"התפללתי שאלוהים יעזור לי לפתוח את האזיקים"

12/07/2007

"התפללתי כל הדרך שאלוהים יעזור לי לפתוח את המנעול עם האזיקים. חשבתי אם יש אלוהים הוא יעזור לי. אמרתי אם למות, אז למות בישראל כי אחרת יחטפו אותנו עד לעזה, ושם אף אחד לא יידע אם אני חיה או מתה". כך סיפרה אתמול אילנה, חברתה של ולנטינה דומבייב, לאמה מרינה. אילנה נחלצה ממכוניתו של בעלה של דומבייב ביום ששי האחרון, לאחר שחטף את שתיהן באזור חולון. אתמול, לאחר שלושה ימי חיפושים, מצאה המשטרה את גופתה של דומבייב, מוטלת בין שיחים בצד הדרך ליד צומת "עד הלום" סמוך לאשדוד. המשטרה מעריכה שהחוטף, בעלה בנפרד, איאד שאמי, רצח אותה.

כשאילנה שמעה על מציאת גופתה של דומבייב "היא נכנסה לשוק טוטלי", אמרה אמה.

 "מאוד מאוד קשה לה, וגם כואב לה כל הגוף מהקפיצה", סיפרה אמה, שסירבה לאפשר לה להתראיין, והתראיינה במקומה.

על אף שהחשוד ברצח, שנעצר ביום ראשון, הודה אמנם בחטיפת שתי הנשים אך מתחילת חקירתו טען שגם אשתו הצליחה להימלט מהרכב, ראש משרד החקירות במרחב איילון, סנ"צ מאיר כהן, התקשה להאמין לגירסתו, ולכן לא הופתע ממציאת הגופה אתמול. החשוד, תושב רמלה בן 30, טען שהיא ברחה כשהוא יצא מהרכב לבדוק אם החברה אילנה הצליחה לקפוץ מתא המטען. באזור בו עצר, שעליו הצביע בשחזור, מצומת עד הלום לכיוון גן יבנה, הפכו כ-150 שוטרים אבן על אבן.

קצת לפני 10:00 בבוקר הבחינו שני שוטרים ביד מבצבצת מהשיחים, סמוך לכביש מהיר. אנשי המעבדה הניידת שהגיעו למקום קבעו כי הגופה, שהוחבאה היטב, היא של הנעדרת דומבייב, ונראה שהיא נחנקה למוות זמן קצר לאחר שנחטפה, במקום מציאת הגופה. במשטרה בודקים אם לשאמי סייע תושב רהט בן 30, שנעצר אתמול. בנוסף מחפשת המשטרה אחר גבר אחר, שלפי עדותה של של אילנה ישב לצד שאמי ברכב.

במשטרה סיפרו אתמול ששאמי לא הופתע כשנמסר לו על מציאת גופת אשתו. במקרה אחר דווקא הופתע שאמי מאוד, לדברי המשטרה. ביום שני עימתו אותו עם החברה אילנה. החשוד היה משוכנע שזו מתה, בקפיצה מתא המטען בנסיעה מהירה. על הדקות שלפני ההימלטות של אילנה מהרכב הנוסע, שככל הנראה הצילה את חייה, סיפרה אתמול אמה: "היא לא חשבה על כלום חוץ מלנסות לפתוח את תא הבגאז'. שאלתי אותה איך היא לא חשבה שאם תקפוץ מהאוטו היא תידרס על ידי אוטו שיבוא מאחור, אבל היא אמרה שהיא לא חשבה על כלום. כשהיא הצליחה לקפוץ מהאוטו, היא זחלה מהר לשיחים כדי שהם לא ימצאו אותה. אחרי שהם נסעו, היא יצאה לכביש ונופפה למכוניות שיעצרו. בסוף אחד עצר ולקח אותה", סיפרה מרינה. רק כשהשוטרים הגיעו לבית החולים, אליו נלקחה אילנה, הם שיחררו אותה מהאזיקים שהיו על ידיה. "כשאדם רוצה לחיות, הוא כנראה מוצא כוחות שלא חשב שיש לו בכלל. הוא יעשה את כל המאמץ, ואני בכלל לא ידעתי שהבת שלי יכולה להתנהג ככה", הוסיפה האם.

דומבייב ביקשה להיפרד משאמי באחרונה, ובין השניים התפתח ויכוח על בנם המשותף, בן ארבע (החשוד נעצר כשהגיע לבית קרובת משפחה ברמלה, שם שהה הבן). ארגון יד לאחים, שפועל לשכנע נשים יהודיות לנתק קשרים רומנטיים שיצרו עם גברים ערבים, גילה היום כי אנשיו עמדו בקשר עם דומבייב, וכי יומיים לפני היעלמותה שוחחה עמה עובדת סוציאלית של הארגון.