ועדת הקליטה בראשות ח"כ דני דנון, דנה על חטיפת צעירות יהודיות לכפרים ערביים

"ראשי יד לאחים בועדת הקליטה בכנסת

ועדת העלייה והקליטה של הכנסת קיימה בשבוע שחלף דיון מיוחד בעקבות הידיעות על חטיפת בנות יהודיות – בהן קטינות רבות, לכפרים ערביים. בדיון השתתפו ונטלו חלק מרכזי ודומיננטי ראשי ארגון הפעילים יד לאחים וכן מנהלי ופעילי האגף להצלה מטמיעה בארגון. בפני הנוכחים הוצגו נתונים מזעזעים על מקרים קשים ביותר של משפחות שחוות אסונות של ממש לנוכח אובדן נפשות מהן לטובת מגורים בכפרים ערביים ואף התאסלמות של ממש רח"ל.

הדיון נפתח בדבריו של יו"ר הוועדה, ח"כ דני דנון (ליכוד), שאמר כי מדובר בתופעה "מפחידה" ורחבת היקף שהתוודע אליה רק לאחרונה, במלא עוצמתה. דנון סיפר כי חלק מאותן בנות ישראל "מוצאות את עצמן לאחר כמה חודשים במקומות שהן לא יכולים לצאת. זה יכול להיות ברצועת עזה, זה יכול להיות בשטחי A של הרשות הפלשתינית וזה יכול להיות בכפרים בדואים".

בהמשך נשאו דברים אנשי יד לאחים שציטטו בפני חברי הכנסת, דברים נוקבים שהשמיע לאחרונה סגן ראש עיריית עפולה, ד"ר בוריס יודיס, אשר דיבר מפורשות על מקרי חטיפה מזעזעים בגילאים צעירים של 11, 12 ו-13, לכפרים ערביים. בפני הנוכחים אף הוצג סרט וידיאו הממחיש באופן מבהיל את הקלות הבלתי נתפסת שבה נופלות נפשות יהודיות לידי נכרים.

ח"כ אברהם מיכאלי (ש"ס) אמר בדיון בכאב גדול "כל הנתונים הקשים שאנו נחשפים להם פה, אינם אלא המחשה לזעקתו הגדולה של יו"ר יד לאחים, הגאון רבי שלום דובער ליפשיץ זצ"ל, אשר זעק באוזנינו כל השנים את זעקת הנפשות הללו המשוועות לפדיון שבויים. הכנסת לא עשתה עד היום די כדי לשים קץ לתופעה הנוראית הזו".

ח"כ מרינה סולודקין (קדימה) העלתה על נס את פעילות יד לאחים במישור רגיש זה והעידה על מקרה מסוים שהגיע לשולחנה והיא ביקשה את עזרת יד לאחים, שטיפל בנושא במיומנות ובמקצועיות רבה.

ח"כ מיכאל בן ארי (הבית היהודי) אמר כי העם היהודי שחווה אובדן של שישה מיליון יהודים בשואה, אינו יכול לעמוד מנגד שעה שנפשות צעירות נטמעות בכפרים ערביים והולכות לאבדון.

חברי הוועדה הביעו תמיהה לנוכח העובדה שנחשפה במהלך הדיון לפיה משרד החינוך אינו מאפשר לעובדות סוציאליות ואנשי מקצוע מטעם יד לאחים לשאת הרצאות בפני בתי הספר הכלליים, על מנת לקדם את פני הרעה מבעוד מועד ולהקדים תרופה למכה. נציגת משרד החינוך שהשתתפה בדיון התקשתה להעניק תשובות ברורות לכך.

במהלך הדיון, בו נטלו חלק גם נציגי ארגון 'להבה' ועוד, הובעה גם זעקה גדולה לנוכח המחסור במקומות מקלט לניצולות המבקשות למצוא מחסה מוגן לאחר חילוצן, "בשן ועין", מכפרים ערביים. נציגת משרד הרווחה שנכחה בדיון נאלצה להודות כי אכן מצד המדינה, קיים בנושא חלל גדול.

הדיון הסתיים בהודעה כי הוועדה תמשיך לעקוב אחר המתחולל בתחום ותקיים דיון נוסף בעניין בקרוב.