המיסיונרים עתרו לבית המשפט בחיפה:מרכז הקונגרסים בחיפה מפלה אותנו לרעה

נקודת תפנית במאבק שמנהל ארגון הפעילים יד לאחים, הארגון הניצב בחזית המאבק במיסיון, לנוכח הבמה הקבועה שהעניקה הנהלת מרכז הקונגרסים בחיפה לאירועים מיסיונריים.

במשך שלוש השנים האחרונות ניהלו אנשי יד לאחים מאבק עיקש בהנהלת מרכז הקונגרסים לנוכח סירובה העיקש להתחייב על הפסקת אירוח אירועים מיסיונריים. במשך כל העת הציע ארגון יד לאחים להנהלת מרכז הקונגרסים לאמץ את ההתחייבות עליה חתמה בשעתו הנהלת בנייני האומה בפני יד לאחים. בהתחייבות זו נאמר כי בבנייני האומה לא יוכל להתקיים שום אירוע של שום ארגון מיסיונרי מכל סוג שהוא.

מאז צאתו לדרך, זכה המאבק של יד לאחים לשיתוף פעולה מבורך מצד כל חוגי היהדות התורנית בעיר. היה זה כ"ק האדמו"ר מסערט ויז'ניץ אשר העתיק את מקום החגיגה המרכזית לציון יובל שנים להקמת קריית ויז'ניץ בעיר – ממרכז הקונגרסים בחיפה לגני התערוכה בתל אביב, אך ורק לנוכח מאבק זה. רבני העיר, הגרש"י כהן והגר"ש שלוש, אף הם עמדו כל העת בעוז, תוך הפעלת לחצים חוזרים ונשנים על הנהלת המקום למען תחדל מהאירוח המקומם של האירועים המיסיונריים, אשר בעיצומם ובמהלכם הוטבלו עשרות (!) יהודים לנצרות. בתווך, פעל נמרצות נציג יהדות התורה בעיר, הר"ר אריה בליטנטל הי"ו, אשר הפעיל מסכת של לחצים על ראש העיר. בשלב מסוים נעתר ראש העיר, יונה יהב, לפניות הרבות והודיע בכתב ליו"ר יד לאחים כי יפעיל את כל כובד השפעתו על מנת להביא לכך שעם תחילת השנה האזרחית החדשה, לא יחודש החוזה עם המיסיונרים, אנשי הכת הידועה לשמצה "עדי ה'".

בשבועות האחרונים, נפגש יו"ר יד לאחים, הרה"ג רבי שלום דב ליפשיץ שליט"א, עם הרה"צ רבי יעקב איפרגן שליט"א מנתיבות אשר הפעיל את השפעתו על איש העסקים, מר נוחי דנקנר, אשר המקום בבעלותו. דנקנר החולש על עסקים רבים אמר כי הוא מופתע לשמוע על כך בהצהירו: "לא אתן שיהיה בשטח בבעלותי שמד". ואכן, משביקשו המיסיונרים לחדש את החוזה עם הנהלת מרכז הקונגרסים, נאמר להם כי הדבר אינו אפשרי.

מסתבר שנעילת שערי מרכז הקונגרסים בפניהם, הביכה מאוד את המיסיונרים. השבוע נודע כי אנשי הכת הגישו תביעה לבית המשפט המחוזי בחיפה. כתב התביעה משתרע על פני תשעה עמודים ו-77 סעיפים מלין על אפליה כביכול מטעמי דת כלפי הכת.בתגובה, שיגר מיידית יו"ר יד לאחים, הגרש"ב ליפשיץ, מכתב דחוף להנהלת מרכז הקונגרסים ואל מר דנקנר בו נאמר: "בידינו חומר רב העוסק בטיבה המסוכן של כת עדי ה', אשר מלבד רצונם להמיר את דתם של יהודים לנצרות, מטיפים הם לאי קבלת ואי מתן ערויי דם, לסירוב לשרת בצבא ולאי השתתפות בבחירות". יו"ר יד לאחים מביע את נכונותו המלאה להעמיד (או לצרף) עו"ד מטעם יד לאחים לצוות ההגנה. "תחזקנה ידיכם בסרבכם לתת במה למיסיונרים הרוצים להכחיד שארית וזכר מעם ישראל".

בהתייחסו לגוף התביעה, אמר השבוע הגרש"ב ליפשיץ כי "יש לזכור כי 26 מדינות ברחבי העולם הוציאו אל מחוץ לחוק את הכת עדי ה'. לא יעלה על הדעת שיוכלו לחייב יהודים לאפשר לאנשי בליעל להמיר יהודים על דתם. הדעת אינה סובלת אפשרות כזו וברור שגם בית המשפט לא יוכל להשית חובה כזו".