התבטאויות חיוביות במערכת הפוליטית כנגד תופעת ההתבוללות

20/08/2014

החתונה האומללה שהתקיימה ביום ראשון השבוע בראשון לציון של בת ישראל וערבי מיפו ממשיכה להסעיר את השיח הציבורי בישראל.יד לאחים עשה מאמצים רבים לביטול החתונה ופנה לכלה בדרכים שונות, גם באמצעות אחת מניצולות הארגון שחוותה מקרה דומה ולאחר תקופת נישואין קצרה סבלה מאלימות קשה וחולצה בידי יד לאחים. נוסף לכך, במסגרת הניסיונות למניעת החתונה, נפגשו אנשי יד לאחים עם אבי הכלה וצילמו סרטון בו הוא פונה לביתו ברגע האחרון ומתחנן אליה כי תשוב הביתה ותבטל את החתונה. למגינת לב כל הפניות נפלו על אוזניים ערלות וחתונת ההתבוללות התקיימה.

בראיונות לאתרים 'ווינט' ו'וואלה' אמר מחמוד מנסור, אבי החתן הערבי כי "ברור שהילדים של הזוג יגדלו כמוסלמים לכל דבר", ואילו אמו אמרה  "אם זה יהיה בן נקרא לו מוחמד, ואם זו תהיה בת נקרא לה פאתווא". למרות חשיבותם של מסרים מזעזעים אלו, הם לא תפסו כותרות, כמתבקש.

ההזמנה לחתונת ההתבוללות

בראיון שנערך עם שר האוצר יאיר לפיד ברשת 'גלי ישראל', ענה לפיד לשאלת המראיין, קלמן ליבסקינד כי "אני אומר שאם הבן שלי מחר היה בא ואומר 'אבא אני רוצה להתחתן עם פרבוסלבית או קתולית, והילדים לא יהיו יהודים', זה היה מאוד מפריע לי. אני חושב שהעם היהודי הוא קטן, אני חושב שיש לנו מורשת וצריך לשמור עליה". ח"כ יחימוביץ שעלתה לשידור אחריו אמרה כי "לשם שינוי אני מסכימה עם כל מילה של שר האוצר". למרות זאת, חברת מפלגתו של לפיד – שרת הבריאות גרמן טרחה להגיע ולהשתתף בחתונת ההתבוללות. שעות ספורות קודם לכן היא אף הגדילה לעשות ושגרה מכתב מיוחד הנושא את סמלו של משרד הבריאות בו היא מברכת את הזוג לרגל נישואיו.  התנהלותה של השרה עוררה ביקורת נוקבת וגרמה לסערה ציבורית קשה. ובתוך כך, בשל ההד התקשורתי הרחב סביב תופעת ההתבוללות, גל של פניות הגיע השבוע למוקד החירום של יד לאחים להצלה מטמיעה והתבוללות. פניות אלו הגיעו מבנות ישראל הנמצאות בקשרים כאלו ואחרים עם בני מיעוטים הפונות לעזרה כדי להיחלץ מהם. יד לאחים החל בטיפול הולם ומיידי בפניות אלו. במאמר מיוחד שהתפרסם השבוע בעיתון היומי הנפוץ ביותר בישראל 'ישראל היום' שכותרתו 'מנהרה תחת יסוד הקיום שלנו' מתריע הרב שמואל ליפשיץ מראשי יד לאחים כי מדובר בתופעה. "מידי שנה מאות רבות של בנות ישראל נישאות לבני מיעוטים. בכל שנה נולדים אלפי ילדים שזיקתם לעם ישראל נעלמת במקרה הטוב ועוינת במקרה הגרוע והשכיח יותר". הרב ליפשיץ הוסיף עוד כי "אלו מנהרות שנחפרות תחת יסודות הקיום שלנו. גם במנהרות אלו תזדעק השאלה איך לא טיפלו בנושא בזמן בשעה שמדובר בנושא אקוטי המאיים על עצם קיומנו כעם יהודי, הן מבחינה דמוגרפית והן מבחינת הצביון והעתיד של המדינה. רבות מושקע במניעת התבוללות בקהילות היהודיות בחו"ל, אך בארץ אף לא שקל אחד. זהו מצב אבסורדי".בסיום מאמרו פונה הרב ליפשיץ לקובעי המדיניות בארץ: "חייבים להתעשת כדי שלא נמצא את עצמנו חשופים בלי כיפת ברזל הולמת. הרקטות כבר נורו, המנהרות נחפרו. זה בידיים שלנו".

המכתב האומלל.מכתב הברכה והאיחולים של שרת הבריאות