כך חולצו אם ושתי תינוקות מלב כפר ערבי

מספרת ש': "לפני שלוש שנים, קיבלתי ביום מן הימים טלפון. על הקו היה פעיל 'יד לאחים'. 'נודע לנו', אמר לי הפעיל, 'שאת עומדת להינשא לצעיר ערבי. אנו מאוד רוצים לשוחח איתך ולהסביר לך את הסכנה שבדבר'.

הייתי די המומה לשמוע שארגון 'יד לאחים' יודע על כך אבל באותם ימים הייתי מאוד מסונוורת ולא רציתי לשמוע אף מילה שלילית ביחס לקשר שנרקם ביני לבין חברי הערבי. הפעיל ביקש ממני לרשום את מספר הטלפון שלו ואמר לי: 'אין לי ספק שיום אחד את תרצי ליצור עמנו קשר, אני מבקש ממך לשמור את מספר הטלפון הזה'. למרות שלא האמנתי שהתחזית הזאת יכולה להתגשם, הסכמתי לרשום את מספר הטלפון ושמרתי אותו.

קריאה נואשת להצלה

"חלפו שלוש שנים. לצערי, דברי הפעיל של 'יד לאחים' הגשימו את עצמם. חוויתי סבל איום ונורא שקשה לפרט אותו. ואז, ערב אחד, כשבעלי הערבי לא היה בבית, הוצאתי את מספר הטלפון ומיהרתי לחייג אל הפעיל. שאלתי אותו במילים ברורות: 'מתי אתם יכולים לבוא ולהוציא אותי מכאן עם שתי התינוקות הקטנות שלי?'. הפעיל לא היסס ואמר לי מיד: 'דברים כאלו אנחנו לא מעכבים. תוך שעה אנחנו אצלך'.

"בלבי נשאתי תפילה שהערב הזה יבוא הקץ לסבל שלי אבל לא יכולתי לדעת כיצד הדבר יוכל לצאת אל הפועל. בשקט, מבלי שאיש מבני משפחתו של בעלי הערבי, שגרו בסמיכות לנו, יבחינו – הכנתי את שתי התינוקות וחיכיתי בדממה מתוחה.

"כשעה חלפה ופתאום צלצל הטלפון בבית. על הקו היה הפעיל עמו שוחחתי לפני כשעה. 'האם את רואה אותנו?', שאל איש 'יד לאחים'. בתחילה לא הבנתי למה הכוונה אך הוא ביקש ממני לגשת לחלון. הצצתי מהחלון והבחנתי ברכב שמנועו כבוי שממש חונה ליד הבית ובתוכו שני פעילים בעלי חזות ערבית. מיהרתי לצאת מהבית עם התינוקות.

"נכנסתי לרכב וזה החל לנסוע במהירות. תוך כדי הנסיעה הבחנתי ברכב אחר שאורותיו כבויים והוא מזנב אחרינו. תחילה חששתי אך הפעילים המוסווים מיהרו להרגיע אותי. 'זהו רכב חיפוי שלנו', אמרו. בטרם היציאה מהכפר הערבי, לא הרחק מבאר שבע, יכולתי לקלוט את בעלי שב הביתה. הוא לא ידע את ההפתעה שמצפה לו.

"אמרתי לפעילים שאין לי כמעט בגדים, שלא לדבר על מזון לתינוקות. הם הגיבו באומרם: 'העיקר שאת מחוץ לכפר'. כשהגענו לבאר שבע, ציפתה לי במקום פעילה של 'יד לאחים' עם טיטולים, מזון תינוקות לרוב וביגוד חם לתינוקת. שם שהיתי כל הלילה. למחרת, באו פעילי 'יד לאחים' והעבירו אותי למקום מבטחים בו אני שוהה עד עצם היום הזה, הרחק מחיית האדם שהשתלט על חיי".

האב הערבי איים ברצח

הרב יוסף גנץ מנכ"ל יד לאחים מספר: "מיד עם התקבל הטלפון, נכנסה המחלקה להצלה מטמיעה לפעילות קדחתנית. אלו שקרויים אצלנו 'סוכנים רדומים' בהיותם נכונים לקריאות מסוג אלו, קיבלו יקיצה וזימון מיידי לפעולה ויצאו אל הבית בכפר הערבי כשרכב החיפוי מלווה אותם. במקביל, הוזנקו לדרום הפעילים שעליהם הוטל להכשיר את הבית שעומד נכון למשימות אלו על מנת לקלוט בו את האם ובנותיה הקטנות. צוות אחר יצא מיידית להשגת כל מוצרי המזון הבסיסיים הדרושים להשגה באופן מיידי. ברוך ה', תוך פרק זמן בלתי סביר בעליל הוכתרה המשימה בהצלחה".

