חולון התורנית העלתה על נס את פועלו ומורשתו של הגרש"ב ליפשיץ זצ"ל

15/11/2011
הרה"ג אברהם יוסף שליט"א בכינוס. משמאלו הרב ישראל ליפשיץ יו"ר יד לאחים. מימין, הרב פנחס בסר מגיד השיעורים

מאות מתושבי חולון, בראשות עשרות משתתפי השיעור הקבוע בגמרא, התאספו ובאו בשבוע שחלף למעמד סיום מסכת פסחים ועצרת מספד וזיכרון, ככלות השלושים לפטירת יו"ר ומייסד יד לאחים, הרה"ג רבי שלום דובער ליפשיץ זצ"ל. בית יד לאחים מהווה אבן שואבת של פעילות תורנית שוקקת לכל שכבות הציבור, עולים וותיקים.

רבה הראשי של חולון, הגאון רבי אברהם יוסף, מתח קו בין דמותו של אברהם אבינו לבין מסירות הנפש של הגרש"ב ליפשיץ. "כמו אברהם אבינו, גם הרב ליפשיץ זצ"ל, רץ ומסר את כל חייו עבור יהודים אחרים ולמענם". באומרו זאת העניק הגר"א יוסף עדות מוחשית למערכה שניהל הגרש"ב בעיר חולון שהביאה לסגירתו של מוקד מיסיונרי. "מעולם לא היה מוסר נפש בדוגמתו של הרב ליפשיץ וארגון יד לאחים שהוא עמד בראשו".

הרה"ג יוחנן גוראריה שליט"א נושא דברים

רבה הראשי של חולון, הגאון רבי אליהו יוחנן גוראריה, אמר כי "כל ימיו העניק הרב ליפשיץ דוגמה בוהקת, בהתייצבו בפרץ בחזית מלחמות היהדות הנאמנה בארץ הקודש בעשרות השנים האחרונות". הגרא"י גוראריה קרא לציבור ללכת בדרכיו ולהמשיך לחזק את ארגון יד לאחים הניצב בחזית ההצלה של יהודים מרדת שחת.

מגיד השיעור הקבוע, הרה"ג ר' פנחס בסר – שבמשך כל 15 השנים האחרונות מוסר את השיעור במקום בקביעות – התמקד בשישים השנים שבהן עמד הגרש"ב ליפשיץ בראש יד לאחים, באומרו כי הוא עצמו היה "בטל בשישים: הוא הניח בצד את כל ענייניו האישיים והתמסר כל כולו להצלת נפשות".

את הערב חתם בנו ומ"מ של הגרש"ב ליפשיץ זצ"ל, הרב ישראל יבלחט"א, שלאחר הדרן מעמיק ומאלף שנשא על מסכת פסחים, דיבר במילים נרגשות על חובת הערבות לכל יהודי אותה הקרין אביו זצ"ל והחובה שלא לוותר על אף יהודי באשר הוא. "מעולם, גם במקרים הקשים ביותר, לא אמר אבי נואש עד להצלתו של כל יהודי, בסייעתא דשמיא".