יום תורה וטיול לניצולי המיסיון הסתיים בריקוד סוער ומרגש ברחבת הכותל

Some of the survivors at lunch in the Jewish Quarter as part of the tour.

17 יהודים שניצלו בשנה האחרונה מכתות המיסיון הנוצרי, השתתפו בטיול חוויתי ורווי בחוויות יהודיות, שערך עבורם יד לאחים.

בקרב ניצולי יד לאחים זה כבר למסורת: מידי חודש מתכנסים אותם אנשים שחולצו מציפורני הכתות לערב מיוחד ועילאי בשם "שבת אחים" – בו הם לומדים בחברותא עם בחורי ישיבות בעניינא דיומא, שומעים הרצאה מיוחדת ויושבים יחדיו לסעודה המלווה בשירים, ריקודים ודברי תורה. פעמיים בשנה יוצאים הניצולים לטיול שמתפרס על פני יום שלם, כדי לחוות את יהדותם בצורה מעמיקה ומוחשית יותר, תוך כדי שהניצולים כולם – כמי שכל אחד ואחד מהם חווה את אותה חוויה קשה של חברות בכת נוצרית והיציאה ממנה בחזרה לחיק היהדות ולחיק משפחתו – מחזקים האחד את השני ומשתפים את החוויות שקיבלו מהיום הזה ואת התובנות שלמדו ממנו, וכך היה גם הפעם.

מיניבוס ששכר יד לאחים עבר בכמה נקודות איסוף מרכזיות ואסף את הניצולים ואת מלוויהם מ'המחלקה להצלה מכתות המיסיון' של יד לאחים לעבר המסלול שהחל בעיר דוד, עבר דרך נקבת השילוח והסתיים בסמוך לרחבת הכותל המערבי.

מדריך מעמותת 'עיר דוד' שהוצמד לקבוצה, התבקש על ידי אנשי יד לאחים להראות לניצולים ממצאים שנאספו במקום, המוכחים את אמיתות נבואות התנ"ך ואת המשכיותו – בניגוד לדברי הע"ז שמוטפים בכנסיות המיסיונריות. הממצאים האלו הראו את התממשות דברי הנביאים על החורבן, אך גם טמנו בחובם את הנבואה על הגאולה העתידה לבוא במהרה בימינו.

"הטיולים האלו מאוד מחזקים אותנו" מעיד אוהד, שיצא רק בערב חג הפסח מכת "היהודים המשיחיים", ועדיין עושה את צעדיו בחזרה לעם ישראל. "במשך יום שלם אנו פוגשים יהודים עם סיפור חיים דומה, רואים את דברי התנ"ך ואת ההיסטוריה של עם ישראל קמה למול עינינו, וזה משפיע מאוד".

"הטיול הזה היה בעבורנו טיול של גיבוש וכיף, אך גם טיול של חיזוק היהדות ואמיתות התורה" מעיד ניצול אחר שהעדיף להישאר בעילום שם, ושרק לפני כחודש החל לעמוד בקשר עם אנשי יד לאחים, תוך שהוא שומר בו בזמן על קשר גם עם אנשי הכת המיסיונרית באזור מגוריו… "רגע מרגש במיוחד היה כאשר ראינו את תוצאות החורבן הנורא, והבנו שאנו אלו שצריכים להמשיך קדימה ולהניף את הלפיד היהודי. הממצאים שם גם המחישו לנו שהנבואה על גאולת עם ישראל ובניית בית המקדש השלישי, אמורה להתקיים, וכן את העובדה שעם ישראל הוא אכן העם הנבחר".

משם המשיכה הפמליה לארוחת צהריים במסעדה בעיר העתיקה. בסעודה שארכה שלש שעות ולוותה בשירה משותפת, חזרו חלק מהניצולים על דברי התורה שלמדו בתקופה האחרונה, ואחרים סיפרו על התובנות שהם קיבלו בסיור המרגש שהיה מנת חלקם באותו יום.

לאחר מכן צעדו המשתתפים לתפילה בקברו של דוד המלך הנמצא בסמוך. אחדים מהניצולים אף בכו מהתרגשות כשקראו על הציון הקודש את מזמורי התהילים שכתב דוד המלך. לכולם הייתה זו הפעם הראשונה שהם נמצאים במקום הקדוש.

הטיול עצמו הסתיים עם הגעתם לשריד בית מקדשנו, שם נשאו הניצולים ומלוויהם תפילה מעומק הלב. מאוחר יותר העידו חלקם כי התפללו על חבריהם ומכריהם שעדיין נמצאים בכתות המיסיונריות, וביקשו שגם הם יזכו להיגאל ולחזור בתשובה שלימה. הסיור הסתיים בריקודים סוערים של שמחה בטהרתה ברחבת הכותל, כשהמתפללים הרבים מביטים משתאים בבני החבורה ומבינים כי מדובר ברגעים מיוחדים עבורם.

הרב יואב-זאב רובינסון מיד לאחים שארגן את הטיול אומר כי הוא הוכתר בהצלחה רבה וייתן את אותותיו בניצולים עוד לאורך זמן רב. "הטיול הזה הוא למעשה 'יום תורה'. הוא מקנה למשתתפים בו את אמיתות התורה ואת חשיבות קיום חיי תורה ומצוות. ניתן היה לחוש את ההתרגשות שריחפה בחלל האוויר. הניצולים הרגישו היטב שהגאולה עליה דיבר המדריך במסלול, היא למעשה גם הגאולה שלהם. הם הבינו את טעותם וידעו שהם חוזרים בתשובה, ובונים את בית המקדש השלישי גם בתוכם".