הנתונים נחשפים: קרוב ל-100 אלף זוגות מעורבים בישראל; ומה תגובת יד לאחים?

financial graph on blackboard

קרוב ל-100 אלף זוגות בישראל הם זוגות מעורבים, שבהם בן או בת הזוג היהודי/יה נשוי/נשואה ללא יהודי/יה – כך עולה מנתונים של הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה ושל משרד הפנים, שהתפרסמו בשבוע האחרון בעיתון "ישראל היום".

מדובר בפעם הראשונה זה שנים שבה מתפרסמים נתונים רשמיים על מספר הזוגות המעורבים, שמלמדים על היקף ההתבוללות במדינת ישראל.

בשנים האחרונות התריעו בכירים בתחום הגיור בישראל כי יש תופעה הולכת וגדלה של נישואים מעורבים במדינת ישראל, ושבתי הדין לגיור מתנהלים בעצלתיים ככל שמדובר בגיור קטינים. הטענה של החרדים היא שאם יהיו בתי דין מקילים, הם יצטרכו לנהל אילנות יוחסין כדי להגדיר מי לשיטתם יהודי, אך מנגד אומרים המקילים כי לאור העובדה שישנם כבר כיום נישואי תערובת בקרב ישראלים, בעוד עשור או שניים כבר לא יהיה ברור מיהו יהודי ממילא.

מנתונים שסופקו על ידי הלמ"ס לבקשת ד"ר נתנאל פישר, ראש החוג לממשל במרכז האקדמי שערי מדע ומשפט, עולה כי בישראל יש בסך הכל 1.3 מיליון זוגות שבהם לפחות אחד מבני הזוג הוא יהודי, מתוכם מיליון ו-260 אלף זוגות שבהם שני בני הזוג יהודים, ו-85 אלף זוגות הם מעורבים – שבהם בן או בת הזוג אינם יהודים. בפילוח למגדר, במרבית הזוגות המעורבים דווקא האישה היא לא יהודייה, מה שאומר שעל פי ההלכה הילדים לא יהיו יהודים. ישנם 52 אלף גברים יהודים שנשואים ללא יהודיות, לעומת 32 אלף נשים יהודיות שנשואות לגברים לא יהודים, זאת בניגוד לטענה הרווחת שיש שוויון בין נשים לגברים בתחום זה.

למעשה, הנתונים של הלמ"ס הם מקילים לעומת נתונים עדכניים של משרד הפנים, שלפיהם ישנם 111 אלף זוגות מעורבים במדינת ישראל, כלומר יהודים שנשואים לישראלים שאינם יהודים. אך יש לציין כי נתונים אלו נחשבים למדויקים פחות, ולכן קשה יותר להסתמך עליהם.

מנתוני הלמ"ס עולה כי הרוב המוחלט של הנשים והגברים היהודים שנשואים ללא יהודיים, 87 אחוזים, מתחתנים עם חסרי דת – רובם ככל הנראה יוצאי מדינות ברית המועצות לשעבר. בניגוד לקמפיין של להבה וארגונים נוספים, בלמ"ס חושפים כי התופעה של נשים יהודיות שנישאות לערבים היא שולית לחלוטין. עם זאת, יש יותר נשים יהודיות שנישאות לערבים מאשר גברים הנשואים לערביות.

ב'יד לאחים' שמזוהה יותר מכל עם נושא הטמיעה והתבוללות אומרים כי רוב הקשרים בין בחורות יהודיות לגברים ערבים אינם רשומים באופן רשמי ומשום כך אין להם ביטוי בנתוני הלמ"ס. המעוניין יכול לבוא ולחזות בפניות הרבות המגיעות אלינו מידי יום ומטופלות על ידי המערך הסוציאלי של העמותה הפזור ברחבי הארץ. מדובר במקרים קשים.

בד בבד בשל העלייה התלולה של מקרי התבוללות בישראל בין בני זוג יהודים לגויים שאינם ערבים פתחה העמותה לפני כמה שנים מחלקה מיוחדת שאנשיה מתעסקים בנושא.

במסגרת זו, הוציא 'יד לאחים' חוברת המסבירה על הבעייתיות המלווה זוגיות שכזו וכי מרצים מטעמם מעברים הרצאות בכל רחבי הארץ על הנושא של נישואים מעורבים, אנשי העמותה נפגשים עם ישראלים שנמצאים בקשר כזה או אחר עם בני זוג גויים ומעוניינים לשמוע ולהבין עוד בנושא מהזווית היהודית.

"תופעת השמיים הפתוחים, עולם ההייטק המשגשג בישראל ועוד רבות, הביאו לכך שכיום קל הרבה יותר להכיר בני זוג שאינם יהודים. אנו מקבלים בשנה מאות פניות ממשפחות שילדיהן נמצאים בזוגיות עם גויים, ונפגשים עם הצעירים הללו במטרה להראות להם שאין תוחלת בזוגיות שכזו.

"אנו מציגים להם מחקרים המראים שאחוזים ניכרים של נישואי התבוללות אינם צולחים, בעיקר בשל הקושי, המסכנות ופיצול הזהות שנגרמים לילדים ומלווים אותם כל חייהם. בנוסף, זוגיות כזו היא שברירית בשל מקרים של התקרבות לדת או חיפוש רוחניות – ולא משנה איזו, ולא משנה הסיבה – של אחד מהצדדים.

"ברובם המחולט של המקרים נוכחנו לדעת שנישואי התבוללות טומנים בחובם סבל בל יתואר בטווח הבינוני והארוך. סבל שלא ניתן לחזות אותו בתחילת הזוגיות".

 

 

למעבר מהיר לתרומה יש למלא כאן את מס' הטלפון שלכם

למעבר מהיר לתרומה יש למלא כאן את מס' הטלפון שלכם

למעבר מהיר לתרומה יש למלא כאן את מס' הטלפון שלכם

למעבר מהיר לתרומה יש למלא כאן את כתובת המייל

דילוג לתוכן