יוסי מזרחי התגלה כצעיר בשם יוסוף

"זה נכון שיש לך חבר בשם יוסי מזרחי?" – כך נפתחה השיחה בין העובדת הסוציאלית של יד לאחים לבין ר', צעירה בת 21, מבית מסורתי, שעובדת בתחנת דלק בשרון. הצעירה השיבה בחיוב ומיד שאלה בחשדנות: "כן, למה את שואלת?".

מידע שהגיע ליד לאחים העלה את הנתון המדהים הבא: בחודשים האחרונים קשר עמה קשר צעיר ערבי, כשהוא מוליך אותה שולל בהציגו עצמו לפניה כיהודי העונה לשם יוסי מזרחי.

בשלב זה הציגה העובדת הסוציאלית את עצמה ואמרה שהיא עובדת בארגון יד לאחים.  היא התנצלה כי היא עומדת להטיל בפניה פצצה ואמרה לה ברורות: "דעי לך שיוסי מזרחי אינו אלא יוסוף. זהו ערבי שמהתל בך". ר' הגיבה בהלם מוחלט ולא הפסיקה לומר שהיא לא מאמינה. העובדת הסוציאלית שהבחינה כי ר' גם ממהרת ולחוצה לשוב מיידית לעמדתה, קבעה עמה שתיפגש עמה בערב.

תודה מעומק הלב. המסר ששלחה ר' לעובדת הסוציאלית של יד לאחים בשבוע שעבר

בערב, נפגשה ר' עם העובדת הסוציאלית של יד לאחים. הפגישה החלה בטון סקפטי למדי מצדה של ר'. "לא יכול להיות שהוא ערבי. אין לו מבטא, אין לו כלום", אמרה בהחלטיות. העובדת הסוציאלית לא התווכחה. היא נתנה לה את הפרטים המדויקים של יוסוף. באומרה זאת היא האיצה בה לגשת לתחנת המשטרה עם הפרטים הללו ולהגיש תלונה על התחזות. מצוידת בעצה שקיבלה מיד לאחים ניגשה ר' כבר למחרת לתחנת המשטרה. במשטרה איששו את הפרטים שאכן מדובר בהתחזות ליהודי. ר' ניתקה עמו את הקשר באופן מיידי ונחרץ.

בשבוע שעבר, שלושה ימים בלבד לאחר שיצרה עמה העובדת הסוציאלית של יד לאחים קשר, שיגרה אליה ר' את המסר הבא: "רציתי להגיד לך תודה! אני לא יודעת מתי הייתי מגלה את זה… גילית לי את זה בזמן… אני מודה לך את לא מבינה כמה!".