המיסיונרים מגייסים צעירים לשורותיהם תמורת טובות הנאה

"בכל העולם כולו אי אפשר למצוא שדה בישור מרתק יותר מאשר בישראל", קובעים המיסיונרים, אנשי הארגון הנודע לשמצה 'יהודים למען ישוע', בעלון יוקרתי ומיוחד שבמסגרתו הם מבקשים לדבר אל לב הנוער ולגייסו לפעילות בשירות המיסיון. העלון קורא לצעיר, ביציאה מנקודת הנחה שהוא נמנה עם מאמיני ישו, להקדיש מזמנו חודש, שבוע ואפילו כמה שעות, תוך אמירה ברורה: "אנחנו מתחייבים לספק ארוחות, מגורים… הכול כדי שתוכלו לתת את הכול למען ישו".

אם למישהו היה ספק בדבר הנכונות ללכת רחוק עם הבטחה למתן טובות הנאה, באה הפיסקה הבאה ואינה מותירה מקום לספקות: "רוצה לבשר בעיר הגדולה (ניו יורק)?  פעם בשנה יש לך הזדמנות לטוס איתנו למבצע בישור בניו-יורק. החוויה מתחילה בשבועיים של הכשרה בשיקגו. במהלך ההכשרה תוכל ללמוד איך 'לדוג' את האנשים הפתוחים לבשורה מתוך ים האנשים שעוברים כל שנה במנהטן. ומשם – ישר לכל שאר המקומות התוססים של ניו יורק. במהלך ארבעת השבועות בניו-יורק יהיו לך אין ספור הזדמנויות לבשר. יש מגורים, יש אוכל בשפע ויש הרבה מה לעשות. אם אתה באמת רוצה לעשות הכול – את ההזדמנות הזאת אתה לא רוצה לפספס", אומרים העלונים.

בחלקים אחרים של העלון היוקרתי אף מופיעה ההבטחה: "יש מצב שתצא עם מלגה ללימודים במכללה".

מעבר לחומרתם הנוראית של הדברים בעין יהודית, העלון וכל מסריו עומדים בניגוד מוחלט להוראת סעיף 174א' לחוק הקובעת : "הנותן או מבטיח לאדם כסף, שווה כסף או טובת הנאה חמרית אחרת כדי לפתות אותו להמיר דתו או כדי שיפתה אדם אחר להמיר דתו, דינו – מאסר חמש שנים או קנס 50,000 לירות".

ליד לאחים הגיע בימים האחרונים מידע מודיעיני מוצק על הזמנת הדפסה של העלון. לבית הדפוס שבו התקבלה ההזמנה שוגרו הרב אברהם ביטקין והרב מאיר כהן, פעילי יד לאחים. בעל הדפוס, חובש כיפה, סירב לבקשה לעצור את ההדפסה על מנת שלא להיות מסייע לדבר עבירה מדין תורה כמו על פי חוקי המדינה בנמקו: "יש לי כבוד למילה שלי ואם הבטחתי להדפיס, אדפיס". ניסיונות של גורם נוסף למנוע מבית הדפוס את ההפסד הכספי הכרוך בביטול העבודה עלו בתוהו.

בשלב זה פנו אנשי יד לאחים אל רבה של רחובות, הגר"ש קוק, ותבעו את בעל הדפוס לדין תורה. במושב בית הדין השתתף אף רבה של נס ציונה הרב אחרק. בעקבות אי הופעת בעל הדפוס לדיון, פסק הגר"ש קוק כי יש לערב את המשטרה בעניין ואף שיגר מכתב אזהרה לבעל בית הדפוס. אנשי יד לאחים מיהרו להגיש תלונה למשטרה בגין ההדפסה הבלתי חוקית והמשטרה העבירו את הטיפול בתיק ליועץ המשפטי למשטרה.

בשל נחיצות העניין ולנוכח הסכנה המוחשית, שלפיה כבר בשבת יעשו המיסיונרים שימוש נרחב בעלון, הורה יו"ר יד לאחים, הרה"ג רבי שלום דב ליפשיץ לעו"ד משה מורגנשטרן, מהסגל המשפטי של יד לאחים, לפנות אל המשטרה בדרישה נחרצת לעצור את הפצת החומר.

יו"ר יד לאחים הצביע על העובדה המדהימה והמקוממת  כי המיסיונרים מבקשים להפוך את ישראל לבירת המיסיון. "אי אפשר שלא להבחין בכך שהמיסיונרים מפרים ברגל גסה את החוק הקיים ואין מנוס מלתקן את החוק ולהביא לבלימתו המוחלטת של המיסיון". באומרו זאת הביע הגרש"ב ליפשיץ את אכזבתו הרבה מהנציגות הדתית שדיברה גבוהה-גבוהה אך לא עשתה את המוטל עליה על מנת להעביר את החוק המיוחל.

בהקשר זה, פנה השבוע יו"ר יד לאחים בכתב, פעם נוספת, אל יו"ר סיעת ש"ס, השר אלי ישי ואל חברי מועצת חכמי התורה בבקשה נרגשת לנצל את המומנטום ולעשות הכול על מנת להעביר את חוק המיסיון. כי אם לא עכשיו – אימתי.