזת בידי הרב אלכס ארטובסקי, מפעילה עשרות מוסרי מידע ומסתננים בממשלה, בקהילות נוצריות ובקרב היהודים המשיחיים, אשר אפשר לארגון להביא לסגירת 18 מקומות מפגש מיסיונריים ולגרש 12 מיסיונרים בכירים מהארץ, במרוצת שנת 2008".

הדוח מצטט את "עורכי הדין של 'המכון הירושלמי לצדק' ואת נציגי הקהילות המיסיונריות שנפגעו" הקובעים כי "יד לאחים הצליח בפעילויות מסוג זה על ידי הפעלת לחצים על בעלי דירות, מעסיקים ופקידים במשרד הפנים לתמוך במסעם נגד קבוצות אשר נראו בעיניו ככתות מסוכנות".

בנוסף קובע הדוח האמריקני כי "מספרם של היהודים המשיחיים ונוצרים אוונגלסיטים עלה בשנים האחרונות, גם באמצעות עלייה וגם באמצעות המרות דת. אולם בתקופה המדווחת, הריבוי בדיווחים לעיתונות ותלונות מצד פעילי חופש הדת, מצביעים על ריבוי בהתאם של פעילות יד לאחים ובעקבותיה הסתייגות גוברת מנוכחותם של נוצרים אוונגליסטים וקהילות של יהודים משיחיים ונגד מיסיונרים החיים בקהילות יהודיות".

יו"ר יד לאחים, הרה"ג רבי שלום דב ליפשיץ, הגיב על הדוח באומרו כי "מדהים להיווכח שרשויות החוק בארה"ב מאמצות לחלוטין את הגרסה המיסיונרית ומזדהות עמה לחלוטין. "הניסיון האופייני למיסיונרים לאחז עיניים שעה שהם ממשיכים במסע ציד הנפשות שלהם, מבלי להרפות בו – לא יצלח", קבע הגרש"ב ליפשיץ.