כת במסיבת הגמר

07/04/2019

ל'הפתע' מסוג זה, לא ציפנו בנו בית נספר 'בית יעקב – אהבת חסד' בביתר עלית, במסיבת הגמר של כיתות ח'.

ביום ראשון השבוע התאספו מאות אמהות ובנות לחגוג את טקס הסיום שנערך באולם ז'ראר בכר – בית העם בירושלים. את אולם התיאטרון המיועד למופעים, פוקדים למעלה מ-250 אלף איש בשנה, כשחלק לא מבוטל מתוכם, נמנה על הציבור החרדי.

למרבה התדהמה, דווקא במקום שכזה נחליטו לפעול אנשי הכת המיסיונרית הסינית פאלון דאפא, פעיליה העמידו בלובי הכניסה תערוכת ציורים ודוכן הסברה, וחילקו פליירים לבנות ולנשים.

רחל ק. אחת ממורות בית הספר, הספרת שבתחילת האירוע יצאה במקרה מהאולם, ונתקלה באישה מבוגרת, חביבה וחייכנית, שביקשה ממנה במבטא רוסי בולט, להקדיש לה מספר דקות. "היא נתנה לי שני פליירים, וכבר במבט ראשון משהו נראה לי חשוד", נספרת המורה. "מולי הזדקרו המילים 'אמת' ו'חמלה', איורי מדיטציה ומונחים זרים. עוד לפני שהאישה החלה להסביר, דרשתי ממנה: 'תעזבי את המקום! שכרנו את האולם לאירוע פרטי ואין לערוך תעלומה, תהא אשר תהא, במהלך בסיבת הגמר שלנו. האישה המשיכה לחייך ואמרה: 'תירגעי, לא מדובר בפוליטיקה, אלא בדת'. דווקא המשפט הזה הצית בי נורה אדומה, והודעתי לה בטון התקיף ביותר שעליה לעזוב את המקום.

תוך כדי ויכוח ניגשו אל גב' ק. שתי בנות הלומדות בכיתה ז' בבית הספר, וסיפרו שהאישה פנתה אליהן באופן אישי, התנה בידיהן חומר והציעה להן: ' היכנסנה איתי לחדר הסמוך, יש לי דברים מעניינים להראות לכן'. למזלן, השתיים ברחו מהמקום, אבל אי אפשר לדעת עם כמה בנות נוספות היא הספיקה לדבר.

האישה לא עזבה את המקום מהר, וגם לא פעילים נוספים שעמדו בדוכן ההסברה מלא הפליירים, שהוצעו לאורחות שהגיעו למסיבה.

מנהלת בית הספר, אורה קורח, מספרת שבעיצומו של המתרחש. "הייתי חייבת להורות על הפסקת המסיבה. נאלצתי לעלות לבמה ולהודיע שבחוץ מתנהלת פעילות מיסיונרית, כפי הנראה, ואין לקחת שום פלייר מאיש. המשכתי ואמרתי: 'בנות יקרות, בחוץ מוצגות תמונות הקשורות למסיון ולעבודה זרה. אני בטוחה שתשמורנה את עיניכן הטהורות ולא תסתכלנה בהן כשאתן יוצאות'. זה היה לא נעים בלשון נמעטה, אבל בנפשנו הדבר".

תמונות אל הקיר

לדברי הצוות החינוכי, אנשי הכת לא מיהרו להסתלק מהמקום ורצו להמשיך ולעשות נפשות. המורה רחל ק. התקשרה מיד לר' בנימין קלוגר, מאנשי יד לאחים בירושלים. "הוא ביקש ממני להקריא לו מהפליירים, ומיד קבע: "מדובר בכת הסינית הפאלון גונג, הנקראת גם פאלון דאפא. אנחנו מגיעים למקום לטפל בעניין".

קלוגר מספר ל'משפחה' ששיגר למקום מיד שני פעילים. "הם מצאו במקום תערוכה של 17 יצירות הקשורות לכת הסינית ומספר פעילים ופעילות שערכו הסברה. החומר שהצטבר אצלנו ביד לאחים מצביע על אופייה המסוכן של הכת. בפליירים מוזמנים את הציבור להצטרף לתרגולי צ'י קונג ודרך התרגולים מושכים ללמוד את תורת הכת".

פעילי הכת גורשו בסופו של דבר בבושת פנים, התמונות נהפכו אל הקיר, אך הטעם הרע עדיין נותר בפי המשתתפות.

מנהלות ירושלמיות מודאגות, שערכו מסיבות גמר בשבוע האחרון, וצפויות לערוך מסיבות נוספות במהלך הימים הקרובים, ואשר חלקן נכחו באירוע, נשמעו מודאגות בתחילת השבוע. "כולנו זוכרים את סיפור החרם על מרכז הקונגרסים בבנייני האומה שהיה והוסר, בשל חבירה לארגונים מיסיונרים. בשעתו, הקפדנו לשכור דווקא את מרכז ז'ראר בכר והלכנו דווקא למקום שהוא אלטרנטיבה נקייה. אבל דווקא פה ארבה לפתחנו מכשלה מיסיונרית מוחשית יותר".

אגב, הצוות החינוכי מיהר ליצור קשר, עוד במהלך המסיבה, עם מפקחת 'בית יעקב', צפורה הייזלר, וליידע המנהלות האחרות ואלה הביעו את מחאתן באוזני בעל האולם, וציינו כי אם תמשיך הפעילות, הן תבטלנה את האירועים.

הכת מבקשת פעילות חוזרת

אחרי מילות התנצלות של יוסי שוחט, מנהל מרכז ז'ראר בכר, על האירוע, הוא מציין בתגובה למה שקרה, כי בלובי התיאטרון מוצגים תמיד תערוכות של אומנים שונים. אך לדבריו, מעולם לא נערכה תעמולה כלשהי הקשורה לתערוכה, במקום. "כאשר האולם מושכר ל'בית יעקב', אנו ממהרים להסיר או להפוך כל תמונה שיש בה חשש רחוק שהיא עלולה לפגוע ברגשות המשתתפות", אומר שוחט, "אך במקרה זה, הדבר הוצג בפנינו כתערוכה תמימה, וכלל לא ידענו שמדובר בפעילות של כת. להפתעתי, קיבלתי שיחת טלפון מהמנהלת התורנית שפיקחה מטעמנו על האירוע, שציינה באוזני כי במקום יש נשים הנטפלות לאורחות. נתתי הוראה מידית להפסיק את פעילות ולהפוך את התמונות כשפניהן לקיר".

"הכנסנה לחדר הסמוך, יש לי דברים מעניינים להראות לכן". תמונות התערוכה ההפוכות

תמונות תערוכה ההפוכה

לדברי שוחט, יומיים לאחר האירוע, ביום שלישי השבוע, כאשר אמורה הייתה להיערך מסיבת הגמר של בית הספר 'בית יעקב', סניף גבעת שאול, שוב הגיעו בעלי התערוכה לבקש לאפשר להם להיכנס למקום, ורק לשבת בצורה פאסיבית בצד, למקרה שמישהי מהאורחות תביע התעניינות ותיצור קשר מעצמה.

"מצידם, הם טענו כי הייתה אי הבנה, והם חשבו שאם קיבלו את הקיר בכניסה לצורך תערוכה, הם גם רשאים להכניס מטעמם אנשים שייצרו קשר עם הקהל. חזרתי והבהרתי כי הדבר אסור בתכלית האיסור, וכי לא נאפשר כניסה של אנשים לאירוע פרטי. אני שמח שהדבר היה חד פעמי, ומבטיח לעקוב שלא יישנה", מסכם שוחט.