ובאו כולם בברית יחד

"אנא יהוד!", קרא הצאצא היהודי, לפני חודשים אחדים, לאחר שגדל עד לאחרונה כערבי לכל דבר * השבוע, במעמד רבה הראשי של נצרת עילית וראשי יד לאחים, הוכנסו חמישה מבני המשפחה לבריתו של אברהם אבינו * כשדמעות בקולו הכריז הגר"י הרצל את שמותיהם היהודיים של הנימולים * הגרש"ב ליפשיץ בנאום נרגש: "אף פעם לא מאוחר"

כל מי שהיה נוכח השבוע במעמד ברית המילה בבית הכנסת המרכזי בנצרת עילית, לחמישה ילדים שגדלו עד לאחרונה כערבים לכל דבר – לא יכול היה שלא להוזיל דמעה.

כזכור, לפני כחודשיים חשף יד לאחים סיפור אנושי מדהים ומזעזע של משפחה בת עשרות ילדים ונכדים שיכולים היו לגדול כערבים לכל דבר, אלמלא וידויה הנורא של הסבתא היהודייה זמן קצר לפני מותה.

למקרה המזעזע התוודע מנהל רשת מוסדות תורניים בדרום הארץ, שבנו היה מאושפז בבית החולים 'שניידר' בפתח תקווה. ליד בנו של המנהל שכב חולה נער בעל חזות ערבית שהחל מיוזמתו לקשור שיחה עם האב והבן באומרו להם: "אנא יהוד" (אני יהודי, בערבית). לתדהמתם התברר כי החולה אינו אלא נכד לסבתא יהודייה, ניצולת שואה, שעלתה ארצה לפני עשרות שנים לבדה, ללא כל קרובי משפחה. היא מצאה לה בית בעיר המאוכלסת ביהודים וערבים ולאחר זמן לא רב נישאה לערבי. במרוצת השנים נולדו לה שישה ילדים ונכדים לרוב. זמן קצר לפני מותה ממחלה קשה, ביקשה לכנס את ילדיה בהשמיעה בפניהם את צוואתה המפתיעה. לנגד עיניהם הקרועות מתדהמה ביקשה האם להיקבר בקבר ישראל באומרה כי היא יהודייה מבטן ומלידה.

יו"ר יד לאחים, הרה"ג רבי שלום דב ליפשיץ, שפרטי המקרה הגיעו לידיו מיהר להנחות את אנשי הארגון להיפגש בהקדם עם בני המשפחה על מנת להשיבם לצור מחצבתם. השבוע החל המעגל להיסגר ובמעמד מיוחד בנצרת עילית, באו בבריתו של אברהם אבינו, חמישה מהנכדים, בני המשפחה.

במעמד הצנוע והמרגש השתתפו רבה הראשי של נצרת עילית הגר"י הרצל, יו"ר יד לאחים הרה"ג רבי שלום דב ליפשיץ, הרב ישראל ליפשיץ מראשי יד לאחים, מנכ"ל יד לאחים הרב יוסף גנץ, הרב אלכס ארטובסקי והרב בן ציון פדר, אנשי יד לאחים המצויים כל העת בקשר עם המשפחה, מתפללי בית הכנסת ובני המשפחה.

ברית המילה נערכה ע"י הארגון ברית אוהלי יוסף יצחק. לאחר הטפת הדם, כיבד יו"ר יד לאחים את רבה של נצרת עילית בקריאת השמות לכל אחד מהנימולים. בקול נרגש בירך רבה הראשי של נצרת עילית על היין ואמר את הנוסח המפורסם. רטט עבר בקולו עת נשמעו מפיו שמותיהם היהודיים של הנימולים. תמאם, חאליל, יוסוף, מישיל ודאוד הותירו את שמותיהם הערביים מאחור והפכו למשה, דניאל, יוסף, מאור ודוד. באותם רגעים חדרה ההכרה בקרב כל מי שנכח באירוע המרגש כי אכן, חמשת הילדים – בגילאים שתים עשרה, אחר עשרה, תשע, חמש ושנתיים – נכנסו זה עתה לעם היהודי.

במהלך סעודת המצווה, שיבח הגר"י הרצל על נס את פעילות יד לאחים שלדבריו ניכרת היטב בנצרת עילית והעלה על נס את מסירותו היוצאת מגדרה של הרב אלכס ארטובסקי לטובת אחינו בני ישראל וקירובם לאביהם שבשמים.

בנאום נרגש שנשא יו"ר יד לאחים, הוא גולל בפני המשתתפים את סיפורו של האמורא רמי בר רחל. "שערו בנפשכם שאותו אמורא לא היה אלא נכדו של שמואל, אבל אביו היה גוי ואמו היהודייה שנפלה בשבי נישאה לו. ניכרים הדברים שחז"ל בחרו לכנותו דווקא בשם זה, כדי שכולנו נדע מיהו וכולנו נדע כי גם אם הוא רק בן לאם יהודייה הוא יכול להפוך ביום מן הימים לאמורא, לגדול בישראל".

"ברור הדבר שאבותיכם בגן עדן, אבות המשפחה שנספו בשואה, התחננו לפני כיסא הכבוד והעתירו רחמים על צאצאיהם בהתחננם עליהם שיגדלו כיהודים ויחזורו לכור מחצבתם. ואכן תפילתם בקעה שערי שמים וממרום נשלחו אנשי יד לאחים להשיבכם הביתה".

בפנותו אל הנימולים ואל בני המשפחה שהיו נוכחים במעמד, אמר הגרש"ב ליפשיץ: "אל תיפול רוחכם ואל תפלו לייאוש. כל עתידכם עוד לפניכם ואתם יכולים להיות גדולים בישראל. היום הזה הוא ההוכחה הניצחת כי לא ידח ממנו נידח", הטעים יו"ר יד לאחים בקול נרגש.

צמרמורת עברה בקהל כשאחד הילדים הנימולים ביקש את רשות הדיבור ובקול צלול הביע רגשי תודה כנים לאנשי יד לאחים. "היום הזה אני מרגיש שנולדתי מחדש כיהודי שלם", אמר הילד והוסיף, "זה קרה לי רק בזכותכם".

מיד לאחים נמסר בעקבות הברית המרגשת כי בקרוב תתקיימנה בריתות נוספות לעוד מבני המשפחה וכי בימים אלו נרשמים הילדים למוסדות תורניים, בדרך החדשה של קבלת עול תורה ומצוות, שזה עתה נכנסו אליה.

ואלה שמות בני ישראל: רבה של נצרת עילית הגר"י הרצל מעניק לתמאם, חאליל, יוסוף, מישיל ודאוד את שמותיהם היהודיים: משה, דניאל, יוסף, מאור ודוד.