כת הסיינטולוגיה מנסה להסתנן לקייטנות חרדיות

19/06/2007

לארגון הפעילים יד לאחים הגיעו בימים אלו פניות רבות על נסיונות חדשים של כת הסיינטולוגיה לחדור לקייטנות שאותן מנהלים חרדים ברחבי הארץ. הפניות הגיעו מצד מנהלי קייטנות שאנשי הכת פנו אליהם. הכת מנהלת תעמולה על תרומות שהיא מתכוונת להציע לקייטנות ועל מימון שהיא מציעה כשהיא מציבה בחזית שוב ושוב ספר בשם "הדרך אל האושר". הספר, בעל חזות תמימה ממליץ לילדים על אימוץ שורה של מושגים  ומחברו אינו אלא מייסד כת הסיינטולוגיה, רון האברד.

יו"ר יד לאחים, הרה"ג רבי שלום דב ליפשיץ שליט"א פנה אל מנהלי הקייטנות ואל הציבור הרחב לפקוח עין ולא ליפול לרשת שמנסים אנשי הכת ההרסנית והמפוקפקת לפרוש.

כאילו לא די בכך, מנהלת הכת המפוקפקת קמפיין נגד השימוש בריטלין לבעלי בעיות קשב וריכוז, מתוך מטרה שהורים לילדים בעלי בעיות מסוג אלו יצרו עם העמותה קשר וישתמשו בשירותיה. בתגובה, משיב יד לאחים בהשבת מלחמה באמצעות מסע הסברה רחב היקף שנועד להתריע מפני סכנות הכת ומטרותיה המפוקפקות.

תחקיר מיוחד שבוצע בשעתו על-ידי המגזין 'טיים' מתאר כך את הכת הסיינטולוגית: כנסיית הסיינטולוגיה שנוסדה על-ידי סופר המדע הבדיוני, האמריקני ל. רון האברד, במטרה 'לטהר' אנשים מאומללותם, מתחזה לדת. למעשה, הכנסייה היא עסק גלובלי ענקי, אפל ורווחי, שמתקיים באמצעות הפחדת חבריו ומבקריו בסגנון המאפיה. (לכתבה המלאה לחצו כאן)

בשנים האחרונות, מאות מאמינים של הסיינטולוגיה –שרבים מהם התלוננו על התעללות נפשית או גופנית –פרשו מהכנסייה וביקרו אותה בפומבי. לא מעטים מהם תבעו את הכת לדין וזכו. בכמה מהמקרים הכתירו השופטים את הכנסייה במילים: "סכיזופרנית ופרנואידית", ו"מושחתת, מרושעת ומסוכנת".

בשנת תשמ"ה פורסם בישראל דו"ח מיוחד על כתות בישראל שרוכז בידי סגנית שר החינוך דאז, ח"כ תעסה-גלזר. הדו"ח הגדיר את כת הסיינטולוגיה ככת מסוכנת ביותר. בדו"ח נאמר, בין היתר, כי "סיינטולוגים רבים אינם מעזים לעזוב את הארגון, מחשש שייהפכו אובייקט לסחטנות עקב המידע האישי הרב שהצטבר עליהם, וכן מפחד שיסווגו כאישיות עוינת ויירדפו עד צוואר".

בשנים האחרונות מנהל ארגון יד לאחים מעקב מתמיד נגד אנשי הכת לנוכח נסיונות שונים שלה להתערות בקרב מערכת החינוך. בשעתו אף פנה יו"ר יד לאחים במכתב דחוף לשרת החינוך. "פונים אנו אליך כי תואילי להוציא הנחיה חד משמעית לא לתת כל אפשרות להפצת פרסומי עמותה זו, בתוככי בית הספר ובקרב תלמידי בתי הספר", כתב הרב ליפשיץ במכתבו.

בעקבות המכתב נרתם משרד החינוך לפעילות והודיע כי יבלום כל פעילות של הכת ואנשיה. משרד החינוך עשה זאת תוך שימוש ברשימה פרטנית של בתי הספר שאליהם נשלחה החוברת, ומשרד החינוך הודיע כי יעשה את הכול כדי לנתק כל קשר בין בתי הספר לבין הכת המסוכנת.

במסגרת זאת, הופץ בקרב כל בתי הספר חוזר מנכ"ל, מטעם מנכ"ל משרד החינוך, בו נאמר מפורשות, בהקשר לספר של הכת הסיינטולוגית, 'הדרך אל האושר': "ברצוננו להביא לידיעת המנהלים והמורים כי הספר והחומרים הנלווים אליו, כגון חוברות עבודה ופוסטרים, אינו מאושר על ידי משרד החינוך כספר לימוד, ולכן יש להימנע הן מרכישת הספר והחומרים הנלווים אליו והן מקבלתו ללא תמורה לצורך השימוש בו בבתי הספר".

השבוע הודיע משרד החינוך כי לא יאפשר כל פעילות של הכת הסיינטולוגית בקרב הקייטנות שיש לו עליהן פיקוח. ואולם ביד לאחים שבו והבהירו כי קייטנות רבות נוספות, בהן, כאמור, קייטנות המנוהלות בידי גופים חרדים, חשופות לרוחות אנשי הכת ואנשיה, כפי שניתן היה להבין מהפניות שזרמו בעניין הזה במהלך השבוע.