הניצולה התקשתה להאמין: "בטוחה שאני יכולה לחזור אחרי שהתאסלמתי?"

11/02/2015
חוזרת הביתה. אחת מניצולות יד לאחים עם אישור 'השבה ליהדות'

סגירת מעגל מרגשת התרחשה בימים האחרונים במטה המשרדים הראשיים של ארגון הפעילים יד לאחים. מקרה בלתי שגרתי שהגיע לטיפולו של האגף להצלה מטמיעה לפני שבועות אחדים הגיע לסיומו תוך זמן קצר, כשכל פרטיו מרגשים ביותר.

גיבורת הסיפור היא ט', בת 28 ממוצא קווקזי. היא עלתה ארצה בגיל 13 וכשנתיים לאחר מכן, בהיותה בגיל 15 בלבד הכירה צעיר ערבי מצפון הארץ, לא הרחק ממקום מגוריה. בניגוד למקרים רבים המגיעים לטיפול ביד לאחים, ההיכרות עם הערבי והקשר עמו, שהלך והעמיק, לא היו זרים כלל לט'. אמה של ט' כמו גם סבתה נשואים לקווקזים מוסלמים. נישואי התערובת הללו לא היו זרים אפוא לט' שראתה בהם, רח"ל, דבר שבשגרה.

לבקשתו של בן זוגה הערבי התאסלמה ט' והם נישאו, התגוררו יחד בכרמיאל ושם גם נולדה להם ילדה. כשהחיים עמו הפכו לקשים מנשוא, התגרשו ט' ובעלה. היא עברה לגור בתל אביב והאב הערבי היה מגיע מדי פעם לבקר את בתו הקטנה. שנתיים לא קלות עברו על ט'. היא נוכחה לדעת כי אינה מצליחה לפתוח פרק חדש בחייה ובייאושה הגדול שבה אל הגרוש הערבי. יחדיו הם התגוררו בכפר ערבי בצפון הארץ, ושם נולד להם תינוק. אל הסבל המעיק של החיים במחיצת בן הזוג הערבי האלים נוסף גם קושי כלכלי קשה מנשוא.

לפני שבועות אחדים ביקרה ט' ב'טיפת חלב' בחיפה עם תינוקה. בעוד הבעל הערבי ממתין מחוץ למרפאה, הבחינה האחות במצוקתה של ט' תחקרה אותה מעט וזו סיפרה לה את סיפורה. האחות המליצה לה לפנות ליד לאחים. מצוידת בהמלצתה של האחות יצרה ט' קשר עם יד לאחים.

כבר בשיחת הטלפון הראשונה עם מוקדנית מוקד החירום של יד לאחים, אמרה ט' כי הנושא שמטריד אותה יותר מכל הוא ההתאסלמות. איש לא היה ליד ט' כדי ללחוש על אוזנה כי ההתאסלמות איננה בלתי הפיכה וכי ה' הטוב פותח שער לדופקים בתשובה, כי בל ידח ממנו נידח. "כשמתאסלמים", אמרה לעצמה בהשלמה מייאשת, "אין דרך חזרה ליהדות".

"האם אני יכולה להתגייר?", שאלה בייאוש. לנוכח המקרה ההלכתי הסבוך, בדקו תחילה ביד לאחים אם ט' היא אכן יהודייה. משעה שהנושא הוברר מעל כל צל של ספק, הוסבר לה כי כל אשר עליה לעבור הוא רק תהליך פשוט של השבה ליהדות על מנת לשוב ולחיות כיהודייה לעין כל. ט' הגיבה בתדהמה מוחלטת. "את בטוחה?", שאלה שוב ושוב. כשהתברר לו כי זו האמת, במקום הודיעה כי היא ושני ילדיה שבים לעם ישראל.

ביום ראשון השבוע, בפעולה מתוכננת היטב של אנשי יד לאחים, חולצו ט' ושני ילדיה יחד עם כל חפציהם, מהכפר הערבי בצפון והועברו לדירת מסתור ביישוב יהודי חם במרכז הארץ. בימים אלו היא מתחילה תהליך של שיקום ועלייה על דרך המלך, בליווי מסור וצמוד של עובדת סוציאלית מטעם יד לאחים וצוות החונכות.

זמן קצר לאחר החילוץ המוצלח התארחה ט' במשרדים הראשיים של יד לאחים. במקום נכחו, העובדות הסוציאליות שטיפלו במקרה וכן הרבנית ליפשיץ, רעייתו של מייסד ויו"ר יד לאחים, הרה"ג רבי שלום דוב ליפשיץ זצ"ל, המלווה אישית את פעילות הארגון בכלל ואת פעילותו השוטפת של האגף להצלה מטמיעה, באופן פרטני ויומיומי. "לא תיארתי לעצמי שיש ארגון שמקדיש את כל כולו לאחרים ולאנשים כל כך רחוקים לגמרי. נתינה כזו ומעשים כאלו יש רק אצל יהודים", אמרה ט' בהתרגשות. עין לא נותרה יבשה.

בדרך העולה בית א-ל.אישור בית הדין הרבני על 'השבה ליהדות', לאחת הניצולות הרבות של יד לאחים