המשטרה עושה יד אחת עם המיסיון

בחודשים האחרונים סימנו אנשי המעקב של האגף למאבק במיסיון בארגון הפעילים יד לאחים את בניין המשרדים 'בית פרץ' ברחוב חלוצי התעשייה בקריית ים, כאחד מארבעת המוקדים המרכזיים בהם פועלים בקביעות אנשי הכת המיסיונרית הידועה, כת עדי ה', באזור חיפה והקריות. התחקיר של יד לאחים הצביע על כך שמדי שני ורביעי מתקיימים במקום הרצאות מיסיונריות פעילות בהשתתפות כ-60 איש.

דפוס הפעולה שננקט עד כה היה שגרתי והתמקד בתחום ההסברה. שני פעילים, רהוטי שפה ומיומני הסברה, ניצבים מדי שני ורביעי ומקדמים את פני הבאים להרצאות. באורח לגיטימי לחלוטין הם מציגים בפניהם את האמת האפלה המסתתרת מאחורי מעשי המיסיון ומשכנעים אותם כי מוטב להם ולנפשם להתנתק מהכת ההרסנית, המסוכנת והמפוקפקת ויפה שעה אחת קודם. פעילות הסברה זו מכה שורשים של ממש. עובדה הבאה לידי ביטוי חיובי מרגש כשכמה וכמה משתתפים חדלו מלהופיע בהרצאות המיסיון, כשהם מצויים בקשר מתמיד ועקבי עם אנשי יד לאחים.

דיירי בניין המשרדים 'בית פרץ' קידמו בברכה ובהתלהבות את פעילות ההסברה השקטה של פעילי יד לאחים, לנוכח המטרד המיסיונרי המעיק שצמח פרא בתחומם. לאחרונה אף הגדיל לעשותם אחד מבעלי המשרדים המרכזיים בבניין אשר הציע ליד לאחים את משרדו כמוקד פעילות ההסברה בבניין. אולם מה שטוב לתושבים ולבעלי המשרדים במקום, הוא, ככל הנראה, לצנינים בעיני משטרת ישראל ואנשיה, שבימים האחרונים גילו תושייה בלתי אופיינית, כשהם מכוונים את מיומנותם דווקא כלפי פעילי יד לאחים שכל חטאם הסתכם בשיחות שקטות עם עוברי אורח ומניעתם מרדת שחת.

פעילי יד לאחים הופתעו לפני כחודש לנוכח קבלת הפנים שקידמה את פניהם עם בואם למקום. שני שוטרים שציפו להם הושיטו להם צו הרחקה מהמקום לשבועיים תמימים. הפעילים ניסו לתלות את הצו בחוסר הבנה ונעדרו מהמקום לשבועיים. בחלוף שבועיים, עם התייצבותם במקום, הייתה זו הפעם ניידת משטרה שזומנה על-ידי אנשי המיסיון, שהצלחת פעילותם השקטה של הפעילים מוציאה אותם משלוותם. הפעם לא אמרו השוטרים די בצו הרחקה אלא התנפלו על פעילי יד לאחים והובילום אחר כבוד למעצר.

לבקשת אחד הפעילים, סירב אחד מהשוטרים להזדהות בשמו כשהוא מנבל את פיו בביטויים שאין הדעת והדת סובלתם רח"ל. בתחנת המשטרה עוכבו הפעילים לחקירה מתישה של לא פחות משש שעות, על אופן הפעילות. מאופן הצגת השאלות ותוכנן התברר שהמיסיונרים התלוננו במשטרה שפעילי יד לאחים מטרידים אותם ומפריעים לפעילותם. בצעד שערורייתי המנוגד לכל אמת מידה חוקית ומשפטית, שוחררו הפעילים לא לפני שחויבו לחתום על קבלת צו הרחקה והתחייבות מפורשת שלא יפקדו את המקום גם לאחר פקיעת מועד צו ההרחקה, תוך הבהרה ברורה כי אם לא יעשו כן, יוגש נגדם כתב אישום חמור בבית המשפט.

הפעילים ניסו לדבר על לב מפקד התחנה ולהסביר לו כי לא נקטו בשום צעד המנוגד לחוק. בתגובה השיב מפקד התחנה בגסות רוח בנוסח: "אם תבלבלו לי את המוח, אעצור אתכם ל-30 יום. אם תמשיכו לדבר, אכפיל לכם את זמן המעצר". כשמי מהפעילים הבהיר כי תוגש תלונה למח"ש, הפטיר השוטר, רס"ב דוד אייזנקוט, בלשון דוחה ומכוערת במיוחד, כי אינו מתרגש ממח"ש.

בעקבות המקרה המקומם, שיגר עו"ד משה מורגנשטרן, מהסגל המשפטי של יד לאחים, מכתב תלונה חריף למחלקה לחקירות שוטרים (מח"ש) בחיפה, ובו פירוט ארוך ומדויק של כל השתלשלות האירועים, לרבות כל מעשי ודברי השוטרים. בתלונתו מציין עו"ד מורגשנטרן כי "פעילי יד לאחים עשו את מלאכתם במסגרת החוק בלבד. בכוונה תחילה ובהתאם לייעוץ משפטי מוקדם, הם לא התייצבו במקום מעולם לא בשלושה, אלא בשניים – על מנת שלא תהיה זו התקהלות בלתי חוקית". הוא אף מציין כי הם הופיעו במקום ללא שלטים, ללא מצלמות ובלי מיקרופון.

"אין ספק שהמשטרה עשתה כאן יד אחת עם המיסיון", קובע עו"ד מורגשנטרן ומבהיר כי "להתנהגות הקפקאית הזו יושם קץ. לא יתכן שהמשטרה 'תקנה' בקלות כה נמהרתכל תלונת סרק שמוגשת נגד פעילי יד לאחים ותוביל למעצרם הממושך והמקומם, על לא כל עוול בכפם". הוא הבהיר כי הוא מצפה לתשובת מח"ש וכי אינו מתכוון לשבת בחיבוק ידיים כל עוד הדיון בנושא לא ימוצה, לרבות נקיטת מסקנות אישיות כלפי השוטרים הפוגעים.

יו"ר יד לאחים, הרה"ג רבי שלום דב ליפשיץ שליט"א, התייחס לדברים בחומרה רבה באומרו כי "המקרה הזה אינו אלא השלכה ישירה של המצב הפרוץ השורר בכל חלקי הארץ, כל עוד לא מתוקן חוק המיסיון".