בעצם ימים אלו ממשיכים הפעילים האלמונים של המחלקה להצלה מטמיעה לסכן את חייהם כדי להציל נפשות נוספות שנקלעו לנישואי תערובת ושרויות בכפרים ערביים.

זמן קצר לאחר החילוץ המוצלח, הצליח הבעל הערבי ליצור קשר עם בני משפחתה של ש'. "אם היא לא תחזור לכפר, החיים שלה וחיי התינוקות בסכנה", הודיע בזעם. הוא הבהיר כי אין מדובר באיום אלא בתכנית מעשית.

"יד לאחים" צירף לתמונה את עו"ד משה מורגנשטרן אשר הגיש תלונה למשטרה נגד אבי התינוקות הערבי. עו"ד מורגנשטרן: "אני מלווה את ש' מאז פרוץ הפרשה ובעצם מאז החילוץ ההרואי שלה מלב הכפר הערבי. אני מוכרח לומר שאני מלא התפעלות מהיעילות המקצועית שבה פעלו אנשי 'יד לאחים' מהרגע הראשון. אני מאוד מקווה שמעצרו של הבעל הערבי ונקיטת כל הצעדים המשפטיים נגדו בגין איום לרצח ובגין כל מה שעולל לצעירה היהודיה – יביאו לידי הרתעה של צעירים ערבים שלא יעזו לחזור על המעשים הנפשעים הללו בעתיד".

חלק משגרת פעילות

זהו לא המקרה היחיד של הסתננות פעילי 'יד לאחים' אל לב כפר ערבי להצלת אם יהודיה. עלעול בדפי היומן של המחלקה להצלה מטמיעה של ארגון "יד לאחים" מקנה תחושה של עיון במסמכי השב"כ. כל שעה מולידה עמה פניות חדשות שנבדקות, מאומתות ומוציאות חוליות לפעילות.

הפניות מגוונות וכל אחת נוגעת ללב. לעתים תהיה זו המשפחה, או מישהו מבני המשפחה שהחליט להבעיר עוד זיק של תקווה ולא לנתק את הקשר עם הבת שהחליטה לכרוך את גורלה בגורל הערבי הצעיר שהכירה. לעתים תהיה זו הצעירה עצמה שמצליחה לתפוס אומץ לדקות אחדות של שיחת טלפון לוחשת המספרת בקצרה את סיפורה, בתקווה שמישהו יאזין לסיפור, ינסה למשוך בחוטים ויביא קץ לסבל המתמשך שהיא חווה. בהזדמנויות אחרות, פונים גורמי רווחה ממשלתיים אל 'יד לאחים' שרכש ניסיון ותיק בתחום בבקשה לשיתוף פעולה.

בידינו, עדויות קשות על בנות ממשפחות מצוקה שנטמעו בכפרים ערביים, נישאו לערבים וחיות חיי סבל. מקרים אלו מטופלים מדי יום ביומו על-ידי הצוות המקצועי של המחלקה למאבק בטמיעה בארגון הפעילים "יד לאחים".

פעילות 'יד לאחים' מוסוות לערביות (בחלקן ניצולות המחלקה להצלה מטמיעה בעצמן שגויסו לפעילות), מסתננות לכפרים ערביים, כדי להציל את היהודיות המשוועות לעזרה. במקרים קשים בהם לא ניתן להציל את הנשים הכלואות בכפרים אלו, מעודדות הפעילות את רוחן ועושות הכל כדי להתוות דרך לחילוצן.

המחלקה להצלה מטמיעה הצליחה להעמיד לרשות קטינות שהיו זקוקות לכך, סיוע משפטי ומקיף מצד עורכי דין מיומנים שהביאו לכליאת בני המיעוטים והפסקת הקשר עמם. המחלקה הסדירה שורה של משפחות אומנה לשיקום הבנות שניצלו. שהותן הממושכת של הבנות במשפחות אלו הביאה תוצאות חיוביות.

למעבר מהיר לתרומה יש למלא כאן את מס' הטלפון שלכם

למעבר מהיר לתרומה יש למלא כאן את מס' הטלפון שלכם

למעבר מהיר לתרומה יש למלא כאן את מס' הטלפון שלכם

למעבר מהיר לתרומה יש למלא כאן את כתובת המייל