כך נמנע ברגע האחרון טקס מיסיונרי מרכזי

19/04/2007

זה אמור להיות אירוע רב משתתפים. שבועות אחדים לפני המועד המתוכנן, הציפו כרזות רבות בעברית וברוסית את חיפה והקריות הסמוכות לה לקראת אירוע ססגוני, שדבר מטרתו האמיתית, חגיגת יום השנה למותו של ישו, הוסווה היטב. גם זהות המארגנים, אנשי הכת המיסיונרית עדי ה', אף היא הוסתרה במעטה של שמות אובייקטיביים של כמה ארגוני תרבות שחברו יחד לאירוע לטובת החברה על שכבותיה.

המידע על הערב הזה כולל תכניתו המלאה הגיעה לאנשי יד לאחים, שתי יממות לפני קיומו. סדרת בדיקות העלתה כי מדובר באירוע רב משמעות מבחינת ראשי המיסיון, הן בשל עצם העיתוי החשוב להם והן לנוכח ההיקף המשמעותי שהוא אמור להכיל, מבחינת כמות המשתתפים הגדולה שאמורה ליטול בו חלק. ביד לאחים פתחו אפוא במאמצים לאיתור הבעלים של האולם "בת גל" ברחוב בית גלים בחיפה בו אמור היה להתקיים האירוע על מנת לשכנעו שלא להסכים לקיומו של האירוע שכל כולו לא נועד אלא להטפה מיסיונרית, במטרה להעביר יהודים על דתם.

התגלית שנגלתה בפני אנשי צוות המחקר של יד לאחים הובילה לכאורה למבוי סתום. המבנה שבמרכזו האולם הושכר לפני חודשים אחדים לקבלן ערבי, שהמקום בחזקתו במשך כל מחצית השנה הקרובה. עד מהרה התברר כי בעובדה זו היה נעוץ השיקול של המיסיונרים בבחירת המקום. בהכירם את דפוסי הפעולה של אנשי יד לאחים, ידעו המיסיונרים כי אין כל סיכוי שהקבלן הערבי המחזיק בבעלות על המקום, ישוכנע לבטל את האירוע מטעמי דת ומצפון.

בהנחיה מפורשת של יו"ר יד לאחים, הרה"ג רבי שלום דב ליפשיץ, החליטו הפעילים שלא לומר נואש ולפנות, בכל זאת, אל בעלי האולם שהשכיר את המקום לקבלן הערבי. הפגישה עמו בביתו נקבעה לשעת ערב, יממה אחת בלבד לפני קיומו המתוכנן של האירוע. הרב אלכס ארטובסקי, איש האגף למאבק במיסיון, הציג בפניו במהלך הפגישה עדויות ונתונים מסמרי שיער על מעשיהם הנפשעים של המיסיונרים בקרב נשמות תועות ותמימות והציב לפתחו את האתגר להיות אחראי במו ידיו לבלימת פעולות המיסיון בהחלטה אמיצה.

לנגד עיני פעילי יד לאחים, טלפן האיש, שהתגלה כבעל לב יהודי חם ורגיש, אל הקבלן הערבי והודיע לו בצורה שאינה משתמעת לשתי פנים כי האירוע המיסיונרי לא יוכל להתקיים מחר באולם, ויהי מה. כשהקבלן הערבי ניסה לדבר על דמי הביטול הגבוהים שעשויים המיסיונרים לגבות, הבהיר בעל המקום: "אני נוטל על עצמי את כל העלות הכרוכה בכך". על מנת להעניק לדבריו משנה תוקף, חידד הלה באוזני הקבלן הערבי, כי אם ייוודע לו כי לא העביר הודעת ביטול וכי האירוע עומד לצאת אל הפועל, "אני אישית אגיע למקום ואחליף במו ידיי את כל המנעולים לכל השערים".

עתה לא נותרה כל ברירה והתברר למעלה מכל צל של ספק כי המעמד המיסיונרי רב המשתתפים לא ייצא אל הפועל. רק שעות אחדות לפני תחילתו המתוכננת של האירוע, בעוד ראשי הכת עושים את דרכם אל עיר הכרמל, על מנת ליטול באירוע חלק, הם קיבלו בתדהמה את ההודעה על ביטולו הפתאומי של האירוע.

יו"ר יד לאחים, הרה"ג רבי שלום דב ליפשיץ שליט"א, שעקב אישית אחר כל השתלשלות הדברים וליווה את הכוחות הפועלים בהנחיות ברורות, אמר השבוע כי "הוכח שאף פעם אסור לומר נואש וכי גם בשעה שנראה שכל התנאים בשטח מצביעים על כך כי דרך רשעים עומדת להיות צלחה ר"ל, יש להמשיך ולפעול בכל הכלים הלגיטימיים העומדים לרשותנו כדי להציל יקר מזולל. ועינינו הרואות שכשפועלים ומתעקשים נוחלים הצלחה". הגרש"ב ליפשיץ שב והביע את תקוותו ודרישתו לחקיקת חוק המיסיון שתביא קץ למיסיון על כל שלוחותיו וסממניו בארץ.