יוסף, הילד שחולץ מלב הרובע המוסלמי כיוסוף, חגג השבוע בר מצווה מרגשת

09/12/2009

לפני פחות משנה נראים היה יוסוף ושבעת אחיו ואחיותיו כילדים ערבים לכל דבר. פעילי יד לאחים שחילצו אותם יחד עם אמם מלב הרובע המוסלמי בעיר העתיקה בירושלים, נדהמו לגלות את התנאים המחפירים בהם חיו, בלב חמולה ערבית, כשהם נעדרי כל תרבות ומידות. ביום חמישי האחרון נחוגה בהתרגשות בר המצווה של יוסף ולא הייתה עין שנותרה יבשה למראה המהפך הדרמטי שחל בצלמו ובדמותו, כמו של אחיו ואחיותיו.

בחודש תמוז תשס"ח ניתן הקץ ל-17 שנות סבל מתמשך, פחד נורא ואיומים קשים שחוותה נ' ושמונת ילדיה. עם חילוצם מהרובע המוסלמי, החל המסע לחיים החדשים שנכונו להם. היא, בת לניצולת שואה שנפטרה בגיל צעיר לאחר שמחלה ממארת הכריעה אותה. כבת יתומה נפלה נ' לרשת שטמן לה ערבי ועברה לגור עמו בסמטאות העיר העתיקה. 17 שנים היא חיה כערבייה לכל דבר וגידלה שמונה ילדים בתנאים מחפירים וקשים מנשוא. פעולת החילוץ התאפשרה לנוכח היותו של הבעל המוסלמי בכלא, בגין עבירות פליליות.

עם מעברם של האישה והילדים לדירת מסתור מוגנת ומאובזרת היטב – התוודעו יד לאחים למצבם הנוראי והבלתי נתפס של הילדים. מלבד העובדה שהם לא ידעו להגות ולו מילה אחת בעברית, הם היו נעדרי כל חינוך ותרבות מינימליים. בסבלנות של ברזל ובמאמצים עילאיים, עברה המשפחה כולה מלאכת שיקום ממושכת ואינטנסיבית, שלה היו שותפים עובדות סוציאליות וגורמי רווחה. בעצה אחת הוחלט להעביר את הילדים לפנימיות דתיות שצוותי החינוך שלהם גייסו את מיטב הכוחות הנפשיים על מנת להעמידם בקרן אורה.

התוצאה המבורכת, המפתיעה והמרגשת ניתנת הייתה לכדי מישוש ביום חמישי האחרון בסעודת בר המצווה לבן הבכור, יוסף. "האחים והאחיות נראו כילדים יהודיים חינניים, ששם שמים שגור בפיהם ויראת ה' היא אוצרם", מעיד הרב אלכס ארטובסקי, שניהל את המעמד. החתן עצמו נרגש מאוד כשכרך את רצועות התפילין על זרועו וסביב ראשו, באומרו "וארשתיך לי לעולם". בני המשפחה הנרגשים, שכמו נולדו מחדש, הקיפו ברגש את פעילי יד לאחים המלווים אותם נאמנה והודו להם על העולם החדש שלו זכו, תודות לפעילות החילוץ. כשעלה החתן לתורה לקול שירת הקהל, עת יצאו מפיו המילים, "אשר בחר בנו מכל העמים ונתן לנו את תורתו", לא נותרה עין אחת יבשה.

יו"ר 'יד לאחים', הרה"ג רבי שלום דב ליפשיץ, אמר במעמד: "נשמתה של הסבתא, שעמדה בגבורה במוראות השואה ועלתה בסערה השמימה לאחר ייסורים קשים, שמחה ומאושרת ברגעים אלו, בראותה את נכדה פוסע במעלות התורה והיראה". הגרש"ב ליפשיץ איחל לחתן שיעלה מעלה מעלה ויגדל לתפארת, יחד עם כל אחיו ואחיותיו, בדרך ישראל סבא.