ילדים שחלקם גדלו כמוסלמים וחלקם כנוצרים הדליקו לראשונה נרות חנוכה כיהודים כשרים

ילדי הניצולות מדליקים את נרות החנוכה

כ-70 נשים יהודיות שחולצו מכפרים עוינים על ידי יד לאחים יחד עם 120 ילדיהן, חגגו בסוף השבוע שעבר את חנוכה יחד, ביום חגיגי ומיוחד שהפיק יד לאחים עבורן ועבור ילדיהן.

"זהו אירוע מיוחד שהפך למסורת עם השנים", אומרים ביד לאחים, "אך השנה הופתענו שנרשמה כמות כזו גדולה של כ-200 משתתפים. האירוע עצמו היה מרגש, מאחר ולחלקם זוהי הפעם הראשונה שהם מדליקים נרות חנוכה מאז שיצאו לחירות. ביניהם בלטו מספר נשים וילדיהן שיצאו רק לפני מספר חודשים מכפרים עוינים במיוחד, כמו: יעבד, ריינה, עראבה, כפר קרע, דיר נבלה, סלפית, בית לקיה ועוד".

במהלך היום המיוחד, שהתקיים השנה באשדוד, נהנו הניצולות וילדיהן מפעילות מגוונות שארגנו עבורם ביד לאחים. בין היתר הם קיימו שיט סירות באגם, סעדו ארוחת צהריים חגיגית וכאמור חגגו יחדיו טקס הדלקת נרות מיוחד על ידי ילדי הניצולות. את המעמד כיבד בנוכחותו רבה הראשי של אשדוד, הגאון הרב יוסף שיינין שליט"א, שנשא דברים נרגשים ואמר כי הוא נפעם לראות כמות כה גדולה של ניצולים השבים אל היהדות.

"מרגש היה לראות ילדים יהודים מדליקים נרות חנוכה לראשונה בחייהם, ואת אמותיהן שהזילו דמעה, כשהפעם היו אלו דמעה של שמחה", סיכמו ביד לאחים.

במקביל, עשרות משפחות שהיו חברות בכתות המיסיון הנוצרי וניצלו משם בס"ד על ידי פעילי יד לאחים, השתתפו ביום ה' האחרון, נר חמישי של חנוכה בטיול חיזוק מיוחד שארגנה עבורם 'המחלקה להצלה מכתות המיסיון' ביד לאחים.

הם הגיעו בהסעות מאורגנות מכל רחבי הארץ והתכנסו בסמוך לרחבת שריד בית מקדשנו – הכותל המערבי. משם התחילו בסיור מרתק ומיוחד ב'מנהרות הכותל' שהותאם עבורם על ידי מדריך מיוחד מטעם יד לאחים שבדבריו שם דגש רב על אמיתות האמונה היהודית הנצחית, בהסתמך על ההיסטוריה של מנהרות הכותל בהן סיירו הניצולים.

בתזמון מדויק, עם תום הסיור, נכנסו הניצולים אל כותל ברגעים המרוממים בהם הודלקה החנוכייה הגדולה, תוך שהם נסחפים בפרץ השמחה ובשירת ההמונים לאחר מכן. עם כניסתם לשאת תפילה בשריד בית מקדשנו – לרובם לראשונה בחייהם, הביאו להם הפעילים פתקים ועטים שהוכנו מראש, כדי שיוכלו לכתוב בהם בקשות ולהכניסם בין אבני הכותל.

משם המשיכו הניצולים לאולם סמוך שנשכר במיוחד לערב זה, שם כובדו הילדים בהדלקת הנרות. לאחר מכן, בעודם יושבים לסעודת מצווה, נשא בפניהם דברים הרב חנוך גכטמן, מנהל המחלקה להצלה מכתות המיסיון, שהרחיב בדבריו על כך שכל נר מסמל יהודי אחר מכל גווני הקשת אך כולם נובעים מאותו מקור של אור – כפי שכל הנרות שייכים לאותה חנוכייה.
ביד לאחים מציינים כי בסוף האירוע כל המשתתפים קיבלו על עצמם קבלות טובות -בשמירת שבת, טהרת המשפחה, הכשרת מטבחים ועוד.

רבה הראשי של אשדוד, הגר"י שיינין שליט"א,
מברך את הניצולות ואת ילדיהן